Miksa ​és Sarolta 4 csillagozás

Habsburg pár Mexikó trónján
André Castelot: Miksa és Sarolta

Habsburg ​Miksa alig-alig ismerős a magyar olvasó számára, hacsak nem Hasek Švejkjének szájából, aki a kocsmában a szarajevói merénylet apropóján a szánakozást Ferenc József családi gyászain azzal kezdi, hogy „az öccsét, a mexikói császárt falhoz állították valami várban és agyonlőtték”. A derék katona a fonákjáról most is a lényegre tapint. Miksa, akit bátyja lemondatott főhercegi jogairól, neje ösztökélésére fogadta el III. Napóleontól Mexikó trónját, noha különösebb tehetség, ambíció nem szorult belé, és fogalma sem volt, micsoda tűzfészekben válik a nagy Napóleon idejétől fogva dédelgetett francia hódító ambíció eszközévé. Az amerikai polgárháború kimenetele úgy hozta, hogy a Miksa uralmát biztosító francia csapatok szedték a sátorfájukat. Miksa maradt, ezért végezte Juárez kivégzőosztaga előtt. Az esztelen kalandra bujtó feleség beleőrült abba, hogy az európai királyi udvarokban hiába kilincsel segítségért. A nagyravágyás e kisszerűségtől korántsem mentes drámáját feltárva… (tovább)

Európa, Budapest, 2008
516 oldal · ISBN: 9789630782715 · Fordította: Kamocsay Ildikó

André Castelot: Miksa és Sarolta Habsburg pár Mexikó trónján

Habsburg császárság Mexikóban? Elsőre néhányan biztos legyintenének, hogy nem érdekli őket ilyen fikció, pedig bármilyen furcsa, az 1860-as években, míg Magyarországon a politikusok és Ferencz József a kiegyezés előkészületeivel volt elfoglalva, az öccse Miksa, pár évig uralkodott ebben országban. Tanulságos történet.

Minden a franciákkal kezdődött. Mivel Mexikó több állami hitelt nem fizetett vissza, gazdasági érdekből III. Napóleon úgy látta jónak, ha katonai intervenciót hajt végre, a “külföldi egyezmények” be nem tartása miatt (úgy tűnik ez az indok már régebben is bevett szokás volt). Kihasználva azt, hogy az Egyesült Államokat leköti az amerikai polgárháború, a francia császár kicsit továbbment és elhatározta, hogy egy általa befolyásolható uralkodóra is szükség lenne, ami hosszútávon biztosítaná a mexikói hitelek visszafizetését. Elkezdődött a “casting”, amit végül Habsburg Miksa és felesége, Sarolta nyert meg.

Érdemes kiemelni, hogy Miksa döntésképtelen, tétovázó, a hatalom súlyától menekülő férfi volt, míg a belga családból származó felesége pompát-kedvelő, nagyravágyó nő. Így nem meglepő, hogy hiába tépelődött hónapokat az osztrák főherceg, mit válaszoljon III. Napóleon felkérése, miután Sarolta belelovalta magát a mexikói császárné pozíciójába, nem volt visszaút, menni kellett Mexikóba.

Ami ezután történt, az ismerős lehet sokaknak a XXI. század történelméből, akár az iraki, akár az afganisztáni eseményekből (csak más szereplőkkel). Természetesen a mexikói nép nem akarta a császárságot, a korábbi köztársasági elnök harcot hirdetett, ezért az uralkodó sorsa teljesen egybefonódott a francia támogatással. A megszálló erők rengeteg pénzt emésztettek fel, a gazdasági fellendülés pedig elmaradt, mert Miksa inkább a lepkegyűjtésnek, az új udvari etikett megalkotásának, kastélyok berendezésének vagy ha olyan kedve volt, a környező vidéken való barangolásnak szentelte idejét. Ennek fényében pár év elég volt a mélyebb eladósodáshoz és amikor Franciaország a kivonulás mellett döntött – annak is köszönhetően, hogy véget ért az amerikai polgárháború és Washington figyelme már Mexikóra irányult –, a császárság sorsa is elrendeltetett. A Habsburgok személyes tragédiája pedig várható volt: Miksát kivégezték, Sarolta megőrült.

A fentiek ellenére ezt a könyvet nem tudom másoknak ajánlani. A szerző stílusa dagályos, minden információt közölni akar – többször a bulvár határát súrolva –, ezért hiába tűnik olvasmányosnak a műve, nekem szenvedés volt. Keveredik az írásában a saját élménye a történelemmel és néha bosszantó kiszólásokat tesz – például: “De ítéljen az olvasó!” –, amelyek gyengítik a művét. Mindenestre a könyve legalább felkelti a figyelmet a Habsburgok furcsa császársága iránt.

Kisördög>!

André Castelot: Miksa és Sarolta Habsburg pár Mexikó trónján

Nagyon vártam, hogy végre elolvassam a mexikói császár történetét.
A könyv stílusa néhol vontatott, néhol túl aprólékos, míg más helyeken „hiányérzetet” keltett bennem, összességében azonban egy érdekes történetet olvastam, amely árnyalja a Habsburgokról kialakult képet.

robertbardos P>!

Mennyi mulatságos, megindító vagy szánalmas figura létezett ebben a tömérdek tagot számláló Habsburg-családban, főként a vérrokonok közti házasság következtében!

robertbardos P>!

A vérhasból már felépült, s Miksa, ismét egészségesen, munkához lát – és úgy próbál kormányozni, hogy senkit sem fogad: “Hogy ne zavarjanak meg örökösen a munkámban – magyarázza –, kitaláltam a levelező módszert, s mostantól így érintkezem a minisztereimmel és kabinetfőnökömmel, apósom bölcs példáját követve, aki talán némi túlzásba is esett, amikor a saját fiaival is levél útján érintkezett, akik pedig egy tető alatt éltek vele…”

robertbardos P>!

De itt volt a rettentő számla, amit a leendő mexikói császárnak majd ki kell fizetnie, a számla, amiért ha kezességet vállal, anyagi romlásba döntheti Mexikót. Nemcsak az Idegenlégió zsoldját fizeti 1867-ig Miksa, meg azét a húszezer katonáét, aki továbbra is Mexikóban marad, s a zsoldja fejenként évi ezer frank, de az új állam a hatvanmillióra rúgó hírhedt Jecker-hitelt is vissza kell hogy fizesse Franciaországnak, valamint azt a kétszázhetvenmilliót, ami a hadviselés eddigi költsége.
Vagyis Miksa még el sem foglalta az ingatag mexikói trónt, máris egy egymillió-hatszázezer frankos kölcsönről tárgyal, melyet kétszázalékos kamatra óhajtana fölvenni.

robertbardos P>!

Londonban Miksa és Sarolta semmiféle bátorítást sem kapott Viktória királynő kormányától. Lord Palmerston egyáltalán nem hitt benne, hogy egy Habsburg-császárság egyáltalán létrehozható Amerikában, és igen megvetően nyilatkozott a mexikói népről:
– Ha fellebbentjük a szemfedőt, amely ezt a haldokló népet borítja – mondja –, kétségünk sem lehet afelől, hogy ez a faj képtelen az angolszásszal egyesülni, s előbb-utóbb el is tűnik majd, mint a rézbőrűek a fehérek elől.

robertbardos P>!

A kapucinusok kolostorában a június 15-e óta tartó hosszú várakozás alatt Miksa derűsen készült a halálra. Csak egyszer zökkent ki nyugalmából, amikor – 18-án, három órakor – Escobedo beszélni óhajt vele a balzsamozásról, egészen pontosan arról, hogy ezzel kapcsolatosan át kell adnia legyőzőjének egy – természetesen előredátumozott – nyugtát a saját testéről!

robertbardos P>!

Egy Mexikóba települt osztrák – aki amerikaibb lett, mint egy őslakó – ezt írta Miksának:
“Mexikó császársággá nyilvánította magát, és ön lett, uram, a császára. Ez olyan arcátlanság, amilyen egyedül Napóleon Lajos agyában születhetett meg. Van egy puskám, amely már sok jó szolgálatot tett. A karom erős, és becsületszavamat adom, hogy használni fogom, ha Mexikóba merészel jönni trónbitorlóként! Jöjjön csak, és velem találja szembe magát!”