A ​kötelék 48 csillagozás

Anders Roslund – Stefan Thunberg: A kötelék

A ​tizennégy éves Leo anyja vérét mossa az előszoba padlójáról. Még egyszer, utoljára feltakarít az apja után. Magukra maradtak. Neki kell gondoskodnia öccseiről, most, hogy apjuk a fogdában, anyjuk kórházban van. És már tudja is, miképp. Elmaszkírozza magát, és elköveti élete első rablását.

Sok évvel később, miután leülte a rendkívül erőszakos bankrablásokért kiszabott büntetését, nyílik a börtön kapuja, s ő újra szabadlábra kerül. Egyetlen célja van – végre akarja hajtani a tökéletes bűntényt. Ezúttal azonban nem szeretné belekeverni a testvéreit, nem akar nyomot hagyni, ami elvezet a múltba. De váratlanul megtörténik az, aminek nem lenne szabad megtörténnie. Egy hiba, aminek következtében megváltoznak a játékszabályok – ha te belekevered az én testvéremet, én is belekeverem a te testvéredet.

A kötelék jól megírt, izgalmas, felkavaró bűnügyi regény, amely megtörtént eseményeken alapszik. Egy történet arról, hogyan kell végrehajtani a tökéletes bűntényt. Egy… (tovább)

Alexandra, Pécs, 2018
384 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634472551 · Fordította: Harrach Ágnes

mate55>!
Anders Roslund – Stefan Thunberg: A kötelék

Nem pusztán ábrázol, hanem történeteket, sorsokat mesél, érzelmeket tár fel, emberek lelkének legmélyebb bugyraiban merül el. A sztori, ami mögött nem egy üdvtörténet, hanem egy kőkemény esettanulmány is kibontakozik. A történetvezetés és az információ-visszatartás módszere a karakterek bemutatásától a konkrét, kézzelfogható kérdésekig spoiler megtöltik és hihetetlenül intenzív feszültséggel ruházzák fel a történetet. A két főszereplő ugyanis egyszerre egymás ellenpólusai és tükörképei. Mindketten a tápláléklánc csúcsán „uralkodnak”, csupán a törvény két különböző oldalán, de mindketten reménytelenül magányosak. Egész egyszerűen a hallgatás törvénye, és a nagyra értékelt betyárbecsület (mint kötőszövetük), ami egymással és a világgal érintkezésbe lépteti őket. A mellékkaraktereknek is időt szentelve, felvázolja sorsdrámájukat, beleértve egyéni motivációkat és konfliktusaikat is, kiváló ritmusérzékkel kapcsolván a történet fővonalához. Minden, amit egy hasonló történetben megszoktunk, és itt nincs: a könnyes jelenetekben csúcsosodó melodráma, a szent morális igazság keresése, és éppen ennek hiányával teszi még erősebbé a párbeszédeket, az eltökélt nyomozás érdekfeszítő pillanatait. Roslund és Thunberg regénye ugyanis azon túl, hogy prímán működik noiros érzéseket is tápláló krimiként, (hiszen az izgalmakat egészen a fináléig tudja fokozni) voltaképpen a nyomozó, a közösség és az egyén konfliktusáról mesél. Alapvetően tehát egy kihalóban lévő alkotói módszer csúcsra járatását olvashatjuk ebben a krimiben.

Anders Roslund – Stefan Thunberg: A kötelék

Roslund és Thunberg tollából a krimi mellett ismét kapunk egy alapos, lélektani szálakkal gazdagon átszőtt történetet. Egy nagy ívű, jól megírt, feszültséggel teli krimit olvashattam. Vagy családregényt, drámai elemekkel, kinek mi.
A cselekmény ragyogó karakterrajzokkal ajándékozza meg az olvasót.

Anders Roslund – Stefan Thunberg: A kötelék

Egy anya, aki szeretné megvédeni, helyes úton tartani fiait; egy apa, aki a vér kötelékét másként értelmezi. Három fivér közül a legidősebb génjeibe bekódolva a tökéletes bűntények precíz kidolgozása, megszervezése, végrehajtása. Épp kikerül a börtönből, de már készen áll a stockholmi rendőrpalota alagsori bűnjel raktárából százhárom millió korona lefoglalt bankjegy, bűvészmutatványnak is beillő megszerzésére. John Broncks nyomozó és közte megkezdődik a macska-egér játék, mely mélyebb sebeket is feltép. A múlt, a gyökerek, a kötelékek sok mindent megváltoztatnak. Egy feszült, drámai, lélektani krimit kaptam. Kevés az olyan könyv, ami elejétől végéig odaszegez, semmi felesleges tölteléket nem kap.

Books_of_Peter P>!
Anders Roslund – Stefan Thunberg: A kötelék

Mindketten legidősebb fiúként nőttek fel egy olyan világban, amelynek azonos a szerkezete – egy anya, aki összetartja a családot, és egy apa, aki pedig szétveri.

A Duvnjac család mindegyik tagja meghatározó szereplő ebben a családdrámás-akciókrimiben. Roslund mérnöki pontossággal mutatja meg a motivációkat és belelátunk a tökéletes rablásba és annak utózöngéibe. Broncks nyomozó kitűzött célja kézre keríteni őket, de minden nagyon “sima”, nincs egy apró hiba sem. Leo, az idősebb testvér kicsit hajaz nekem a Keresztapából Michael Corleonéra, összes vezetői vénával megáldott és ő az, aki a családi köteléket fegyverként használja. A kiindulási alap, ami miatt lettek a fiúk olyanok, amilyenek, folyamatosan visszatérő elem, a szerző nem akar tőle elvonatkoztatni.
Jó kis skandi bűnügyi írás, tele drámával és feszültséggel. off

PRicsmond>!
Anders Roslund – Stefan Thunberg: A kötelék

A Hajsza az egyik legjobb skandináv krimi volt amit olvastam, így amikor megláttam, hogy itt van a folytatása nagyon kíváncsi lettem, hogy azt a történetet, hogy tudják folytatni az írók, miközben olyan kérdések kavarogtak a fejemben érdemes-e egyáltalán folytatni, tudják-e majd hozni azt a színvonalat, amit az előző részben produkáltak. Így a könyv olvasása után már elmondhatom nagyon örülök, hogy Roslund és Thunberg megírta ezt a könyvet.
Szerkezetileg ugyanúgy épül fel, mint a Hajsza, a testvérek életét követjük a jelenben és a múltban is. A múltban ott veszi fel a történet a fonalat amikor apjukat elviszik a rendőrök, anyjuk pedig kórházba kerül, a jelenben pedig Leo szabadulásától indul a történet 6 évvel az utolsó rablás óta. Már fülszöveg olvasásánál is kíváncsi voltam, hogy Leo hogyan szabadulhat a börtönből ennyi rablás után, hát úgy, hogy csak kettőt sikerült rábizonyítani a többiekre pedig csak egyet, plusz a fegyvereket sose találták meg. Leo ismét szabadon és míg a múltban játszódó jelenetekben az ifjú Leo az első rablását készül elkövetni, a jelen Leo-ja pedig utolsó rablására készül.
John Broncks karaktere is visszatér és ebben a kötetben nagyobb szerepet is kap, miután ünnepelt hősé vált a 3 fivér elkapásáért, újabb sikert könyvelhet el karrierjében, de lelke legmélyén nem tudja elfogadni, hogy nem sikerült életfogytiglani börtönbüntetésre ítélni a militánsokat. Egy újabb rablásnál pedig előkerül az egyik ellopott katonai fegyver és egyik kolléganője segítségével ismét felcsillan a remény, hogy a Duvjanc testvérekre bizonyítsa a katonai fegyverek ellopását.
Aztán viszont váratlan fordulatok következnek, ugyanis John kénytelen kilépni a rendőr szerepéből és magánemberként folytatni a nyomozást, szabályok nélkül, hogy megmentse testvérét.
A Kötelék nem marad el a Hajsza színvonalától, igaz rövidebb, de ugyanúgy izgalmas, feszültségben, meglepetésekben és drámai jelentekben gazdag. Sajnálom, hogy vége lett, egy két kérdésem maradt még, hogy vajon egyes szereplők sorsa miként alakulhat majd ezután, habár nem tudom érdemes lenne-e még egy részt írni John és Leo játszmájáról.

Nusee>!
Anders Roslund – Stefan Thunberg: A kötelék

Kezdem megkedvelni a skandináv krimiket. Utólag tudtam meg, hogy van egy előzmény kötéte, bár hivatalosan nincs sorozatba kötve, de szerintem nem volt zavaró, hogy ezzel kezdtem, a háttérhez adna hozzá a személyiség rajzokhoz. Az ilyen könyvek után mindig elgondolkozok, hogy egy nehéz gyerekkor hatalmas károkat hagy maga után, hát még egy nagy testvér befolyása, és hiába folytatnád te az önromboló életviteledet egyedül, ugyanúgy magaddal rántod a többieket.
Váltott perspektívában halad, mind időben, mind nézőpontban. Nem egy szimpla krimit kap az ember, hanem egy komplett lélektani, családregény kombót.
Nagyon jó volt a Broncks nyomozó és Leo közötti macska-egér játék. Lenyűgöző volt olvasni, hogy milyen zseniálisan lépésről lépésre meg voltak tervezve a bűnügyek. A közeljövőben szerintem az előzményét, a Hajszát is kezembe veszem majd.

CsonkaSzaboBrigi89>!
Anders Roslund – Stefan Thunberg: A kötelék

A kötelék több, mint egy igaz történeten alapuló bűnügyi regény – szól a családról, a hibákról, a múltról, jelenről és a jövőről, a vérségi kötelékről és a testvéri kötődésről, a felelősségről és a felelősségvállalásról, a bizalomról és egy olyan kapocsról, mely felülírja a vér szavát…

Leo nem véletlenül tévedt arra a pályára, ami szerinte leginkább hozzá testhezálló, ami számára a kitörést és a jövőt jelenti, és amiből nem is akar kilépni. Hihetetlen logikájával, tervezőképességével és előrelátásával nagy jövő állhatna előtte, ha képességeit nem a bankrablásban, fegyverlopásban vagy éppen az évszázad legnagyobb akciójában szeretné kamatoztatni… De Leo nem véletlenül tévedt erre az útra és az sem véletlen, hogy boldogulását csak ebben a törvényen kívüli és afelett álló életben képes elképzelni…

A regény elénk tár egy olyan családot, ahol az apa csak rossz példával jár elő, ahol az anya, mint abszolút szenvedő és tehetetlen áldozat jelenik meg, és ahol egy 14 éves gyereknek idő előtt kell felnőnie és felelősséget vállalnia a családért, a boldogulásért és a jövőért, miközben a Kötelék mindent és bármit felülír…

A kötet egy másik testvéri kapcsolatot is bemutat, ahol a féltés és a szeretet olyan lépésre sarkallja az egyik felet, mely örökre megváltoztatja mindannyiuk életét, de a legnagyobb árulást követi el az, akiért mindent eldobnánk és el is dobunk, ezzel megpecsételve sorsunkat…

A kötet nemcsak egy bűnügyi regény akciókkal és nyomozással, mely egy hírhedt családi rablóbanda életének alakulását mutatja be, de a jelenen kívül visszatekint szereplőink gyerekkorára, megismerhetjük indítékaikat, titkaikat, félelmeiket és azt az utat, mely idáig vezette őket…

A cselekmény akciódús, a karakterek valósághűek, az események felépítése logikus és reális. A nyomozás és a bűntettek izgalmasak, a feszültségkeltés tökéletes, a sztori végig fenntartotta az érdeklődésem.

A kis múmiáért a szívem szakadt meg…

Egy jó történetet vártam, de sokkal jobbat és többet kaptam, mint amire számítottam!

Egyetlen negatívuma, hogy a bankrablások és egyéb múltbéli bűntettek nem kerültek részletezésre, így néhol kissé zavaros volt emiatt a sztori – A hajsza c. kötet elviekben ezeket a számomra hiányzó mozaikdarabkákat tartalmazza, de mivel nincs jelölve az ajánlott olvasási sorrend, kicsit lehúzta ennek a „résznek” az olvasmányélményét, ami miatt kissé csalódott vagyok…

Belle_Maundrell >!
Anders Roslund – Stefan Thunberg: A kötelék

Bárcsak tudtam volna, hogy van egy előzménye, sokkal jobb lett volna sorban olvasni őket. Ennek tudatában egy csomó minden értelmet nyer, amit hiányosságnak éreztem.
A történet érdekesen indul, de az első fele valahogy mégis kicsit nehezen csúszott, nem kötött le annyira. A második felére viszont vagy én rázódtam bele, vagy tényleg megváltozott valami, de egyszer csak azon kaptam magam, hogy legszívesebben előre lapoznék, hogy belekukkantsak, mi lesz a vége. (De természetesen ilyet soha nem csinálunk.) Nagyon izgalmas volt Leo és John Broncks macska-egér harca. Feltételezem, hogy az ellentmondásos jellemű nyomozó sem itt szerepelt először; mellesleg az ő testvéri kapcsolata se volt piskóta.
A szereplők egyáltalán nem kerültek közel hozzám, de ezt akkor betudom annak, hogy nem olvastam a Hajszát. Azt is, hogy nem tudunk meg róluk eleget, mert én szívesen követtem volna figyelemmel a korábbi rablásokat, vagy merültem volna mélyebbre a gyerekkori emlékekben.
Ennek ellenére legnagyobb meglepetésemre egy idő után elkezdtem szurkolni Leónak, mert tényleg annyira zseniális és kidolgozott volt a terve. Ettől függetlenül csúnya volt, ahogy kihasználta a testvéreit – meg mindenkit –, de bírom az ilyen okos, körmönfont karaktereket. Sajnálom, hogy csak a végén láttunk egy igazán meghitt pillanatot a fiúk között, mert így sokkal jobban átjött a köztük lévő erős kötelék, szemben azzal, hogy előtte annyit láttunk, hogy Leo mindenbe belerángatja az öccseit, és néha megjegyzik, hogy ő gondoskodott róluk gyerekkorukban. spoiler Azt is csak itt értettem meg igazán, hogy mi indította el Leót a bűn útján. Mármint a nyilvánvaló apai hatáson kívül.
Az mindenesetre biztos, hogy ennél találóbb címet keresve sem lehetne találni. Tényleg minden erről szólt. És a borító is nagyon ötletes a maga egyszerűségében, szerintem tökéletesen átadja azt a sötét, fojtogató, feszült, de végtelenül szomorú hangulatot, ami a könyvre és a Duvjanc testvérek (vagy akár Broncks és a bátyja) kapcsolatára is jellemző.
Mindenképpen el fogom olvasni a Hajszát is, mert ugye jobb későn mint soha. Én lezártnak éreztem a történet végét spoiler, de akár még egy részt is el tudnék képzelni.

_Katie_ P>!
Anders Roslund – Stefan Thunberg: A kötelék

Több szemszög, ugyanaz a történet, ráadásul még az időben is utazunk, arról nem is beszélve, hogy megtörtént eseményeken alapul.
Megmondom őszintén, nekem Leo baromira szimpatikus volt. A kis kobakjába baromira sok ész szorult, ugyanakkor egyértelműen pszichopata is volt. Úgy játszott az embereken, a családtagjain, mint Jimi Hendrix a gitárján….b-r-i-l-l-i-á-n-s-a-n…azaz, bármit meg tudott tenni velük.
Persze ha kicsit megkapargatjuk a felszínt megismerünk egy sok mindent megélt, összetartó családot, akiket egy olyan kötelék fog össze, ami ellen nem tudnak fellépni. Egy másik családot, akik szintén nem tépték el a köteléket a történetek és tetteik/lépéseik ellenére.
Élveztem a pontosan kidolgozott akciókat, a lépésről lépésre megtervezett mozdulatokat, a bűntények másik oldalának a részese lenni. Kár, hogy jó pár kérdés megválaszolatlan maradt.

nyolcadikutas>!

Tökéletes címválasztás.
Mert egész életünket áthatják a különböző kapcsolati kötelékek és ezek közül a legerősebbek a családon belüliek. És ez a könyv ezekről szól.
A regény a bűnügyi dráma műfaját viszi tökélyre, mert kategóriájában ennél jobbat még nem olvastam. Talán az előzmény rész, a Hajsza sem volt ennyire erős. (Megjegyzem, itt tényleg sorrendben kell olvasni a két könyvet, mert szervesen kapcsolódnak egymáshoz és így teljes az élmény.)
Ötlet, fantázia, írástudás és mély lélektan pazar elegye.

Kókuszka>!

Néha kizárod magad körül a világot, mert túlságosan szeretsz.
S ha újra nyitsz a világra, akkor megérzed, megérted, hogy a bánat tulajdonképpen egy élőlény, amely az emlékekből táplálkozik.

PRicsmond>!

Ivan kirántotta Dacso kezéből a szoba-hőmérsékletű üveget, jobb érzés volt magának tölteni. Egri Bikavér. Jól tudta, mit jelent ez a magyar szó.

Kókuszka>!

– Minden nap Leo… olyan, mint egy új szál. Amit beleszősz életed szőnyegébe.

robinson P>!

Álca. Jelmez. A menekülése mindig valóságos bűvészmutatvány.

robinson P>!

Az érzések nem halványulnak el. A gyűlölet ott lappang, mint valami gonosz vírus, hogy amikor legkevésbé számítasz rá, két gondolat között erőre kapjon, és szétfeszítsen