Az ​ismeretlen katona 3 csillagozás

Anatolij Ribakov: Az ismeretlen katona

Szerjozsa hátat fordított Moszkvának a sikertelen felvételi vizsga után – ha nem lehet egyetemista, meglátogatja egy távoli kisvárosban élő nagyapját. És közben hasznosítja magát az útépítésnél, legalább egy kis keresethez jut… És igazán romantikus dolog egy ismeretlen környezetben kemény munkát végezni, szabad tűznél nézni a csillagokat, különös embereket megismerni. Így kezdődött… Majdnem harminc évvel ezelőtt pedig ugyanitt öt szovjet katona csupán egynapi eltávozásra bement a közeli faluba egy kissé tisztálkodni, „kikapcsolódni”… Közülük egynek a sírja most a talajgyalu útjába került – a munkások áthelyezték, az útépítés folyik tovább. Szerjozsa azonban rá akarja írni a fejfára a katona nevét, és nyomozni kezd, nem is sejtve, mit vállal magára – élő és holt emberek erkölcsi tartásáról, a háború egy epizódjának hőseiről, a múlt emlékeinek máig ható szálairól, a mai munkás hétköznapokban élő emberek érzelem- és gondolatvilágáról tár fel megrendítő képet.

Eredeti cím: Неизвестный солдат

Eredeti megjelenés éve: 1970

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kozmosz Irodalmi Könyvek I. Kozmosz Könyvek

Kárpáti / Kozmosz Könyvek, Budapest - Uzsgorod, 1972
226 oldal · puhatáblás · Fordította: Makai Imre · Illusztrálta: Károlyi András

Anatolij Ribakov: Az ismeretlen katona

Az alapötlet hiánypótló (amivel a magamfajtát – aki annak idején ezerrel vágtatott a tévékészülék irányába, amikor a Sírjaik hol domborulnak? soron következő részét sugározták – rögtön fel lehet csigázni), a jelenben és az epizódról epizódra felsejlő múltban vezetett cselekményszálak pedig ügyesen, az információkat lassan adagolva, ezáltal a kíváncsiságot felkeltve egészítik ki egymást. Viszont a fülszövegben ígért, világot sarkaiból kiforgató felismerések és jókora tanulságok helyett inkább csak az ezek bemutatására tett igyekvő kísérletet látjuk, így hiába az előzményekhez képest megdöbbentően jól sikerült, valóban katartikus és erős mondanivalójú lezárás, Az ismeretlen katona nem több, mint egy témaválasztásában ügyes, korrekt módon megírt, mégis túl hamar felejthető történet.

Holott ebből a regényből valami igazán jó is kisülhetne. Van például humora, jobban mondva Ribakov nagyon igyekszik, hogy legyen neki, és néha nem is hiábavaló ez az igyekezet. Pont ezért olyan furcsa, hogy ennek ellenére a legtöbb poén mégis gyengécske, mintha egy amúgy remek viccmesélő épp rossz formában lenne, és így a tréfák a legnagyobb erőfeszítés ellenére sem sikerülnének igazán átütőre. A karakterek, főként az egykori szovjet katonák, akikre leginkább kíváncsiak lennénk (mert Ribakov ügyesen eléri, hogy azok legyünk), miután Szerjozsa és kollégái megtalálják az ismeretlen katonasírt, sajnos alig megismerhetők, életükről, személyiségükről nem derül ki túl sok, ami pedig kiderül, mondhatni, majdnem teljesen érdektelen. Hogyan lehetne hát megkedvelni vagy istenigazából megutálni őket? Szerjozsáék detto, talán három nap telt el, mióta letettem a könyvet, de még a mellékszereplők nevét sem tudnám felidézni.

A regény vége ugyanakkor nagyon szép – ha van valami igazán felkavaró, fontos és értékes ebben a műben, akkor azt az utolsó oldalakon keressük.

Ezüst P>!

– Fiatal fiúk – mondta a fényképet nézegetve –, még előttük állt az egész élet… De hát épp a fiatalokat kaszálta le a háború. Engem, öreget megkímélt a háború, de őket nem. – A falra mutatott, ahol nagybátyáim képei függtek. – Az anyjuk kapott értesítést, hogy hősi halált haltak, de hogy hol van a sírjuk – nem tudom… Mindent odaadnék azért, hogy megtudjam.

Ogorodnyikov zsémbesen megjegyezte:
– Ugyan, minek kéne kicserélni a kávát, erős még az!
Megnyomta a káva koszorúját, és kis híján beleesett vele a kútba.
– Sokat okoskodik, Ogorodnyikov harcos! – kiáltott rá Bokarjov. – Teljesítse a parancsot: biztosítsanak a lakosságnak rendes ivóvizet. A végrehajtásról jelentést kérek!