Az ​uzsonnatolvaj (Montalbano felügyelő 3.) 36 csillagozás

Andrea Camilleri: Az uzsonnatolvaj Andrea Camilleri: Az uzsonnatolvaj

Montalbano felügyelő nem panaszkodhat tétlenségre, mert Vigatában, e varázslatos szicíliai városkában egyszerre két gyilkosságra derül fény. Az első áldozat egy ismeretlen tunéziai holttestére egy halászbárkán bukkannak rá, majd egy vigatai kereskedő megkéselt tetemét találják meg lakóházának liftjében. A két eset között látszólag semmi összefüggés nincs.

Sciasciától tanultam: a krimi a legbecsületesebb irodalmi műfaj, mert az olvasó és az író egyenrangúak; az olvasótól ugyanolyan szellemi erőfeszítést kíván, mint a történet írójától. (Andrea Camilleri)

Eredeti mű: Andrea Camilleri: Il ladro di merendine

Bastei Budapest, Budapest, 2001
280 oldal · ISBN: 9632965000 · Fordította: Lukácsi Margit
Bastei Budapest, Budapest, 2001
278 oldal · ISBN: 9632965000 · Fordította: Lukácsi Margit

ppeva P
Andrea Camilleri: Az uzsonnatolvaj

Sikerült alaposan összekevernem a Montalbano felügyelőről szóló krimik időrendi sorrendjét, és már csak az első rész van hátra. :) De időrendtől függetlenül is élvezhető.
Éhesen nem szabad belekezdeni, mert ez a felügyelő egy gasztromán! Nyomozásai előtt, után, alatt, közben úgy tud enni, hogy az embernek csöpög a nyála a könyvre…

pipacstappancs
Andrea Camilleri: Az uzsonnatolvaj

Egy szicíliai származású olasz író krimije- azt hiszem, ebben a meghatározásban nagyjából benne foglaltatnak a könyv gyengéi és erősségei (már amennyire az olasz ismereretségeim alapján következtetni mertem.)
– Az olaszok imádnak enni. Annyira ínycsiklandóan vannak megemlítve Montalbano étkezései, hogy már csak egy menü felvillantása után is legszívesebben felfalnám a hűtőnk egész tartalmát!
– A krimi-sorozat pörgős és izgalmas. Igazi bűnbandák és maffiózók vannak benne, akik nem mindig buknak le. (élethű…)
-De nekem néhol kicsit kapkodó a történetvezetés: túltördelt és olykor zavaros az elbeszélés. Montabano úgy cikázik a nyomozás helyszínei között, mintha teleportálna, míg mi elolvassuk a gondolatait…

Összességében tudom ajánlani.. Ha fiam lenne, kb 12 évesen adnám a kezébe, ha lányom, és hasonlít az anyjára, minimum 17. :D

vargarockzsolt P

Az uzsonnatolvaj jóóóó!
Montalbano az olasz Maigret, csak kicsit(?) közönségesebb, és nem inni jár bárokba, hanem enni, enni, enni, nagyszerű olasz kajákat, és közben azért megoldja az aktuális bűnügyet.
Montalbano undorító, egoista negyvenes, de érző szíve van. Montalbano balos, utálja a titkosszolgálatot, a barátnőjének állandóan hazudik, de nem akar rendőrkapitány lenni, és nem akarja ott hagyni Sziciliát.
Montalbano ikon, olvassatok Montalbanoról, alakítsatok Montalbano klubokat! – ezt írtam egy éve (máshol), aztán a TV majdnem mindent tönkretett. Persze, a könyveket nem tudja tönkretenni, Camilleri Montelbano krimijeit most is érdemes elovasni.

Szédültnapraforgó
Andrea Camilleri: Az uzsonnatolvaj

Salvo Montalbano felügyelő nyomozásáról szól a történet, ahol 2 hullánk van, s a végén derül ki, hogy a két gyilkosság összefügg egymással…nálam az írói stílus gyenge volt, egyszer olvasható, de nem okoz nagy extázist. nem egy Agatha Christie
A legjobban az a rész tetszett, amikor a nyomozó barátnője és a kis árvafiú Francois -sal milyen belsőséges viszonyt alakított ki.

ÁrnyékVirág
Andrea Camilleri: Az uzsonnatolvaj

Tisztelettel jelentem, hogy a hűvös, ironikus, gondolkodó északolasz Brunetti felügyelő mellé új kedvenc olasz nyomozót ismertem meg: Montalbano szöges ellentéte, vagyis kissé lusta, nem riad meg némi trükközéstől, legyen szó magánéletről vagy munkáról, káromkodik, példás családi élettel sem büszkélkedhet, de mégis nagyon emberi és szeretnivaló.
És igazi olaszként mindkettőjük napjának a fénypontja egy jó ebéd vagy vacsora, egy pohár finom olasz bor kíséretében.
Jó kis krimi ez, nem feszegeti a műfaj határait és nem akar többnek látszani, mint ami. Akárcsak Montalba', aki köszöni, jól érzi magát Vigatában, és esze ágában sincs előrelépni a ranglétrán, hogy máshova helyezzék át.
A történet maga nem nagyon bonyolult, néhány szükséges csavar azért van benne, de az igazi szicíliai sava-borsát az árnyalatok adják meg: a maffia, a prostitúció, az illegális bevándorlók kérdése, a korrupció…
Krimit és/vagy Olaszországot kedvelőknek melegen ajánlom.

PuPilla
Andrea Camilleri: Az uzsonnatolvaj

Könyvtáros azzal ajánlotta, hogy olyan jó mint Agatha Christie. Hát. Nem.

Gregöria_Hill
Andrea Camilleri: Az uzsonnatolvaj

Két Camillerit hoztam ki a könyvtárból, eleve találomra, és nem dicsekvésből, de még ezt a kettőt is sikerül(t) a rossz sorrendben olvasnom, szóval nem voltam valami felkészült. Illetve annyiban igen, hogy sokan ajánlották, még az olasz barátnőm is, aki csak óvatosan ajánlgat nekem kortárs olaszokat, illetve láttam, hogy majdnem mindenki nagyon sokra értékelte. Én meg állok itt hülyén a rossz sorrendemmel, plusz még annyira nem is tetszett. Maga a sztori egy idő után nem volt annyira fordulatos, és én nem avattam új kedvenc nyomozót sem. De lehet, hogy ahhoz kevés egy könyv. De vitathatatlan, hogy a szicíliai vonal megfogott, a karakterek, a hangulat, a szépiás spagetti és a tűzdelt márna. Tengerparton.
A víz alakja van még nálam, szerintem adok neki még egy esélyt.

Andrea Camilleri: Az uzsonnatolvaj

Ha a felügyelő magánéletét szeretném nyomon követni, akkor ezt A hegedű hangja előtt kellett volna olvasnom, de tudhattam én? Dehogy. Örülök, hogy egy kedves moly megismertetett Camillerivel, a fejemben majd kialakul a kronologikus képsor. A sztori újra klassz volt. Most figyeltem föl, hogy micsoda neveik vannak a zsaruknak: Kappan, Kakas, Gerle :) Aztán az egyik titkosszolgálatos törpe muki: Körte.
Az író imádja a kicsit perverz szexuális dolgokat, ez most már egyértelmű számomra.
Jöhet a következő krimi.

polzsanna
Andrea Camilleri: Az uzsonnatolvaj

Hiába jó a magyar fordítás, Camilleri csak olaszul az igazi.

nandras
Andrea Camilleri: Az uzsonnatolvaj

Camilleriben új kedvencre találtam. A történet se rossz, de ami kiemelkedően jó az a stílus és a szereplők. Valahol olvastam, hogy eredetiben még jobb. Ezt sajnos nem tudom kipróbálni, de azt hiszem igazán remek fordítást kaptunk. Az egyetlen dolog amit szerintem nyugodtan ki lehetett volna hagyni az a kétszer kb. 5 sorban említett brutális gyerekgyilkosság aminek a történethez nem volt sok köze és volt ugyan mondanivalója, de nagyon súlyosra sikerült (különösen ebben az igazán kellemes környezetben) és meg is feküdte rendesen a gyomromat. Ettől függetlenül ez egy igazi kedvenc.

fülcimpa

Volt még ideje a Valentével való találkozásig. Megállt annál az étteremnél, ahol legutóbb is ebédelt. Fölfalt egy adag zsemlemorzsában megforgatott, lángolt kagylót, egy jó nagy tányér kagylós spagettit fehéren és egy szurokfűvel megszórt, csőben sült rombuszhalat karamellizált citrommal a tetején. Az egészet narancssodós csokoládépudinggal tette teljessé. A végén fölállt, bement a konyhába, és egyetlen szó nélkül, meghatottan szorított kezet a szakáccsal.

216. oldal Bastei, Bp. 2001.

fülcimpa

Ez az igazi szicíliai barátság, amely a kimondatlanra épül, arra, amit csak megérzünk: a baráttól nem kell kérni, ő az, aki magától megért mindent, és aszerint cselekszik.

192. oldal Bastei, Bp. 2001

Szédültnapraforgó

A filozófiatanítást valami olyasféle tantárggyal kellene helyettesíteni, amit mondjuk úgy hívhatnánk, hogy „használati utasítás”. Akkor talán több értelme lenne.
– Minek a használati utasítása?
– Az életé, tisztelt uram. Tudja, mit ír Benedetto Crose az emlékirataiban? Azt írja, hogy tapasztalat útján tanulta meg, hogy komoly dologként, megoldandó problémaként kell felfogni az életet.

blackett P

Minden közösségben kell valaki, aki a vécét pucolja. De ez nem jelenti azt, hogy aki a vécét pucolja, az ne tartozna a közösséghez.

szedmond01

Manapság, amikor az idióták okosnak álcázzák magukat, nem könnyen találkozik az ember egy ilyen hamisítatlan példánnyal.

Gitta_Bry

Az amerikai filmekben elég, ha a rendőr bemondja az autó rendszámát, és két perc sem telik bele, máris megmondják neki az autó gazdájának nevét, hogy hány gyereke van, milyen színű a haja, és hány szál szőr van a seggén.

Montalbano felügyelő sorozat · Összehasonlítás