Peremkirályság 2 csillagozás

Andrassew Iván: Peremkirályság

Az elmúlt 5-6 évben Adressew Iván az egyik legismertebb újságíró lett Magyarországon. A 168 óra, a Hócipő, a Népszabadság, a Vasárnap és más lapok vezető tárcaírójaként nevet nem közszereplések útján szerzett magának, hanem őszinte hangjával, kegyetlen történeteivel, hétköznapi életükben is rendkívüli módon élő hőseivel. Akik korábbi könyveit, a Prolilétrát vagy a Csapdalakókat ismerik, azok tudják róla, hogy valahol mindig a pokol környékén botorkál, vagy azért, mert hősei csábításának enged, vagy mert ő csábítja, taszítja, toloncolja hőseit a pokol tornácára.
Peremkirály c. novelláskötetének mindegyik darabja egy-egy rendkívüli mese korunk emberéről. Mindössze talán annyi változott, hogy az átmeneti (lásd. rendszerváltások) időszak eseményei után, Andrassew Iván is visszaérkezett saját humorához. Mi sem természetesebb hát, hogy a szerző, a komolyság megőrzése érdekében grafikushoz, rajzművészhez fordult – új novellái Tettamanti Béla illusztrációval jelennek meg.

Ferenczy, Budapest

Carmilla >!

Nem kereste az emberek társaságát. Úgy vélte, a nyomorúsága másokra is rátelepedhet, a vidámság legkisebb esélye is odalesz, ha egy estélyi mulatságra való meghívást elfogad. Rákapott a magányra.

102. oldal, Sehovase (Ferenczy, ?)

Kapcsolódó szócikkek: magány
Carmilla >!

Pakson élt egy ember, aki egy hálót küldött nekem. Benne volt egy egészen picikére aszott ember. Holtan persze. A hálónak nem volt nyitja.
    A csomag kísérőcédulkáján az állt, hogy ne nagyon elmélkedjek az örökkévalóságról, mert így járok. Amikor megkerestem, csak azt mondta: romló húsok száradnak bőrökben. Aztán ültünk a házának teraszán, néztük a Dunát.

63. oldal, Romló húsok száradnak bőrökben (Ferenczy, ?)

Kapcsolódó szócikkek: örökkévalóság
Carmilla >!

[…] És ha az ember rendesen megtanul ölni, tehát a májra, szívre vagy az agyra céloz, és képes is valamelyiket eltalálni, akkor a másik ember azonnal tárggyá zuhan, mindenféle pofavágás, dögös és megható tekintet nélkül.

89. oldal, Dögkút (Ferenczy, ?)

Carmilla >!

De aztán kiderült, hogy az se megy, már ez se megy nekünk, mégiscsak van bennünk valami, nemhogy kiirtani, a helyét kifürkészni is képtelenek vagyunk, vagy lettünk. Az is lehet, hogy vándorol bennünk, mint egy sunyi repeszdarab.

26. oldal, Elmentünk fázni egy kicsit (Ferenczy, ?)

Carmilla >!

[…] Mutatott egy visszafüttyögős kulcstartót. Szóval olyat, amelyiknek fütyülsz és visszavinnyog. És amikor fölemeled egy nőstényhang azt mondja: áj láv jú. Nagyon drága volt. Japán.

20. oldal, A macska (Ferenczy, ?)