Lugas ​– Pomona Hungarica 1 csillagozás

Ambrus Lajos: Lugas – Pomona Hungarica

Az esszéírói életmű továbbépülését és kiteljesedését mutatja a Pomona Hungarica lírai kötetkompozíciója. Bármihez közelítsen is literátor figyelme, a világ középpontjába vagyis haza- érünk: tájhoz, szőlőhegyhez, magyar gyümölcshöz. Archaikus tapasztalatokkal átszőtt mindennapjainkhoz, felismeréshez és felülemelkedéshez. Stilizálás nélküli nyelven szólalnak meg a Lugas-esszék, áradó históriával és tudományos igényességgel személyes élettel. Amennyiben létezik öko-író, mondja egy kritikusa, tehát ha létezik öko-irodalom, annak Ambrus Lajos a legjelentősebb képviselője.

Kortárs, Budapest, 2015

szederbori>!
Ambrus Lajos: Lugas – Pomona Hungarica

Ambrus Lajos könyve: utazás.
Utazás a térben Kemenesaljától Erdélyig, Gyulától a Felvidékig, és utazás az időben napjainktól az 1600-as évekig.
Egykori kastélyok, szőlős és gyümölcsös kertek, rég elfeledett almák és körték, hajdan volt borászok, pomológusok bukkannak fel a kötet lapjain, a néhány oldalas írásokban.
Nekem különösen szívhez szóló volt a könyv, mert hazavitt a gyermekkoromba, amikor a „Hegyes-Kis-Somlón” nagymamámtól én is hallgattam a Királykő történetét, és kapáltam vagy szüreteltem a néhány sorból álló szőlőnkben.