Értékelések 226

Bogii_i>!
André Aciman: Szólíts a neveden

Nagy kérdés: akkor is annyira szeretné mindenki ezt, ha nem ez a két pasi játszana a filmben?
Én előbb láttam, és csak utána olvastam el, amit egyáltalán nem bánok, mert szerintem a film tökéletes összhangban van a könyvvel, mondhatni kiegészítik egymást. Míg előbbi elsősorban vizuális élvezetet nyújt, a gyönyörű tájjal, a lassan mozduló nyáresti vágásokkal, a finom szobrokkal, meg az árnyékokkal a lepedőn; utóbbi mindezt szavakba önti, és a film látványvilága pontosan visszaidéződik olvasás közben.
Furcsa a hatalma ennek a könyvnek. Valami egészen apró sajgást hagy maga után, amiről teljesen el lehet felejtkezni egy ideig, de aztán megpillantasz egy biciklit, amit csak hanyagul levetettek egy kőfal mellé, és megrándul az az izom a mellkasodban.
A négy és fél csillagból 4 az utolsó oldalakért jár. Na, az valami csuda erős dolog.

Egyébként sokat gondolkoztam azon, hogy mennyire volt igaz Elio és Oliver kapcsolata. Néha úgy tűnt, mintha kizárólag a testi vonzalom lenne jelen, vagy a pillanatnyi érzés, esetleg a tiltott valója okozná az egészet. De aztán egy mondat, egy pillantás a vacsoraasztal felett, és borul az elmélet.

És Elio szülei. A tenger, meg a késői vacsorák. A sok cigaretta, és a vörösbortól illatos lehelet. A nap, ahogy megcsusszan a parkettán.

xeral>!
André Aciman: Szólíts a neveden

Eléggé unalmas, nehézkes szerelmi történet. Olvastam már ennél jóval romantikusabb, megindító lmbtq alá sorolt könyveket. Nagyobb volt a várakozásom részint a film körüli felhajtásnak, ideje lesz megtanulnom, hogy ezek az egekig magasztalt könyvek nem jönnek be.

hugi78>!
André Aciman: Szólíts a neveden

Hmmm… nehéz bármit is mondanom. A film miatt olvastam el, mert nem nézek meg úgy filmet, hogy az alapjául szolgáló könyvet ne olvastam volna el… háááát, ez alapján a filmet sem nézem meg.

néhol unalmas, semmit mondó történések, néhol meg hatalmas ugrások.

Semmi bajom az enyémtől eltérő szexualitástól, itt sem zavart a szexuális aktus leírása, azonban szenvedélyt sem éreztem ki a sorok közül.

cirbu P>!
André Aciman: Szólíts a neveden

Csodálatos könyv egy csodálatos szerelemről egy különleges kamasz szemén keresztül. Stílusa ábrándos, merengő, sokszor csak érezni, mint érteni a mondandót. Érzékeny lelkeknek való könyv. Nekem nagyon nagy élmény volt az olvasása. Szívemig hatolt, melankóliássá tett, töprengővé, érzékennyé és a végén már csak síróssá. Közben a film egyes részletei is beugrottak, ami szintén csodálatos alkotás, bár a könyvhöz illően zavarba ejtő is. (James Ivory már csak ilyen forgatókönyv író).
Biztos vagyok benne, hogy hangulat kell ehhez a történethez, és megosztónak is gondolom, ahogy a film is az volt. Vagy érzed, érted, szereted, vagy nem. És egyikkel sincs semmi baj.
Ami meglepett, az a vége. spoiler

Barboii>!
André Aciman: Szólíts a neveden

„Ő sokkal inkább én, mint jómagam. Bármiből van is a lelkünk, az övé s az enyém egy.”
(Emily Bronte)

Szólits a neveden c. filmet először 2019 karácsonyán néztem meg. Hihetetlenul megragadott már akkor az esztétikája. Szinek, hangok, tájak mind elvarázsolt. Hirtelen már nem is a karácsonyfa által megvilágitott szobámban, hanem Olaszország forró napsütésében találtam magam. Szivfacsaró befejezését látva, még legalább 3x megnéztem. Egyszerűen nem birtam betelni vele, közel áll szivemhez mai napig.
A könyv teljesen más élmény.
Bár nem tagadom a látvány világot csodaszépen visszaadta a film, viszont minden mit nem mutatott, az a karakterekben zajlott le. Elméjükben, lelkükben, szivükben. Mindent elsőprő, hatalmas szerelem, bizonytalanság,vágy, szégyenérzet. Vele akarok lenni, ő akarok lenni.
Aciman eszembe jutatta mily hatalmas mind s mégis ezek közül egy valami számit legvégül.

Szivfacsaró regény, csak ajánlani tudom kajszistul, lobogóstul, piros fürdőnadrágostul.
Mikor ha nem később?

_Carol_>!
André Aciman: Szólíts a neveden

Háromszor futottam neki, háromszor tettem le. Ez a könyv rossz. (Akkor is rossz, ha nem illik ezt mondani rá. :D) Lehetett volna egy szép történet, ha az írója nem akarta volna minden áron, újra meg újra (pedig az olvasó már az elején is érti) azt bizonygatni, hogy a karakterei intellektusa a csillagos egekben van, sőt még annál is feljebb. Szerelmes történetként van bereklámozva, pedig a vágyról szól (borzasztó unalmasan és sokszor visszataszítóan tálalva).

lettielena>!
André Aciman: Szólíts a neveden

Bárcsak sose ért volna véget ez az olasz nyár! Elég lassan olvastam, de egy cseppet sem bánom, mert így sokkal tovább tartott az élmény. Amikor le tudtam ülni olvasni, faltam az oldalakat, teljesen beszippantott a könyv.
Már a megjelenése óta várakozott a kívánságlistámon, a film és a könyv is, de idén nem kellett tovább várnia, végre bűvkörébe vonhatott Elio és Oliver története és azóta se engedett el.

Biztosan újraolvasom valamikor.

temes>!
André Aciman: Szólíts a neveden

Az egyik legjobb könyv, amit valaha olvastam. Annyira igazi, annyira élethű, egyszerűen nem lehet szavakba önteni…imádtam

SzLiliA>!
André Aciman: Szólíts a neveden

A filmet láttam és azonnal nagy kedvenccé vált. kétség sem fért hozzá, hogy el kell olvasnom a könyvet.
Amikor neki álltam, nagyon tetszett ugyan, mégis lassan haladtam vele.
Az írásmód egyszerűen gyönyörű. Mindenkinek el kéne olvasnia.

Barack