Open 74 csillagozás

Önéletrajz
Andre Agassi: Open

A teniszvilág felháborodással fogadta az önéletrajzi művet, amelyben Agassi karrierjének legsötétebb eseményeiről, többek között droghasználatáról és azzal kapcsolatos hazugságáról is beszámolt. A sporttörténelem egyik legkedveltebb sportolója és az egyik legtehetségesebb ember, aki teniszpályára lépett. De kevesen tudják, hogy Andre Agassi kora gyermekkora óta gyűlölte a teniszt. Még a bölcsőben biztatgatták, hogy csapjon az ütővel, később arra kényszerítették, hogy általános iskolás korában több száz labdát üssön el naponta, Agassi rosszul viselte az állandó nyomást, bár tehetséges volt, ez a belső konfliktus rányomja bélyegét az egész életére. Gyönyörű, felejthetetlen önéletrajzában Agassi elmondja élettörténetét, amelyet folyamatos konfliktusok kereteznek, egy olyan élettörténetet, amely az önpusztítás és a maximalizmus között egyensúlyozik.

Eredeti mű: Andre Agassi: Open (angol)

Eredeti megjelenés éve: 2010

Könyvmolyképző, Szeged, 2010
536 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632452685 · Fordította: Szabados Tamás

sztinus

Csodálatos könyv.
Soha nem olvastam még szerintem önéletrajzi könyvet, sajnos a mai világunkban nincs sok értéke ezeknek a piacon, mert értéktelen emberek írják.
Agassi mégis érdekelt, szerettem régen a teniszt nézni, bár én igazán Sampras-fan voltam. Ez a könyv tökéletes: a kezdetektől mesél, velősen. Nincs kamu. Pontosan leír minden egyes hullámvölgyet, és szinte elképzelhetetlen, hogy lehet ezt túlélni.
Megható az ôszinteség, amit tartalmaz. Magánèletileg és sportolóilag.
Minden tiszteletem az Övé, ha ez szàmít.

Bla IMP

Andre Agassi: Open Önéletrajz

Gorkij Anya c. regénye, vagy a Brooklyni bátrak c. könyv után ismét egy kifejezett fejlődés-regénnyel találkoztam Andre Agassi önéletrajzában. Persze nem is regény ez, hanem regényes önéletírás. Az iskolázatlan, de intelligens és erős akaratú személyiség egy általa nem is kedvelt tevékenységben, a fehér sportban, a teniszben elárult tehetségét kamatoztatva jut el a világ csúcsára (olimpiát nyer számos egyéb rangos díj mellett) és válik oly pozitív személyiséggé, aki felismerve hiányosságait, fejleszti magát, s a sport által tehetőssé válva alkotó környezetet teremt fiataloknak. Egyértelműen bebizonyosodik a könyvben, hogy a dolgok alapvetően nem a fizikumtól függenek, hanem fejben dőlnek el. Bár nem volt igazán kedvencem aktív korában Agassi – mindig Samprast részesítettem kegyeimben –, de könyvét imádtam. Mindenkinek ajánlom, aki példaképét sportemberek közül választaná!

Szimirza P

Andre Agassi: Open Önéletrajz

Egyik legjobb önéletrajz, amit valaha olvastam. Minden teniszrajongónak ajánlom!

Elena

Andre Agassi: Open Önéletrajz

Harminchat év története. Önmagunk keresésének hosszú és göcsörtös útja – egy élsportoló szemével. Hajszolva az elismerést egy olyan játékban amit még csak nem is szeret – letehetetlen olvasmány-. A legtöbb dolog az életben agyban dől el, ez alól a tenisz sem kivétel, és Agassi ezt csodásan bemutatja a meccsei alatt átélt gondolatokon keresztül.

Engem emlékeztetett arra hogy milyen fontos is valójában egy sportoló életében a lelki egyensúly, a biztos háttér. Mikor a férjem nem ér haza este a fürdetésre az edzések miatt, -és állatira haragszom- akkor eszembe jutnak a könyv sorai, és tudom, hogy azzal, hogy velünk minden rendben, és én teszem a dolgom, azzal tudom őt a legjobban támogatni ott kint a pályán.

kávézacc

Andre Agassi: Open Önéletrajz

A könyv legfontosabb mondanivalójának azt tartom, hogy utunk nem mindig egyenes és legfőképpen nem könnyű. Amivé válunk az legfőképpen belső késztetésünkön múlik. Egy iskolába alig járt, tanulni nem akaró, kényszerűségből csak a sportnak élő ember átformálódásáról szól ez a könyv, ami igen tiszteletreméltó életút. Amilyen magasztos célt talált magának és amennyire észrevette mennyire fontos a tanulás az életbenéletben, elárulja mennyire intelligens ember életútjáról szól ez a könyv. Örülök az élménynek, hogy olvashattam.

Snowberry

Andre Agassi: Open Önéletrajz

Nagyon szerettem ezt a könyvet! Magával ragadó olvasmány az első betűtől kezdve.
Történet az önismeretről, kitartásról, belső erőről, maximalizmusról, mélységről és magasságról.
Agassi igazi ikon.

Azoknak is ajánlom a könyvet, akik nem ismerik Agassit és nem különösebben teniszrajongók, mert a történet önmagában is meghatározó élmény, egy lélektani utazás.

zozlinca

Andre Agassi: Open Önéletrajz

Gyönyörű, szétesett lelkű ember, akit azért végig a szeretet és az emberek iránti jóság vezérelt minden lépésében. A sebezhetősége teszi igazán szerethetővé. Ilyennek olvastam ki a sorok közül Agassit. Teniszrajongóként külön élmény volt a könyv. Kifejező a borító kép is, el lehet rajta időzni egy ideig.

Judit_1968

Andre Agassi: Open Önéletrajz

A kitartásról, az elkötelezettségről szól ez a könyv, és egy kicsit Agassiról. :-)

Mr_Vicious

Andre Agassi: Open Önéletrajz

Abszolút hibátlan! Elsőrangú szórakozás ennek a legendának az életét olvasni!
Valaki írta, hogy nehezen indul. Egyáltalán nem, végig nagyon élvezetes olvasmány.
Viszont akiket nem érdekel a tenisz, vagy maga a sport annak a könyv csomó érdekes adaléka érdektelenné válik, például a kortársairól alkotott vélemények, hiszen ezeknek az embereknek ezek a sportolók nem sokat jelentenek. Csak fenntartásokkal adnám oda olyannak, akit hidegen hagy a tenisz.

Andre Agassi: Open Önéletrajz

Kedvenc teniszezőm volt, de álmomban sem gondoltam volna, hogy ennyire küzdelmes az élete. Meghatározó könyv volt számomra, sok-sok komoly mondanivalóval.

sztinus

Azonkívül itt van a vadiúj svájci csodagyerek, Roger Federer.

egypitypang

A győzelem nem olyan jó érzés, mint amilyen rossz a vereség, és hogy a jó érzés nem tart olyan sokáig, mint a rossz. A közelébe sem érhet.

Light_House

Aztán beszédet tart. Gil, aki az újságokból, és baseballmérkőzésekből tanult meg angolul, folyékony, lendületes, költői monológot tart, ott Joe étterme előtt. A legnagyobb sajnálatomra nem volt nálam magnó, de még mindig emlékszem majdnem minden szavára.
Andre, soha nem próbállak megváltoztatni, mert soha nem próbáltam megváltoztatni senkit. Ha valakit meg tudnék változtatni, az én magam lennék. De azt tudom, hogy megfelelő testfelépítést és edzéstervet tudok adni neked, hogy elérd azt, amit akarsz. Különbség van az igásló és versenyló között. Nem ugyanúgy bánik velük az ember. Folyton arról hallani, hogy az embereket egyenlő bánásmódban kell részesíteni, én nem hiszem, hogy az egyenlő az azt jelenti, hogy ugyanolyan. Szerintem te versenyló vagy, és én mindig így is foglak kezelni. Szigorú leszek, de igazságos. Vezetlek, sosem hajtlak. Nem vagyok olyan ember, aki túl jól tudja kifejezni vagy artikulálni az érzéseit, de mostantól tudnod kell: sínen van a dolog, ember. Beindult a buli. Tudod, mit mondok? Harcolunk, és számíthatsz rám, ameddig akár csak egyetlen szál ember is áll veled szemben. Valahol ott fenn van egy csillag, amire a te neved van írva. Talán nem tudok segíteni abban, hogy megtaláld, de elég erős a vállam, és állhatsz a vállamon, míg keresed azt a csillagot. Hallod? Ameddig csak akarod. Állj a vállamra, és nyújtózdkodj, haver! Nyújtózz csak!

Light_House

Gyorsan megkötöm a cipőmet. Kiveszek egy ütőt a táskámból, és felmegyek a pályára – aztán ösztönösen levetem az ingemet. Szemérmetlenség, tudom, de mindenre el vagyok szánva. Steffi megnéz magának, aztán alig észrehetően még egyszer végigmér. Kösz, Gil.
Elkezdünk ütni. Ő, persze, hibátlan, én azzal küzdök, hogy átjuttassam a labdát a hálón. A háló a legnagyobb ellenséged. Nyugodj meg, mondom magamnak. Ne gondolkodj! Ugyan, Andre, ez csak egy edzés.
De nem tehetek róla. Még soha nem láttam ilyen gyönyörű nőt. Ha mozdulatlanul áll, egy istennő; ha megmozdul, költészet. Hősszerelmes vagyok, de ugyanakkor teniszrajongó is.

Light_House

Clément szervál. Ha más játékos lennék, ő lenne előnyben. De apám fia vagyok. Ritörnöző. Semmit se hagyok elmenni magam mellett. Aztán egyik oldalról a másikra futtatom. Előre-hátra. Kezd kilógni a nyelve. Mikor már azt hiszi, sőt, a nézők is azt hiszik, hogy nem tudom tovább futtatni, még egy kicsit megfuttatom. Valóságos metronóm. Aztán kampec. Előrezuhan, mintha főbe lőtték volna. Még a görcseinek is görcsei vannak. Orvosi segítséget kér.
(…)
Az újságírók azt kérdezik, szerencsésnek érzem-e magam, hogy Clément görcsöt kapott.
Szerencsésnek? Keményen megdolgoztam azokért a görcsökért.

Light_House

A szálloda liftjében érzem, hogy Gil megint bámul.
Gil, mi van?
Van egy érzésem.
Miféle érzésed?
Az az érzésem, hogy elfogó pályán haladsz, és valamivel össze fogsz ütközni.
Mivel?
A végzettel.
Nem vagyok benne biztos, hogy hiszek a végzetben.
Majd meglátjuk. Nem gyújthatsz tüzet, ha eleredt az eső…

Light_House

Az elődöntőben Changgal kerülök szemközt. Tudom, hogy meg tudom verni, de azt is, hogy veszíteni fogok. Valójában azért akarok veszíteni, azért kell veszítenem, mert Becker vár a döntőben. Most már csak az hiányzik, hogy újabb szent háborút vívjak Beckerrel. Nem tudnám elviselni. Nem lenne hozzá gyomrom, ami azt jelenti, hogy veszítenék. Ha választani kell Becker és Chang között, akkor inkább Chang ellen veszítsek. Azonkívül mindig könnyebb az elődöntőben veszíteni, mint a döntőben.
Úgyhogy ma veszítek. Gratulálok, Chang. Remélem, te és a Messiásod nagyon örültök majd.
De szándékosan veszíteni nem könnyű. Csaknem nehezebb, mint nyerni. Úgy kell veszíteni, hogy a közönség ne vegye észre, és emellett úgy, hogy te se vedd észre – mert persze te nem vagy egészen tudatában a szándéknak. Még félig sem vagy tudatában. Az agyad képes lenne szándékosan veszíteni, de a tested tovább harcol. Izommemória. És nem is az agyad egésze veszít tudatosan, csak egy leszakadt része, egy szilánkcsoport. A szándékosan rossz döntések valami sötét helyen, mélyen a tudat alatt születnek. Nem teszed meg azokat az apró dolgokat, amiket meg kellene tenned. Nem teszed meg futva azt a pár lépést, nem veted előre magad. Lassan jössz ki a megállásokból. Késlekedsz lehajolni vagy alámenni. A kezedet használod, nem a lábadat és a csípődet. Könnyelműen hibát vétesz, és lassan, de bistosan visszacsúszol. Valójában nem arra gondolsz, hogy most beleütöm a hálóba a labdát. Sokkal bonyolultabb, sokkal alattomosabb ennél.

Light_House

A sportújságírók azzal vádolnak, hogy szándékosan veszítettem, mivel nem mentem el minden labdáért. Soha nem találják el. Ha szándékosan veszítek, azt mondják, nem vagyok elég jó; mikor nem vagyok elég jó, azt mondják, szándékosan veszítek. Csaknem megmondom nekik, hogy nem vesztettem szándékosan, hanem szándékosan kínzom magam, mert nem vagyok elég jó. Valahányszor tudom, hogy nem érdemeltem meg a győzelmet, hogy méltatlan vagyok a győzelemre, magamat kínzom. Utána lehet nézni.
De nem mondok semmit. Megint úgy hagyom el a stadiont, hogy nem ülök ott a kötelező sajtótájékoztatón. Megint boldogan fizetem ki a bírságot. Éljen a jól elköltött pénz!

Ashtray_Heart

Könyörgök, legyen vége.
Nem akarom, hogy vége legyen.

Light_House

Alig helyezkedem el a szállodában, mikor megszólal a telefon.
Perry.
A kezemben tartom a legfrissebb világranglistát.
Ne kímélj!
Te vagy – az első.
Leütöttem Pete-et a csúcsról. Nyolcvankét hét elsőség után most Pete néz fel rám. Én vagyok a tizenkettedik teniszező két évtized óta, aki világelső lett, amióta elkezdték számítógéppel nyilvántartani a ranglistát. A következő hívás egy újságíró. Elmondom neki, hogy örülök a ranglistának, és jó érzés a legjobbnak lenni.
Hazugság. Egyáltalán nem ezt érzem. Ezt akarom érezni. Azt várják tőlem, hogy ezt érezzem, szuggerálom magamnak, hogy ezt érezzem. De valójában nem érzek semmit.