Szép ​álmokat (A névtelen lányok 2.) 65 csillagozás

Anders Roslund: Szép álmokat

Ugyanazon ​a napon eltűnt két négyéves kislány. Most ugyanabban a temetőben nyugszanak. Leszámítva, hogy mindkét koporsó üres. Az egyik síron Linnea neve áll, a másikon csak egy jelöletlen fehér fakereszt.
Ahhoz, hogy Ewert Grens detektívfelügyelő és a bűnözők közé beépülő Piet Hoffman felderítse, mi a kapcsolat a két lány között, mindkettejüknek a legsötétebb alvilágba kell alászállnia. Életükben nem vívtak még ilyen kemény, sportszerűtlen és veszélyes harcot.
A Kopp-kopp című nemzetközi bestseller után itt a Szép álmokat című, önállóan is olvasható thriller, amelyben élet és halál a tét – és minden azon a bizonyos három éven múlik.

Storytel-díj – a legjobb thriller (2020)
Anders Roslundnak tíz regénye jelent meg a Roslund & Hellström és a Roslund & Thunberg szerzőpáros tagjaként. Könyveik harminc nyelven jelentek meg, több nívós nemzetközi díjban részesült értük. Szólóban A névtelen lányok sorozattal debütál.

A Kopp-kopp méltatása:
(tovább)

XXI. Század, Budapest, 2021
400 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635680580 · Fordította: Torma Péter
XXI. Század, Budapest, 2021
414 oldal · ISBN: 9789635680597 · Fordította: Torma Péter

mate55>!
Anders Roslund: Szép álmokat

Hogy a deviáns alakok mennyire köztünk járnak, egészen hátborzongató tud lenni. Kényelmetlenül szörnyű könyv, nem akarod elolvasni, de muszáj. Egy olyan világról szól, amelyet hihetetlenül nehéz megérteni … Roslund, minden eddiginél mélyebbre ás, és könyörtelenül bemutatja, hogy a magány, a végtelen bánat és az idő múlásának makacs tagadása mit tehet az emberrel. Van valami a karakterábrázolásokban, valami, ami lecsupaszítottnak és sebezhetőnek érződik, ami teljesen lebonthatatlanná teszi ezt a nyomasztó, de magával ragadó atmoszférát. A fizikummal rendelkező, bomlott agyú embereket le lehet győzni, saját agyunk elől azonban nincs hová bújni. Az író nem egyszerűen felkavaró pszichológiai látleletet nyújt a pedofil „szörnyekről”, inkább egyenesen a lidércnyomásos tudatalatti pokol vermébe rángatja az olvasót. Az elveszettséget, a gyámoltalanságot, a szorongást egyaránt képes volt megjeleníteni, mindezt egy hibátlan egységgé összegyúrni, ahol tökéletes összhangban létezik egymás mellett a borzasztó és a remény is. Általában pontosan tudom, mit érzek az olvasott történetek iránt, de néha ez nem ilyen egyszerű. Mert most, csodák csodájára, olvasása közben még csak rosszul sem éreztem magam. Csak nagyon-nagyon szomorúnak. És hiába próbáltam a végén távol tartani magamat tőle, a romlottság utolért. Ezáltal a „beszédes csend” nagyon fájó tudott lenni. Azoknak ajánlom, akik a pokolra pillantva keresik az izgalmat.

Kókuszka>!
Anders Roslund: Szép álmokat

A magának való Ewert Grens detektívfelügyelő, aki saját rutinjai börtönében él, megígéri egy kisfiúnak, hogy megtalálja ikertestvérét. Életre kelti a múltat, és egy beteg, mocskos világban találja magát, ahol, akiknek feladata lenne gyermekeik védelme és egy boldog gyermekkort biztosítani számukra, sajátjaik lelkét csonkítják meg. Az író egy aktuális társadalmi problémába: a pedofília és az emberkereskedelem földi poklába vezet bennünket, Piet Hoffman bevonásával, akire a küldetés iszonyú nehéz része hárul. Monológok, szakadozott, lüktető utalások formájában lehetünk részesei ennek a világnak, amit legszívesebben az első perctől kizárnánk elménkből. El sem tudom képzelni Roslund hogy tudott együtt lélegezni ezekkel a beteg karakterekkel. Ebbe az iszonytató történetbe én is belehaltam, és amikor már úgy nézett ki végre vége, még egyszer földhöz csapott.

Anders Roslund: Szép álmokat

Tényleg aljas, durva és komoly a tartalom, bár Roslund kerülve a részleteket, igyekszik nem bulvár szintre lemenni. Sajnálatosan aktuális téma ez… Roslund eddigi könyveit olvasva mindig a valóságot ábrázolta, afféle tényfeltáró krimiket írt szerzőtársaival. Most egyedül sokkol.

Kovaxka P>!
Anders Roslund: Szép álmokat

Már az első rész is kedvemre való volt, ezen a részen meg egyszerűen nem találok fogást. Súlyos és gyomorforgató a téma pedig: pedofília, gyermekbántalmazás – nem is volt könnyű olvasmány, hiszen ijesztően valószerűek és drámaiak az események. Remekül felépített, jó ritmusú krimi nulla üresjárattal. Grens mélyre ás a szokott módján, de Hoffmannt nehezen lehet a beépülésre rábírni, és nem is bírja a gyomra. A hardcore rajongóknak kötelező olvasmány.

Kabódi_Ella P>!
Anders Roslund: Szép álmokat

„A temetőben mindig hideg van.”

Ezzel az egyszerű, de kisérteties hangulatot árasztó kijelentő mondattal indítja Anders Roslund: Szép álmokat c. regényét, és a kedélye később sem lesz könnyedebb.
A Kopp-kopp c. thrillerből megismert Ewert Grens és Piet Hoffmann újra akcióba lendül. Ezúttal egy három évvel korábban elrabolt kislány ügyében nyomoznak és a nyomok egy internetes pedofilhálózathoz vezetik őket.

A történet itt is lassan indul be, majd ahogy haladunk előre, úgy válik egyre lendületesebbé, sodróbbá. A koncepció nagyon hasonló az előző részéhez. Hőseinket sürgeti az idő, váratlan események hátráltatják őket és sokszor kénytelenek kockáztatni, improvizálni, veszélybe sodorni magukat. A különbség az, hogy a Szép álmokat nem politikai vonatkozású, hanem annál sokkal komorabb, megterhelőbb témát boncolgat. Pedofília, gyermekbántalmazás, családon belüli erőszak – ragadozók, akik a periférián bújkálnak, zárt ajtók mögött, a dark web takarásában. Roslund igyekszik elkerülni, hogy túlságosan sokkoló részleteket osszon meg, ugyanakkor hiteles marad. A bűnözők beteges észjárását például tökéletesen képes visszaadni.

Témájánál fogva ezt a könyvet nehezebb szívvel olvastam. Ez az a terület ugyanis, ami az én talpam alatt túlságosan ingoványossá válik. Nagyon felzaklat. Képes vagyok éjszakákat ébren tölteni komor, tehetetlen dühben tobzódva, mert nem tudom kiverni a fejemből, micsoda szörnyetegek járnak köztünk. Hogy számukra semmi sem szent, a legszentebb sem: a gyerekek. Így aztán hol becsuktam a könyvet, és inkább nézegettem kiskutyákról vagy a kedvenc koreai színészemről szóló videókat. Hol pedig csak olvastam és olvastam, hogy minél hamarabb túl legyek végre ezen az egészen.

Azt hiszem, pontosan emiatt mondhatom el, hogy ez a könyv a maga műfajában ismét kiemelkedő. Ha nem lett volna ennyire hiteles, érzékenyítő, felkavaró és pontos, bennem sem keltett volna ilyen sok érzelmet. Végig izgalmas volt, egy bizonyos fordulat után pedig nagyon felpörgött a cselekmény. Ezúttal is éreztem az idő rohanásának sürgetését, ezúttal is ökölbe szorult a kezem, úgy izgultam a szereplőkért, és ezúttal sem kellett csalódnom. Itt a végkifejlet is jóval pozitívabb kicsengéssel zárult, ami nagyon kellett a megviselt lelkemnek. A szereplők magánéleti szálai ebben a könyvben tovább bogozódnak, és olyan kérdésekhez vezetnek, amik a következő könyvben kerülnek majd megválaszolásra. Ettől függetlenül, ez a történet is vígan olvasható önállóan, a korábbi események ismerete nélkül. Minden érthető és tiszta, és a bűnügyet maradéktalanul lezárják, tehát ilyen tekintetben biztosan nem támad hiányérzetünk.

Az ilyen krimikre szokták mondani, hogy „nagyon beteg!”. Nos, igen, nagyon beteg. Nagyon sötét. Nagyon mellbevágó. Mélyre váj, és feltárja az emberi lelkek legtorzabb, legszégyenletesebb posványát, a legnagyobb tabut, a megbocsáthatatlan bűnt. Ugyanakkor letehetetlen, lebilincselő, érdekfeszítő és akciódús. Felnőtt nő létemre jobban éreztem magam olvasás közben, ha a Nasifalat nevű plüssbaglyom a közelemben volt. Engem a szerző meggyőzött műfaji és szakmai rátermettségéről. Pokoli jó krimiket ír. Én biztosan befizetek a következő körre is.

Eredeti bejegyzés a blogomban:

szentesi_katalin P>!
Anders Roslund: Szép álmokat

Csak pislogok. Ez a könyv borzalmas. Már ami a témáját illeti. A fülszöveg alapján nem számítottam erre. Egy kegyetlen, romlott, eltorzult világba kaptunk bepillantást. Egyes részek nagyon kiverték a biztosítékot. És van ilyen! És ezek az emberek azt hiszik, hogy ez nolmáris, és ők a meg nem értettek! Istenem, hát milyen világban élünk? Hogy képes valaki ÚGY hozzá érni egy gyermekhez?!
Ennek ellenére sokkal jobban tetszett mint az első része. Egy cseppet sem unatkoztam, fogytak a lapok, teljesen beszippantott, a szereplőkkel együtt voltam dühös és izgatott, vártam miként számolják fel a hálózatot.

PRicsmond>!
Anders Roslund: Szép álmokat

Az idei év egyik legjobb és egyben legsokkolóbb, legsötétebb könyve. Éles váltás az előző kötethez képest, míg a Kopp-kopp inkább akció-thriller, a Szép álmokat egy olyan krimi ami nagyon sok drámai elemet hordoz. Roslundtól eddig sem állt távol, hogy megrázó és szívbe markoló történetet vessen papírra, ám a „névtelen lányok” sorozat második része talán a legerősebb drámai történetei közül.
Megszokott főhőseink visszatérnek, Ewert Grenst immár tényleg kevés idő választja el a nyugdíjig, de még mindig nem tudja elfogadni, hogy ott kell hagynia a rendőrséget. Miközben a temetőben üldögél megismerkedik egy ismeretlen nővel aki kislánya sírját látogatja meg és egyúttal az öreg rendőr megtudja, hogy a sír üres, további kutakodás után Grens rájön, hogy ugyanazon a napon egy másik kislány is eltűnt és ez már elég indokot szolgáltat, hogy nyomozásba kezdjen. Ekkor még nem is sejti hova vezetnek el a nyomozási szálak, milyen szörnyű bűncselekmények kerülnek napvilágra.
Ahogy Grens egyre mélyebbre áss rájön, hogy egyedül sőt még a rendőrség segítségével sem fog sikerülni megállítani az elkövetőket, ismét szüksége van Piet Hoffmanra. Igen ám, de Piet megváltozott, már nincs rejtett fegyverszekrény a házában, a legutóbbi küldetése tényleg az utolsó volt, így nem akar kötélnek állni. Piet felesége meg tudja győzni a férfit, hogy még egyszer utoljára tegyen kivétlet és segítsen Grensnek a pedofílok megállításában.
Piet beadja derekát, de ebben az akcióban ő sem ugyanaz a magabiztos beépített tégla, mint régen volt. Az alvilágba, gengszterek, fegyverkereskedők, kábítószerkereskedők közé gond nékül beépült nem félt, de most elveszítette magabiztosságát, ez a társaság számára is ismeretlen, olyan sötétségbe kell behatolnia és alámerülnie ahová eddig még sose és nem tudja kibírja-e.
Roslund könyve nagyon nehezen emészthető, több hetet agyaltam mit is írhatnék róla, tényleg felkavaró annak ellenére is, és pont ebben álla Roslund zseniálítása, hogy szinte felszínt kapargatja, de már így is eleget ír ezekről a szörnyűségekről, hogy sokkolja az olvasókat.

Petiko>!
Anders Roslund: Szép álmokat

Lelkileg nagyon megterhelő, gyermekbántalmazásról szóló történetet, olvasása közben az ember maga is bosszúszomjassá válik. Az első kötetben megismert két szereplő, Ewert Grens rendőrnyomozó és a bűnözők közé beépülő Piet Hoffman saját karrierjére, életére nézve is óriási kockázatokat vállal a nyomozással, de lelkiismereti okokból egyikük sem képes arra, hogy meghátráljon egy ilyen feladat elől.

Kiválóan felépített, a digitalizációs lehetőségek mocskos célokra való felhasználási lehetőségeit bemutató, ijesztően hihető történet, melyben a két férfi karakterének és kapcsolatának újabb árnyalatai kerülnek felszínre, a múltba is visszanyúlóan.

Belle_Maundrell >!
Anders Roslund: Szép álmokat

Ez a könyv nem tett jót a lelki békémnek. Valahogy most nem voltam felkészülve ennyi sötétségre és gonoszságra. Igazából csak valami svédet akartam olvasni az életérzés kedvéért, ha már pepparkakát sütöttünk. A pedofília az egyik legnehezebb téma, amiről nyilván egyetlen jóérzésű ember sem olvas szívesen, de szerintem fontos, hogy beszéljünk róla és legyenek ilyen könyvek. Íróként biztos még nehezebb volt, de Roslund jól kezeli a témát; nem szenzációhajhász, megkímél a borzalmas részletektől, de a sejtetés is bőven elég.

Egyszer-kétszer fontolóra vettem, hogy közben elkezdek valami mást is, nehogy teljesen rám telepedjen ez a nyomasztó hangulat végül csak megnéztem anyámmal a Jégvarázs 2-t, de közben annyira izgalmas, hogy a második felétől már le se tudtam tenni. Ebből a szempontból kicsit a Millennium-trilógiára emlékeztetett, ott éreztem utoljára, hogy hiába visel meg, mégis teljesen beszippant. Pedig az elején még idegesített a ok tőmondat, de pár fejezettel később fel sem tűnt.

A karakterizálás remek, jó volt viszontlátni Ewert Grenst és Piet Hoffmannt, bár a felügyelő most eléggé kiakasztott és végig haragudtam rá. Értem, hogy egy nagy, nemesebb célért küzdöttek, de szerintem undorító húzás volt belekeverni Pietet egy ilyen ügybe, mert egyrészt megígérte az előző rész végén, hogy az volt az utolsó, másrészt meg láthattuk, hogy megviselte szerencsétlent, hogy be kellett épülnie a hálózatba. És oké, tényleg kellett a profizmusa, és így megmentették a kislányokat, de nem tudom… én nagyon sajnáltam, de jó, hogy a felesége is támogatta. Ezt biztos nehéz lesz kiheverni.

Tetszett a pici misztikus szál, nekem eszembe se jutott ez a lehetőség, de gyönyörű volt a szimbolikája, és úgy érzem, ez nagy lépés volt Ewert számára. Annak is örültem, hogy nem ér véget sitty-sutty, amint megtalálják a lányokat, hanem bemutatja a következményeket: hogy a sok szenvedés nem múlik el nyomtalanul, és az igazságszolgáltatás buktatóit. Nem tudtam, hogy Svédországban is ilyen nyamvadt büntetést kapnak a pedofilok, én teljes mértékben az amerikai módszert támogatom.

Ezek után már nem számítottam újabb csavarra, de ami a végén kiderül, az döbbenetes, és a legrémesebb minden közül, amit elkövettek a történet során. Nekem még csak meg sem fordult a fejemben spoiler, amíg a felügyelő el nem indult elvarrni ezt a szálat. Minden teljesen más megvilágításba került tőle. spoiler

Azért volt egy kis hiányérzetem, én szívesen láttam volna viszont Piet Hoffmannt, hogy hogyan teszi túl magát az eseményeken, meg különben is megérdemelt volna egy kis családi idillt ezek után. Ennek ellenére tetszett a lezárás, mert hiába felkavaró és vág földhöz még egyszer, mégis eljön egy kis megnyugvás, főleg Ewert életében.

CressKriss P>!
Anders Roslund: Szép álmokat

A sorozat 1. része után, Roslund újabb nehéz témát dolgoz fel. Most is az alvilág, a bűnözők világát veszi górcső alá, azonban ennek a legmélyebb, legsötétebb bugyraiban vájkál, könyvének főszereplői egy pedofil bűnbanda felszámolását akarják elérni.
A 2 főhős igazi, férfias karakterek, akiknek mindenük a hivatásuk, hogy életeket mentsenek, a rosszfiúk pedig elnyerjék méltó büntetésüket. Mindezért, újra a saját bőrüket viszik vásárra, hiszen ismét olyan nehézfiúkkal kell szembenézniük, akik számára nem létezik félelem és kegyelem.
Bár mindketten a visszavonásukat tervezik, újra találnak indokot arra, hogy visszaüljenek a nyeregbe, ezzel saját életüket is jócskán kockáztatva. Roslund kevesebb, jól bevált, skandináv krimire jellemző sémával ír, az egyik szereplője egy boldog családapa, akinek – végre! – nincsen semmi sötét folt a múltjában.
Természetesen, a könyv témája nagyon kényes és olykor gyomorforgató, ezen cselekedeteknél mélyebbre már nem nagyon vezet út.
Az író megint egy remek krimit rakott össze, amely igazán cselekményes, fordulatos és tele van feszültséggel, lelki nyomorral, a végén pedig egy nagy csavarral.
Roslundban ismét nem tudtam csalódni, meltánytalanul kevés olvasója van hazánkban, pedig jócskán több figyelmet érdelmelnének a könyvei!

Fázni kezdett.
De nem a dán őszi széltől. Ez a hideg belülről jött.

robinson P>!

– Szeretnék újra találkozni magával. A temetőben.
A nő elnevette magát, és egy pillanatra engedett az óvatosságból.
– Hogy maga milyen romantikus.

robinson P>!

Érezte, hogy hazaért. A némaság némább lett, a sivárság sivárabb. A magány magányosabb.

robinson P>!

Az időnek jelentősége volt.
Így hát futásnak eredt.

robinson P>!

– Mindjárt éjfél. Keressen szállást, felébresztem, ha bejutottam.
– Ezért jöttem ide. Kivárom. Egy ideje egyébként sem alszom végig az éjszakákat. Olyan harminc éve.

robinson P>!

– Az ikertestvérek között valami megfoghatatlan kötelék van. Olyan kapcsolat, amit mi nem értünk.
A négygyerekes apa, akinek már csak három gyereke volt otthon, lassan bólogatott.

robinson P>!

Sokáig vonakodott eljönni ide. Északi temető, keleti oldal.

robinson P>!

Aztán az ismeretlen nő megszólalt.
– Gyászol valakit?