Ancsel ​Éva összes bekezdése 33 csillagozás

Ancsel Éva: Ancsel Éva összes bekezdése

Vannak, akik olyan naprakészen és rugalmasan felejtenek, hogy nem lehet előre látni a múltjukat sem.

Az ember majd' minden bűnre képes, csakhogy ne kelljen magát bűnösnek tudnia.

A jellemnek – ha van ilyen – csak a legfontosabb dolgainkba nincs beleszólása.

Embert csak ember tud a földhöz kötni, nem a nehézkedés.

Az, aki senkit sem tud szeretni, bűnt sem tud elkövetni. De ettől még nem bűntelen.

Kossuth, Budapest, 2010
Kossuth, Budapest, 2004
Kossuth, Budapest, 1999

WolfEinstein>!
Ancsel Éva: Ancsel Éva összes bekezdése

Lehet, hogy meg leszek kövezve, de engem nem fogott meg különösebben. Voltak benne olyan bekezdések, amik tényleg nagyon ütöttek – amik egyszerűek, lényegretörőek, magvasak és frappánsak voltak. De többségben voltak az olyanok, amik vagy túl szájbarágósak voltak, vagy értelmetlen kapcsolatot létesített két fogalom vagy jelenség között, vagy a kétkedéssel és önellentmondással tönkrevágta az ígéretes kezdést. Nekem nem jöttek be azok, ahol leír egy mondatot, majd elkezd lovagolni egy szón, hogy az mit keres ott. Hát azt, hogy odaírtad (kötőszó)! Itt-ott pedig még tárgyi tévedéseket is felfedeztem. Például morcos tudok lenni, amikor szegény főnévi igeneveket leigézi valaki… Lehet, hogy túl magasak voltak az elvárásaim mondjuk egy Simon Márton Polaroidok után, de ez most nem talált meg. Egy jobban összeállított „minden napra egy bölcsesség”-nek elmegy, de nem ütött akkorát, mint gondoltam.

nyolcadikutas>!
Ancsel Éva: Ancsel Éva összes bekezdése

Nem mondom, hogy minden szavát, gondolatát értem.
De sem ezzel, sem velem nincsen semmi baj!
Minden, ami gondolkodásra késztet, ad valamit, és még, ha nem is jutunk dűlőre, épp ettől a felismeréstől, vagy meg nem értéstől lépünk egyet előre.
A Bekezdések megértése széles ismereteket kíván és nem szabad magunktól azt sem számon kérni, hogy szerény tudásunkon kívül, miért is nem emlékezünk jobban a Biblia, vagy Shakespeare király drámáinak soraira.
De lehet és érdemes kutakodni. Így tudtam meg például, mi az a tautológia, vagy kicsoda Dora Diamant.
Egy biztos. A Bekezdések a polcom állandó tagja lesz, hisz bármikor elővehető és bárhol felüthető. Idővel, korunk előre haladtával és az ezáltal megszerzett többlettudással, talán mindig kicsivel többet fogunk érteni belőle.

(Magyarázat: Ancsel Éva filozófus volt – mellette költő, esszéíró, egyetemi tanár –, így nem csoda, hogy sok esetben, sorai között ott van a megfoghatatlan.)

Aquarius>!
Ancsel Éva: Ancsel Éva összes bekezdése

Szeretem Ancsel Éva „bekezdéseit”. Sokszínű, egyedi és nagyon találóak ezek az aforizmaszerű megfogalmazások. Időnként visszatérek rájuk. Kellemes olvasni. Elgondolkodtat, esetenként megmosolyogtat. Különleges, és mindenkinek ajánlom, aki szereti az igazság és a valóság szavakba foglalt bölcsességeit.

Izolda P>!
Ancsel Éva: Ancsel Éva összes bekezdése

Ez az a könyv, ami mindig mást mond, ahányszor újraolvasod. Mindig van benne, ami épp az aktuális helyzetedre stimmel. A többi viszont olyankor érdektelen lehet. (Íme, a könyv 22-es csapdája.)

metahari P>!
Ancsel Éva: Ancsel Éva összes bekezdése

Bár nem vagyok nagy híve az aforizmaszerűen kifejtett gondolatoknak, ezek a bekezdések mégis érdekesek voltak számomra, mégpedig azért, mert kényszerített az álláspontom megváltoztatására. Mintha a lelkiismeretem beszélne hozzám, csak most ezek el nem hallgattatható betűk.
Továbbá.
Magamat ismerve, hiába jók és hasznosak a felvetések, úgyse fogok belőlük megfogadni semmit. Ez viszont nem a bekezdések hibája. Mindezek után mégis úgy emlékszem, jó kis olvasmány volt. Könnyebb lesz ezután másoknál szálkázni.

Psyche>!

A testi sértésekről készíthető látlelet. Így az is megállapítható, hogy hány napon belül gyógyulnak. De ki mondja meg egy szóról, egy hangsúlyról, egy vállvonogatásról vagy egy röhögésről, hogy meddig lehet utána életben maradni, s miféle belső vérzésekbe hal bele ilyenkor az ember?

L

madárka>!

Ha a nők szerelmesek lesznek szerda délután 14 óra 11 perckor, ebben az esetben 14 óra 12 perckor fog bennük felmerülni az aggodalom, hogy megmarad-e nekik, akit megszerettek.

LXXIV. bekezdés

Aquarius>!

Akinek csak egyszer is mondták életében: „Aludj a karomban!”, az ne kérdezze, hogy minek élt a földön.

255. bekezdés

Psyche>!

Nem aki lángot ölel, nem az a bátor, hanem aki embert, egészen lassan égőt ölel – csak az a bátor.

CXXXI

madárka>!

Aki azt kérdezi tőled: haragszol-e még rá, az biztos, hogy közel áll hozzád, hiszen ezt nem lehet kiáltva mondani, csak halkan. Ehhez talán már a három lépés távolság is túl sok.

CCIV. bekezdés

madárka>!

Az ember lehet szabadabb s még legszabadabb is. Csak az az alapfok, az miért elérhetetlen?!

CCXXX. bekezdés

csillagka>!

Más ember szeme láttára sírni majdnem olyan, mint meztelenre vetkőzni. Nem is tesszük akárki előtt, s ha igen, nem büntetlenül.

37. oldal, LXXVIII. / 78. bekezdés

Kapcsolódó szócikkek: sírás
madárka>!

Arra kérem a jövőt – bár elkéstem már ezzel is –, hogy könyörüljön legalább az ajtóknak és az ablakoknak; hagyja meg őket kézzel nyithatónak. Mert milyen világ is az, ahol nem lehet az ablakot mohón kitárni s úgy nyitni ajtót, hogy annak lendülése – és nyikorgása – helyettünk kimondja: alig győztelek várni.

CCLVI. bekezdés

madárka>!

Az nem baj, ha dühöng az ember – az se, ha villámokat szór haragjában –, de az rettenetes, ha kihűl.

CCCXLVII. bekezdés