Anya, ​kérek még! 123 csillagozás

Hozzátáplálás egyszerűen
Ambrus Éva: Anya, kérek még! Ambrus Éva: Anya, kérek még!

Amikor ​a hozzátáplálás témája egy édesanya számára aktuálissá válik, sokféle egymásnak ellentmondó információval találkozhat. Elsőre ijesztő lehet az egész, de a sok jó tanácsot félretéve, akkor járunk jó úton, ha kisbabánk jelzéseit figyeljük és követjük.

A szerző, Ambrus Éva – a ManóMenü.hu alapítója, feleség és édesanya – szakértőkkel karöltve mutatja meg, hogy a hozzátáplálás milyen egyszerűen is működhet. A kisgyermek egészséges fejlődését az első években alapozzuk meg, ehhez pedig a kiegyensúlyozott táplálkozáson át vezet az út. A könyvből megismerhetjük, hogyan érdemes felkészülni a hozzátáplálásra, vagyis milyen alapanyagokkal, hogyan kezdjünk neki, milyen konyhatechnológiai eljárásokat és eszközöket alkalmazzunk, melyek azok a biztos jelek, amikből arra következtethetünk, kisbabánk készen áll rá. De arra vonatkozóan is megnyugtató tanácsokat kaphatunk, mit tegyünk, ha a gyerek válogatni kezd vagy éppen beteg.

A sok hasznos gyakorlati útmutató mellett 118… (tovább)

Boook, Budapest, 2023
Boook, Budapest, 2022
256 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786156488022 · Illusztrálta: Sólymos Ágnes Eszter
Boook, Budapest, 2021

Niitaa P>!

Ambrus Éva: Anya, kérek még! Hozzátáplálás egyszerűen

Nagyon sok információt lehet találni hozzátápláls témakörében, mind könyv formában, mind az interneten cikkek, podcastek, videók és egyéb megjelenési formák által. A sok információ azonban jelen esetben nem jó, mert mivel nincs teljes egyéges ajánlás a folyamatra nézve, így az olyan friss és tapasztalatlan anyukákat, mint én, csak jól összezavarja. Miután már zsongott a fejem a sok ellentétes információtól, úgy döntöttem elég, egyetlen irányelvet fogok majd követni és meglátjuk, milyen lesz. Ha nem jön be, akkor is még mindig van lehetőségem váltani. Többféle egység létezik, pl a Kiskanál kommandó vagy a ManóMenü is. Én az utóbbit választottam, mert nem csak katív és hasznos facebook csoportja és telefonos applikációja van, hanem több könyvet is megjelentetett már Ambrus Éva.
Az Anya, kérek még című könyv egy roppnt gyönyörű kiadvány. Nekem fontos, hogy az ilyen jellegű, rendhagyó szakácskönyvek esetén is legyenek benne illusztrációk, az ételekről fotók, mert így sokkal jobb kedvvel áll neki az ember a könyvet lapozgatni és főzni is belőle. A kezdeti felvezetés is roppant hasznos volt a számomra, mert bár ki kell belőle szűrni a lényeget, azért van benne bőven olyan gondolat, amit az ember magáévá tud tenni. Az alapokat minden esetre megadja.
A receptek pedig… bár még a hozzátáplálást nem kezdtük el, így gyakorlati tapasztalatom nincs, de első pillantásra jónak tűnnek. Tetszik, hogy mindegyiknél meg van határozva, hány hónapos kortól ajánlott. Sokan írták, hogy nem nagy kunszt, mert egy püréhez nem kell sok ész, hogy megcsináld. Valóban, nem bonyolult egy sima mezei almapürét elkészíteni, de ettől függetlenül én nagyon örülök, hogy ilyen bagatell reveptek is vannak benne, mert bizony én annyira tanácstalan voltam az elején, hogy mit tegyek – mivel én yem vagyok könyvhatündér –, hogy ez is nagyon hasznosnak bizonyult. Még a legkézenfekvőbb receptek is megerősítenek, ha leírva látom és igenis még ezek esetén is elő fogom venni a könyvet, hogy jól csináljam – annak ellenére is, hogy valójában elrontani nem nagyon lehet.
Egyedül azt tudnám felhozni hátránynak, hogy a receptek nincsenek életkor szerint csoportosítva. nagyjából jó sorrendbe követik egymást, de mindig akad jó néhány kivétel, visszaugrás. Szerintem az lett volna a célravezető, ha nagy fejezetben lett volna meghatározva, hogy mit és hány hónapos kortól lehet/ajánlott bevezetni/készíteni, mert így csomó mindenre biztos vagyok benne, hogy utólag fogok rábukkanni és bennem lesz a jajj,de kár, hogy nem láttam érzés.
A végén lévő táblázat viszont nagyon hasznos, hogy mit mikor lehet bevezetni, s hogyan keverve.
Ehhez a hozzátápláláshoz úgy érzem, szükséges egy jó nagy adag fantázia, hogy az ember tudjon kísérletezni, mit mivel párosít, no meg egy adag tudatosság is, hogy előre megtervezze a babának is a menüt, de remélem, hamar bele fogok jönni és viszonylag kevés esetben kell majd bébiételhez nyúlnom.

pannik>!

Ambrus Éva: Anya, kérek még! Hozzátáplálás egyszerűen

Első gyermeknél ez a könyv jó vezérfonal lehet, amelyből a hozzátáplálás alapjait meg lehet ismerni.
Örülök, hogy megvettem és elolvastam, még mielőtt kezdtük a hozzátáplálást, mert hasznos volt a sok új infó és adott egy magabiztosságot. Amíg nem csinálja az ember, addig eléggé mumus tud lenni az anyatejes táplálás után az ételek világa, hogy mit, mikor, hogyan, de amikor már benne voltunk akkor egészen másként láttam, megnyugodtam és haladtunk szépen sorban.
Van egy táblázat a könyvben, amiben az egyes ételek bevezetése le van bontva hónapról-hónapra én azt kinyomtattam, jelölgettem magamnak mit mikor vezettem be, ez is hasznos volt.
A receptek használhatatlanok benne, nem amiatt mert ne lennének jó ötletek, hanem mert össze-vissza vannak a különböző életkorban adható ételek úgymond ömlesztve, így ha egy 8 hónaposnak szeretnék benne keresni valamit, az összes receptet át kell néznem, nyilván erre idő nincs egy kisgyerek mellett, így ez használhatatlan. Ha korosztály szerint lenne csoportosítva, sokkal használhatóbb lenne.

Gyöngyi0309>!

Ambrus Éva: Anya, kérek még! Hozzátáplálás egyszerűen

Nagyon szuper könyvecske, főként a receptek tetszenek benne.
Hasznos lehet azok számára is,akiknek ismeretlen terület a konyha, eléggé az alapoktól magyaráz. Nagyon sok része nem volt újdonság, a főiskolán sokat tanultam az alapanyagokról, vitaminokról, konyhatechnológiai eljárásoktól. Inkább maga a hozzátáplálás új terület számomra, és bevallom, azért még lennének kérdéseim, picit részletesebb lehetne a menetének leírása.
Külön pluszpont, hogy minden étel képpel van ellátva, így láthatjuk, hogy kb. hogy kell kinézni az ételnek.
Az is nagyon tetszik benne, hogy nincs elsznobosítva, a hozzávalók nem beszerezhetetlenek, és noha az egészséges életmód az alapja, egyáltalán nem terel paleo, vagy vegán, vagy bármilyen más „divat” irányába.
Végigolvastam az összes receptet, de még hosszú ideig naponta lapozgatom, sok dolgot fogok készíteni belőle.

PTJulia P>!

Ambrus Éva: Anya, kérek még! Hozzátáplálás egyszerűen

Én a negyedik gyermekem hozzátáplálása közben jutottam hozzá, de még így is számtalan remek ötletet találtam benne.
A legelején olyan részletes, hogy valóban egy, a gyerek táplására előtt a konyhában még soha nem tevékenykedő anya is képes lesz valahonnan elindulni (azért ma már nem ritkaság sajnos, hogy a hozzátáplálás megkezdése előtt egy nőnek lövése sincs a konyhai műveletekhez). Tényleg olyan alapos, hogy képes önbizalmat adni egy kezdőnek is.
A pépes rész persze így nagy rutinnal nem sok extrát ad, de talán bátorságot a kombináláshoz igen. A bonyolultabb receptek nagy része is igazából könnyen megvalósítató, és egy-kettőt leszámítva semmi különleges alapanyag nem kell. én több receptet az egész család számára el fogok készíteni. A végén a táblázatok is hasznosak.

miluminal P>!

Ambrus Éva: Anya, kérek még! Hozzátáplálás egyszerűen

Nem vagyok egy nagy konyhatündér, de ez a könyv még engem is elcsábított. Sok szimpatikus receptet találtam benne és a már kipróbált babaétkek jól sikerültek, finomak voltak. :)
A „konyhai ismeretekben” kevésbé tapasztalt / lelkes, kreativitásból szintén gyengén muzsikáló anyukáknak ajánlom és üzenem: Olléé!! Próbáld ki, hogy rájöjjél, mennyire tök ügyes vagy te is!

Books_of_Peter P>!

Ambrus Éva: Anya, kérek még! Hozzátáplálás egyszerűen

6 hónapos és 1 éves kor közötti időszakban veszi kezdetét a hozzátáplálás. Ebben ad nagy segítséget ez a könyv.
A kötet nagyon jól felépített, részletgazdag bevezetéssel indít, laikusnak és nem laikusnak leírja a szerző, hogyan kell ennek nekiállni, mire kell figyelni (pl. a baba rezgéseire, ne könyvből csináljuk), milyen ételeket kerüljünk, milyen módszerek léteznek, abszolút nem volt hiányérzetem, minden kérdésemre választ kaptam.
Sosem gondoltam, hogy vannak alternatív főzési módszerek (pl. fokhagymanyomóval pürésíteni) és olyan receptekkel is találkoztam, aminél felkaptam a fejem, jó értelemben. Nagyon profi, hogy minden ételreceptnél szerepel, hogy hány hónapos kortól ajánlja, szépen végigvezet szinte hónapról hónapra a pürétől a „felnőtt fogásokig.”
Nagy piros pont, hogy külön kiemelte az írónő, hogy 1 éves korig NO só és NO méz, ezt sokan elfelejtik, később meg fogják a fejüket. Külön fejezet foglalkozik az árnyoldallal, mi a teendő, ha a gyerkőc öklendezik vagy ételneofóbia alakul ki vagy esetleg beteg a gyermekünk. (mert ugye enni akkor is kell)
Nagyon szép, igényes és profi munka, ajánlom!

lena91>!

Ambrus Éva: Anya, kérek még! Hozzátáplálás egyszerűen

Szerintem ez a legszuperebb könyv a hozzátáplálással kapcsolatban. Nagyon sokat tanultam belőle, pedig elég káoszosnak tűnt a ht, kicsit féltem is tőle eleinte. Nagyon szuper receptek vannak, nem csak babáknak, hanem az egész családnak. Emellett nagyon ajánlom a Manómenü fb csoportot is minden kezdő anyukának.

nybea>!

Ambrus Éva: Anya, kérek még! Hozzátáplálás egyszerűen

Második gyermeknél vásároltam. Sajnálom, hogy az elsőnél még nem volt ilyen, mert nagyon részletesen leír mindent, amit a hozzátáplálásról tudni lehet/kell. Gyönyörűen van illusztrálva, nagyon jó receptek vannak benne, nagyon hasznos információk. Receptek minden alkalomra, akár a későbbi időkben, nagyobb gyerekek számára is élvezhető ételekkel, süteményekkel. Az eddigi legjobb könyv a témában, ami a kezembe került. Nagyon ajánlom mindenkinek, aki hozzátáplál.

Panni777>!

Ambrus Éva: Anya, kérek még! Hozzátáplálás egyszerűen

Jó kis receptek vannak benne, kár, hogy az ikreimnek nem annyira jöttek be. Van, ami azért siker, de inkább olyan 50-60%. Azért nem adom fel, később még bejöhet nekik, esetleg egy kis fűszerezéssek, sok receptnél talán ez volt a gond. A babacsinta biztos siker reggelire meg a túrós változata is. Más recept (még) nem szerepel állandó jelleggel az életünkben.

Pancsurka>!

Ambrus Éva: Anya, kérek még! Hozzátáplálás egyszerűen

Jó lesz ez. Nagy segítség a hozzátáplálás kezdetétől, biztos, hogy a legtöbb receptet ki is fogom próbálni. Van néhány számomra nem egyértelmű dolog, de ezeket átlépve örömmel használjuk mindennap a könyvet.
Azt már most látom, hogy a babacsinta nagy kedvenc lesz, tök egyszerű, és nekem is ízlik. :)
Annak külön örülök, hogy olyan alapanyagokkal dolgozik, ami nagyjából mindenhol beszerezhető (találkoztam olyan gyerekkajás szakácskönyvvel, ami kb. a 2. oldalon vérzett el a beszerezhetetlen alapanyagok miatt).
Tetszik, hogy a legegyszerűbb püréktől az ünnepi tortákig szinte mindenre ad ötletet.

Fay>!

Minden étel, amit te készítesz gyermekednek, ajándék, amit együtt készítetek, kincs.