Thaisz ​/ A vörös liliom 7 csillagozás

Anatole France: Thaisz / A vörös liliom Anatole France: Thaisz / A vörös liliom

Anatole ​France, az értelem és az emberiesség nagy írója, derűs, egyben gúnyos nyugalommal és fölénnyel szemléli az emberi nem ezer ostobaságát és kártékony őrületét.
A Thaisz-ban érzéki színekkel kelti életre a legendás hírű alexandriai kurtizánt. A hanyatló Róma és a fiatal kereszténység világa, harca és szenvedélye kavarog színesen a háttérben, miközben Paphnutius apát, a sivatagban élő szerzetes elkárhozik Thaisz iránt táplált „bűnös” szerelmében. Thaisz pedig, a tündöklő kurtizán, aki szerette az embereket, a szépet, a természetet, a művészetet, és egész életében a szerelem oltárán áldozott, tiszta szívvel üdvözül.
A vörös liliom France életművében szinte egyedülálló helyet foglal el. Talán épp ezért váltott ki már több mint egy fél évszázada oly sokoldalú és szenvedélyes vitákat. Vajon az író csupán egy túlfinomult szellemi életet élő szobrász és egy gyönyörű, boldogságot kereső asszony balvégzetű szenvedélyeinek történetét írja meg? Vagy több ennél: a múlt század… (tovább)

Tartalomjegyzék

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A Világirodalom Remekei Európa

>!
Európa, Budapest, 1978
368 oldal · keménytáblás · ISBN: 963071325X · Fordította: Lányi Viktor, Szerb Antal
>!
Európa, Budapest, 1961
258 oldal · keménytáblás · Fordította: Lányi Viktor

Várólistára tette 9

Kívánságlistára tette 3


Kiemelt értékelések

Habók P>!
Anatole France: Thaisz / A vörös liliom

Ezzel nagyon szenvedtem. A Thaisznak voltak részei, ahol kedveltem France iróniáját, de általánosságban idegen volt tőlem. A vörös liliomban csak azt a részt tudtam élvezni, amely Firenzében játszódik – azt is csak a város miatt. Lehet, hogy elkéstem az olvasásával?

Mária_Pánti>!
Anatole France: Thaisz / A vörös liliom

Jó könyv, nagyon érdekes filozófiai fejtegetésekkel. Bár amikor Thaisz máglyán elégeti a felbecsülhetetlen értékű pogány műkincseket, ott heveny gyomoridegem volt…

Schopenhauer>!
Anatole France: Thaisz / A vörös liliom

Nem a legfogékonyabb időszakomban olvastam ezt a könyvet, megszenvedtem vele (és még sok más megkezdett könyvvel). Pedig egyáltalán nem éreztem rossznak egyik kisregényt sem. A Thaisznál először nem volt világos, hogy gúnnyal és iróniával állok-e szemben, vagy valami nagyon ósdi, nagyon didaktikus keresztény tanmesét olvasok, aztán ahogy haladt előre a cselekmény, egyre inkább nyilvánvalóvá vált, hogy az előbbivel van dolgom. Aztán következett A vörös liliom, amiben kevésbé a cselekmény, mint inkább a társadalomrajz fogott meg, illetve a szereplők sokszor végeláthatatlan filozófiai, esztétikai disputái. Régi elhatározásom és elmaradásom Az eltűnt idő nyomában összes kötetének az elolvasása, most kaptam egy rövidebb kiadást ugyanabból a világból.


Népszerű idézetek

Habók P>!

Önmagában semmi sem becsületes, sem nem gyalázatos, nem igazságos, sem nem igazságtalan, nem kellemes, sem nem kínos, nem jó, sem nem rossz. A vélekedés adja meg a dolgoknak tulajdonságaikat, mint a só az ételek ízét.

18. oldal

Habók P>!

A nő akkor őszinte, ha nem hazudik fölöslegesen.

254. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Thomas Mann: József és testvérei
Violaine Vanoyeke: Örökkévaló utazás
Gustave Flaubert: Egyiptomi utazás
Thomas Mann: A kiválasztott / A törvény
Violaine Vanoyeke: A tündöklő királyság
Romain Rolland: A nyár
Christian Jacq: Embervadászat
Christian Jacq: A sivatag törvénye
Violaine Vanoyeke: A Kobra-királynő kincse
Christian Jacq: A Napkirálynő