A ​Sasfiók 6 csillagozás

André Castelot: A Sasfiók

Amikor ​Napóleon 1814. január 25-én hajnalban bemegy alvó fiához, s egy pillantást vet rá, búcsúzóul mielőtt elindul csapataihoz – az ellenség már mélyen benyomult az országba –, még nem tudja, hogy utoljára látta a „római király”-t, azt, akiről kijelentette: „Irigylem ezt a gyereket… Csak ki kell nyújtania a kezét, és övé az egész világ.”
A kis Napóleon világa azonban eleinte nagyon szűk: anyjával együtt Bécsbe kerül, nagyapjához, az osztrák császárhoz. Itt folytatódik a nevelése, amely egyben átnevelés is, „agymosás”. Mária Lujza azt akarja, hogy „ízig-vérig német herceggé” váljon. Ferenc császár megtiltja, hogy „múltbéli helyzetéről” szó essék előtte. De a gyerek emlékszik és kérdez, a titkolódzásnak megvannak a korlátai, s nevelői nem olyan korlátoltak, hogy hazugságokkal traktálják. Lassacskán megszűnik a Napóleon-tabu, a „kis herceg” több száz kötetet gyűjt össze apjáról, és megfogadja, hogy a nyomdokaiba lép, jeles hadvezér lesz, és ha lehet, visszaveszi a Bourbonoktól… (tovább)

Európa, Budapest, 2001
400 oldal · ISBN: 9630769522 · Fordította: Somogyi Pál László

André Castelot: A Sasfiók

Nagyon nehezen és vontatottan induló de a végén teljesen kiteljesedő magasröptű alkotás.

Pluviôse>!

Compiègne-ben, a feleségét várva, Napóleon máris táncleckéket vesz. Mégpedig – micsoda paradoxon – a holland királynétól, Joséphine lányától.
– Kedvesnek kell lennem – mondja neki. – A komoly és szigorú ábrázatom aligha tetszene egy ifjú lánynak.

vjacintka>!

„A bölcsőm és a sírom közt nincs más, mint egy nagy nulla….a születésem és a halálom, ennyi az egész történetem.” – mondja utolsó hónapjaiban.

vjacintka>!

Amikor beesteledik, álmodozni kezd…
-Szeretem az éjszaka magányát….
Azt élvezi a legjobban, ha fantáziája szabadon csaponghat, kéjjel kortyolgatja ezt a varázslatos mérget. Gondolatvilága rendkívül gazdag, és ha leszáll a sötétség, agya nekilendülí:
-Annyi elképzelésem van, hogy másoknak is adhatnék belőlük.
Amikor felébred, világosabban látja, milyen elkeserítő a valóság.