Ne ​féljetek! 2 csillagozás

André Frossard és II. János Pál pápa párbeszéde
André Frossard: Ne féljetek!

Ez a könyv II. János Pál pápával folytatott beszélgetésünket tartalmazza. Megengedte nekem, hogy Rómában – majd a merénylet után – Castel Gandolfoban találkozhassunk. Egy napon így szólt hozzám: „Tegyen fel nekem kérdéseket”. Úgy hiszem, több mint hetven kérdést tettem fel neki. Egy elől sem tért ki. Az első így szólt: „Kicsoda Ön?” Így kezdődött a következőkben olvasható párbeszéd az ő személyéről, a hitről, az erkölcsről, az Egyházról, a világról, végül részletes ismertetés az ellene elkövetett merényletről. Ez a könyv egyúttal önéletrajzának vázlata, hitvallásának kifejtése. Egy könyv, melyben a pápa először szól személyes hitbeli meggyőződéséről.

Eredeti megjelenés éve: 1982

Róla szól: II. János Pál

Szent István Társulat, Budapest, 1986
238 oldal · puhatáblás · ISBN: 9633604109 · Fordította: Pápai Lajos, Reményi Judit, Kiss László

Röfipingvin P>!
André Frossard: Ne féljetek!

André Frossard: Ne féljetek! André Frossard és II. János Pál pápa párbeszéde

Nekem tetszett. Érdekes volt, igazán újat a pápáról nem tudtunk meg, de nagyon sok okos, elgondolkodtató gondolatot (na ezt jól megaszondtam…) mondott. Érdemes egyszer elolvasni. :)
Ha az életrajza, élettörténete érdekelne minket ne ezt, hanem Gian Franco Svidercoschi könyvét olvassuk el.

Röfipingvin P>!

Az ember teljesen csak akkor találhat önmagára, ha őszintén ajándékul adja önmagát.

103. oldal 3. bekezdés 16. sor

bogger12>!

Ezért a Szentatya kiindult abból a pillanatnyi megvilágosodásból, amelynek én a megtérésemet köszönhettem, és ezt kézzel fogható kiindulópontnak vette fejtegetéséhez. Miközben ezt az utat választotta, tudtunkra adta azt a fontos tényt, hogy néki élete folyamán sohasem voltak misztikus élményei.

bogger12>!

Ékesszóló a konvergencia Ovidius sorai: ,Látom a jobbat és mégis a rosszabb felé tartok' és Szent Pál tépelődése között: ,Tudjuk, hogy a törvény lelki, magam azonban testi vagyok és a bűn rabja. Azt sem tudom, hogy mit teszek, hiszen nem azt teszem, amit szeretnék, hanem amit gyűlölök… Készen vagyok ugyan akarni a jót, de arra, hogy tegyem is, nem vagyok képes. Hiszen nem a jót teszem, amit akarok, hanem a rosszat, amit nem akarok. Ha pedig azt teszem, amit nem akarok, akkor nem is én cselekszem, hanem a bennem lakó bűn.

bogger12>!

Közismert mondás: „aki pápaként megy a konklávéba, bíborosként távozik onnan." Megesik viszont, hogy valaki bíborosként indul befelé és pápaként lép ki.

Kapcsolódó szócikkek: bíboros · konklávé
bogger12>!

A ,bölcsőbeli keresztények' számára – ahogyan az angolszászok azokat nevezik, akiknek olyan, gyakran nem értékelt szerencséjük van, hogy keresztény családba születtek bele – a hit egészében úgy jelentkezik, mint környezetük és nevelésük nyújtotta lehetőség, amely nem zárja ki a szabad elhatározás – sőt éppen ellenkezőleg. Ebből kiindulva a személyes hit önmagát ,teremti meg' (remélem megjegyezték ezt a kifejezést!) és folyamatosan tovább fejlődik.

Röfipingvin P>!

Az a „bűnös vággyal megkívánás” nem az egymás iránti vágyakozás, hanem a megszerzésre irányuló sóvárgásnak olyan birtoklási kapzsisága, amelyben a szívnek alig van szerepe, és amely a másik személyt egyszerű tárggyá, olyan objektummá fokozza le, amit kisajátíthat magának. A pápa szerint nincs kivétel az alól a figyelem és tiszteletadás alól, amellyel két személy egymásnak tartozik; sőt főleg és éppen ott, hiszen a házasság mégiscsak több a kettesben gyakorolt rossz szokások együttesénél.

98. oldal 1. bekezdés 8. sor

Röfipingvin P>!

Helyes, ha a fiatalok alázattal állnak a szerelem előtt. Akkor világosabban látszik, hogy ez a szerelem számukra igazi ajándék, és hogy egyik a másik számára kölcsönösen ajándékká lesz; ez többet ér, mintha magabiztosak és elbizakodottak.

109. oldal 5. bekezdés

Kapcsolódó szócikkek: szerelem
Röfipingvin P>!

A házasság éppen úgy mint a papság, alázatos nagylelkűséget kíván meg, és egyúttal kölcsönös bizalmat, amely a pusztán emberi érzelemnél mélyebb forrást feltételez.

Kapcsolódó szócikkek: házasság
Röfipingvin P>!

… a kereszténység vallja, hogy egyetlen egy ember, ki megváltozik, megváltoztathatja a világot.

131. oldal 6. bekezdés 5. sor

Kapcsolódó szócikkek: kereszténység
Röfipingvin P>!

A pap az az ember, aki egyedül él, hogy mások ne legyenek egyedül.

134. oldal 7. bekezdés

Kapcsolódó szócikkek: pap