Királyok ​útja 16 csillagozás

André Malraux: Királyok útja André Malraux: Királyok útja André Malraux: Királyok útja

A ​fiatal Malraux második regénye, a Királyok útja ellentétben első és későbbi regényeivel csak rendkívül lazán kapcsolódik politikai eseményekhez: alapproblémája nem a társadalmi cselekvés, a forradalom vagy ellenforradalom lehetőségeinek, perspektívájának felvázolása, hanem a határhelyzetbe került magányos individuum helyzetének, létmódjának tisztázása. A mű kérdésfeltevései az egzisztencialista regényt előlegezik, de annak tézisszerűsége nélkül.
A regény két főhőse, Claude Vannec és a titokzatos Perken Kambodzsában találkoznak. Claude régész, ősi sziámi emlékek után kutat, a hajdani Királyok útja nyomán akar becses műemlékeket, templomokat, szobrászati remekeket feltárni. Az idősödő kalandor, Perken, már első találkozásukkor mély benyomást tesz rá: rábeszéli, hogy kutassanak együtt a dzsungelben, vállalják az állandóan fenyegető életveszélyt, az egymással is viszálykodó törzsek támadásait. A felfedező út során lassan fény derül Perken múltjára, arra, hogy korlátlan… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1930

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Magvető Világkönyvtár Magvető · Révai Könyvtár

Citadella, Kistarcsa, 1999
194 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638592834 · Fordította: Rónay György
Magvető, Budapest, 1977
182 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632705750 · Fordította: Rónay György
Révai, Budapest, 1947
216 oldal · keménytáblás · Fordította: Rónay György

katalins>!
André Malraux: Királyok útja

A nagypapám katonaként járt Kambodzsában, egy másik rokonom pedig néhány éve a munkája révén élt ott, ezért szerettem volna olvasni az országról, az ottani szokásokról és emberekről. Na, ez a könyv erre nem jó, Kambodzsáról nem sokat tudunk meg. Attól még kalandregénynek jó lehetne, de a templomok felkutatása sem túl izgalmas. Ott van még Claude és Perken témának, és valójában erről is lenne szó – mármint Perkenről –, de ezt sem sikerült úgy tálalni, hogy igazán érdekeljen. Számomra csalódás volt a könyv, de lehet, hogy nem jól közelítettem meg.

Chöpp >!
André Malraux: Királyok útja

Gyötrelmes, filozofikus út. Legalább annyira fizikai, mint a lélek mélyére hatoló.

Ferenc_Molnár_3>!
André Malraux: Királyok útja

Nem a dzsungelről, veszélyekről szól ez a könyv, hanem magunkról. A végsőkig kiélezett helyzetben is a döntés szabadságáról, vagy annak értelmetlenségéről. „Még a halálnak sincs értelme”

Néha a szöveggel gondjaim voltak, de ez lehet, hogy a fordításból adódott, voltak mondatok, amik nehézkesen jöttek le, talán a párbeszédek nem gördültek eléggé.

Cosima>!
André Malraux: Királyok útja

Eléggé realisztikus volt ahhoz, hogy ne akarjak halaszthatatlanul nekivágni a kambodzsai dzsungelnek.
A könyv vége felé már érdeklődésemet vesztettem, de lehet, hogy csak épp nem volt hozzá hangulatom.

fülcimpa>!

…az életnek semmi értelme nincs: a magány nem ment meg attól, hogy a végzetünkkel foglalkozzunk… a halál az élet képtelenségének megcáfolhatatlan bizonyítéka…

fülcimpa>!

Mennyi ember él a földön, s hogy hisznek szenvedélyeikben, szenvedéseikben, létükben; avar alatt nyüzsgő rovarok, zsivajgó sokaság a halál boltíve alatt.

nagy_csilla>!

[…] annak, aki a magányt választja, elsősorban bátorságot kell követelnie magától.

nagy_csilla>!

– Az ember soha nem maga formálja az életét.

katalins>!

Én megértettem, mert magam is nagyon közel álltam ehhez a pillanathoz: ahhoz, amikor le kell számolnunk a reményeinkkel. Mintha meg kellene ölnünk valakit, akiért addig éltünk. Vígan és könnyedén. Maga ezt sem értheti igazán: megölni valakit, aki nem akar meghalni… S ha az embernek nincs gyereke; ha az ember nem is akarta, hogy gyereke legyen: a remény közölhetetlen; nem adhatjuk tovább senkinek, és valóban arról van szó, hogy megöljük magunkat. Azért tudunk olyan mélyen viszonozni minden rokonszenvet…

nagy_csilla>!

[…] a világ rendje nem a véletlen kedvéért omlik össze, hanem azért az akaratért, hogy hasznot csikarjunk ki belőle.