A ​sovány kandúr 1 csillagozás

Anatole France: A sovány kandúr Anatole France: A sovány kandúr

Három ​nap óta verte a novemberi viharos eső a népes külvárost, melyben az éjszaka első árnyékai már megjelentek. Vizpocsolyák tükröződtek a gázfényben. Az emberek és lovak lépteitől még lucskosabbá vált fekete sár borította a járdát és a kocsiutat. A munkások hátukon cipelték szerszámaikat. Az asszonyok pedig tányérral lefödve vitték hazafelé a marhahus adagokat, és a teherhordó állatok szomoru magatartásához hasonlóan, hajlott háttal lépkedtek az esőben.
Fekete ruhájába burkolózva Godet-Laterrasse ur is ment fel a néppel, a sáros uton, mely a Montmartrera vezet. Sok vihartól megviselt esernyője alatt, mely a szélben verdesett mint egy nagy sebzett madár szárnyai, Godet-Laterrasse ur magasan hordta a fejét. Mivel álla előrenyomult s homloka nyomott volt, ábrázata majdnem vízszintes irányt öltött és anélkül, hogy szemeit felemelte volna, láthatta a koromfekete eget, a szövet hasadásain keresztül. Hol lázas gyorsasággal, hol pedig álmodozóan lépkedve, befordult egy sötét és… (tovább)

Tartalomjegyzék

>!
Európa, Budapest, 1962
288 oldal · keménytáblás · Fordította: Ignácz Rózsa, Szini Gyula
>!
Tevan, Békéscsaba, 1914
92 oldal · puhatáblás

Enciklopédia 2


Várólistára tette 1

Kívánságlistára tette 2


Kiemelt értékelések

ppeva P>!
Anatole France: A sovány kandúr

Iokászté: 4 csillag
A Sovány Kandúr: 3 és fél csillag
Pierre Nozière (Gyermekkor): 4 és fél csillag

2 hozzászólás

Népszerű idézetek

ppeva P>!

A kisgyerekek könnyűszerrel képzelik el azokat a dolgokat, amiket el szeretnének érni, de amik nincsenek. Ha ezt a csodálatos képességüket érettebb korukban is megőrzik, akkor költőknek vagy bolondoknak nevezik őket.

218. oldal, Pierre Nozière

Fatma>!

[…] ismertem könyvbarátokat és könyvőrülteket. És úgy láttam, hogy nem érdemlik meg a tömeg gúnyolódását. Mondhatom, hogy ezeknek a furcsa embereknek kényes ízlésük, finom szellemük, nemes erkölcsük van.

242. oldal ( Pierre Noziére)

Kapcsolódó szócikkek: könyvmoly
ppeva P>!

Múlt az idő, és visszahozta a papírsárkányokat a mozgalmas szeptemberi égre, a ködöt az októberi láthatárra, a gesztenyesütő kályhákat a bormérések ajtaja elé, a narancsokat a kézikocsikba, a laterna magikát a kéményseprők hátára, s karácsonykor, újévkor és háromkirályokkor a sült libák szagát a meleg ebédlőkbe, a hótól fehér tetők alá.

144. oldal, A Sovány Kandúr

ppeva P>!

Hosszú időre szóló hiteleket kellett nyújtania, mert a vevői gazdag emberek voltak, vagyis olyan emberek, akik végtelenségig egyenlítgetik számláikat. Csak a szegény emberek fizetnek készpénzzel. Ez nem erény, ez azért van, mert nem hiteleznek nekik.

225. oldal, Pierre Nozière

ppeva P>!

Haviland úr kiitta a konyakot, kért egy pohár bort, és így szólt:
– Remélem, Fellaire kisasszony rosszulléte nem súlyos.
Ezt remélte Fellaire úr is, és Haviland úr némaságba süppedt. Köszvénnyel tetézett angol merevséggel állt fel, mert térdét csúzos fájdalom bénította. Sárga felöltőjével a karján már ki is lépett a kert rácsos kapuján, amikor újra megszólalt.
– Van szerencsém – mondta a házigazdának – megkérni öntől lányának, Fellaire kisasszonynak a kezét.
Az emberke valószínűen ügyes és lendületes válaszra készült. Az angol egy papírlapot nyomott a kezébe.
– Tessék – mondta –, itt megtalálja vagyonom pontos jegyzékét. A választ, legyen szíves, értéklevélben küldje el. Ne kísérjen ki, ne!
S merev léptekkel elindult az állomás felé.
Meglepődött most Fellaire úr, akit pedig máskor semmi sem lepett meg. […] Töprengett: "Hogyhogy? Itt jár nálam ez az ember, mint annyian mások, mint akárki. Évente kétszáz ismeretlent hívok meg. Nem szól egy szót sem; hatszor látja a lányomat, s csak azért nyitja ki a száját, hogy feleségül kérje.

15-16. oldal, Iokászté

Kapcsolódó szócikkek: köszvény

Hasonló könyvek címkék alapján

Jean-Paul Sartre: Egy vezér gyermekkora / A fal / A szavak
François Mauriac: Mauriac önmagáról
Lisieux-i Szent Teréz: Önéletrajz
Marguerite Yourcenar: Emléklapok
J. M. G. Le Clézio: Az afrikai
Eddie Jaku: A világ legboldogabb embere
Marjane Satrapi: Persepolis
Adrian Jean-Baptiste François Bourgogne: Bourgogne strázsamester emlékezései az oroszországi hadjáratról
Odéscalchi Eugénie: Egy hercegnő emlékezik
Eve Curie: Madame Curie