A ​halál művészete (Raven, Fisher és Simpson 2.) 75 csillagozás

Ambrose Parry: A halál művészete

Betegek tömegei halnak meg mindenütt a városban, az orvosok pedig tehetetlenek…

…annak ellenére is, hogy a város élen jár a modern orvostudományban. Ám a nagy tiszteletben álló dr. James Simpsont nem csupán ez aggasztja – azt suttogják, ő a felelős egy gyanús körülmények között eltávozott beteg haláláért.

Simpson védence, Will Raven és a korábban szobalányként dolgozó Sarah Fisher eltökélten tisztára akarja mosni pártfogójuk nevét. Ám mivel Raven közben saját természete sötét oldalával birkózik, Sarah-t pedig leköti, hogy többet tanuljon az orvostudományról, mint amit a társadalom egy nő számára elfogadhatónak talál, nehezen értik meg, mi okozza a haláleseteket.

Willnek és Sarah-nak egyesíteniük kell erőiket, és be kell venniük magukat Edinburgh legveszélyesebb utcáiba, hogy felmentessék Simpson professzort a vádak alól.

Azonban hamarosan felfedezik, hogy a tömeges halálozás okozójára eddig csupán valószínűtlensége okán nem derült fény.

Eredeti megjelenés éve: 2019

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Arany pöttyös könyvek Könyvmolyképző

Könyvmolyképző, Szeged, 2022
448 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635970544 · Fordította: Roehnelt Zsuzsanna Lilla
448 oldal · ISBN: 9789635972104 · Fordította: Roehnelt Zsuzsanna Lilla
448 oldal · ISBN: 9789635972111 · Fordította: Roehnelt Zsuzsanna Lilla

dr. James Young Simpson

Ambrose Parry: A halál művészete

Egy kiváló orvosi misztérium, amely (többnyire) Edinburgh-ban 1850-ben játszódik, egy olyan világban, amelyet a férfiak uralnak, akik még mindig szinte minden hatalmat birtokolnak. Az atmoszférikus története rávilágít a szegények nyomorúságos, de a higiénia mellőzése miatt veszélyes csoportjára, a magas csecsemőhalandóságra, a fertőző betegségekre és az alkalmatlan rendőrségi eljárásokra, egy viktoriánus korabeli, bűnözéstől hemzsegő városban. Szélesebb körű orvosi és etikai kérdéseket is érint, különösen a kloroform használatával kapcsolatban. Bemutatja azt a folyamatos harcot, amik azok között folynak, akik a sebészeti határokat feszegetik, illetve azok között, akik ragaszkodnak a régebbi, hagyományos, és néha veszélyes elképzelésekhez. Kevesebb mélyreható orvosi eset található mint azt vártam volna, de azok, amelyek szerepelnek, nagy érzelmi súlyt kapnak a történetben. Az akkori Edinburgh hangulata, a társadalom nőkre vonatkozó szigorú szabályai, az orvosi gyakorlatok, valamint az a tény, hogy a szereplők közül többen, még a gyilkos is valódiak voltak, magával ragadó olvasmányt ad.

RTMariann P>!
Ambrose Parry: A halál művészete

Ez a folytatás még jobban sikerült, mint az első rész, pedig az sem volt piskóta.
Az írásmód tökéletes. Kristálytisztán láttam magam előtt mindent korhű valóságában. A Queen Street 52t épp úgy, mint Edinburgh mocskát.
A karakterek fantasztikusak, élethűek, hitelesek. off Quinton még Flintnél is ellenszenvesebb volt, utóbbi legalább nem tagadta meg önmagát mások előtt sem. Könnyen lehet, hogy az első részt olvasva elsikkadtam azon tény felett, hogy Dr. Simpson nagyon is valós személy volt és létező kapcsolata volt a kloroform felfedezésével. Így további pozitívum számomra, hogy nem csupán fiktív történet van a kezünkben, hanem bizony nem kevés kutatómunka is!
Mivel nem akarok előre semmit elárulni, ezért csak pár további mondatot fűznék hozzá. Raven fejlődése immár nem csak tudományos módon megfigyelhető, a személyiségében is gyökeres változások mentek végbe, amik mind a javát szolgálják.
Sarah szerepe sokkal fontosabb, mint a történet, amibe beleszőtték. Tenni vágyó, okos nő volt, abban a korban, amikor neki nem ez volt a „dolga”. De ahogy ő maga is megértette, Archie kezébe adta a kulcsot. A tragédiái úgy gondolom nem okoztak meglepetést, hisz mindezek kellettek ahhoz, hogy önmaga legyen és a saját útjára lépjen.
Alig várom a folytatást!!! ♥

Kovaxka P>!
Ambrose Parry: A halál művészete

Azonnal folytattam a megkezdett sorozatot, ami továbbra is tetszik, de ezzel a résszel sem voltam maradéktalanul elégedett. A második kötetek már csak ilyenek! A szerelmi szál – bár meglepő fordulatokat tartogat – még mindig nem az igazi, és ezúttal jóval kevesebb volt a szülészeti eset is, kevésbé érdekes az orvosi vonal. Lassan és körülményesen haladt Will és Sarah nyomozása, de azért okozott meglepetést, és volt a végén csavar. Sok minden függőben maradt, ezért várom a lezárást nagyon!

FreeAngel P>!
Ambrose Parry: A halál művészete

Az első kötethez hasonlóan ezt is a könnyed szórakoztatás jellemzi a téma és a gyilkosságok jellege, indítéka ellenére is, ami lássuk be, egy fokkal „betegebb”, mint az első részben. A rejtélyek és a cselekmény alakulása ugyan nem okoz nagy megdöbbenést, kb. mindennek logikus oka volt; Sarah férjhezmenetele és férjének spoiler éppúgy szükségszerű, mint terhességének spoiler Raven sikerpályára állításáért. A végén a gyilkos kilétével kapcsolatos csavar viszont meglepett, ügyes megoldás volt és plusz pont jár a gyilkos szemszögéért is.
Aranyos sorozat, a harmadik részben várhatóan egymásra talál majd a két fiatal végleg, miután Sarah is kitanulta hőn áhított hivatását, de ez a romantikus szálak velejárója.. ha már beleírták, így dukálna.

kinga133>!
Ambrose Parry: A halál művészete

Szuper volt! Rejtély, történelem, gyilkosság, egy csipetnyi romantika és váltott szemszög, mind olyan címke, amit nagyon szeretek. Öröm volt olvasni. Remélem hamarosan jön a következő rész, mert kíváncsi vagyok, hogy Sarah tervei megvalósulnak-e.

BBetti86 >!
Ambrose Parry: A halál művészete

Amennyire szerettem az első kötetet, most annyira csappant meg a lelkesedésem. Nagyon más volt, mint amit vártam. Bár, megtalálom benne a szeretett pontokat is, csak mégsem. Tudom, nekem is zavaros.

Nézzük zsánerenként, így talán érthetőbb leszek. A történelmi szín hasonló az előzőhöz. Csak, mivel Will már végzett orvos és mögötte van egy európai tanulóút is, már nem kell, hogy a nyomornegyedekbe járjon. Kisebb a merítés – cserébe megvillan a Charite Kórház épülete a nyitányban, de az nem annyira erős, mint korábban Edinburgh két arca. A társadalmi kérdések is enyhébbek – ott Sarah és Will felemelkedése elemi kérdés volt, most meg átcsúszott a romantika felé. Hiszen azért nem lett Will és Sarah házaspárrá, mert Will attól tartott, az orvosok kinéznék maguk közül, ha egy szobalányt vett volna feleségül. spoiler A bűnöző elemek is éppen csak felbukkantak, míg azt gondoltam, nagyobb szerepük lesz.

Ha már felvetettem: Will és Sarah. Már nem egy lehetséges kapcsolat finom romantikája van a sorok között, hanem egy tönkrement kapcsolat fájdalma bújik meg benne, igaz, ugyanolyan finoman. Hiszen ez most sem úgy romantikus regény. Van érzelem a két fél között, de most sem ez a fő szempont, rendesen meg sem beszélik, néha van csak egy-egy az érzelmeiket jobban megvilágító fejezet. Megbánások, döntések – de valahogy kiveszett belőle a remény. Már nem várom mi lesz velük később, inkább azt érzem, hogy túl sok minden van már a felek között, ami erősebb lesz, mint bármilyen érzelem. spoiler Jár is az agyam, lesz-e trilógia és még valami esélyük.

Krimi – és orvosi vonal. Itt van a legnagyobb gondom. A fentiekben még értem, mi bennük a jól eltalált rész, ha mellé is tudom tenni, mi tetszett kevésbé. Itt viszont nincs olyan, ami igazán sikerült. Dr. Simpson egy betege meghal, az orvost vádolják, és Sarah összefog Will-lel, hogy tisztázzák a férfi nevét. Nagyon kis egyszerűen nyomozgatnak, alig halandnak, és ez a cselekményt is nagyon belassítja. Az első kötet lassabb tempója most még lassabb, és az eset nem tudott úgy lekötni. Pláne, hogy ennyire nehezen gyűjtik a nyomokat. Maga a gyilkos, a gyilkosságok módja is hagyományosabb. Korábban meglepődtem, hogy a nőgyógyászatot is sikerült a történetbe tenni, most viszont egy sokkal szimplább és gyakrabban előforduló indítékot és halálosztást kaptam.

Bár Parry próbál azzal egyensúlyozni, hogy a gyilkos kapcsán is témává emeli a nők és a társadalmi egyenlőtlenségek kérdését, de itt már kezdtem azt érezni, hogy túl erőszakosan megy el ezekhez a témákhoz. Sarah is egyre erőszakosabb e téren, és a gyilkost sem tudnám felmenteni csak azért, mert spoiler

Bár ezt a részt csalódásnak érzem, azért a sorozatot nem írtam le. A működő részei, az ötlet benne van, és simán el tudok képzelni egy folytatást neki – el is olvasnám.

TiszlaviczMarcsi I>!
Ambrose Parry: A halál művészete

Megint rájöttem a csavarra, de ettől még jó volt. Hajrá, Sarah!

btunde P>!
Ambrose Parry: A halál művészete

Pár évvel ezelőtt valószínűleg sokkal többre értékeltem volna, de azért most is élveztem. Ahogy öregszem és romlik a szemem egyre szívesebben olvasom az ilyen szellősen nyomtatott oldalakat, de a rövid fejezeteket is pozitívumként értékelem. Azon kívül az igaz történeten, tényeken alapuló regények is közel állnak hozzám. Azt hiszem, amit hiányoltam, az az egyediség, eredetiség volt. Sokszor eszembe jutott olvasás közben az Ambrózy-sorozat, nagyon hasonló kaliberű regény ez is. Összességében szerettem, de nem kaptam kedvet a sorozat első részéhez.

tttblog>!
Ambrose Parry: A halál művészete

„Mindeközben a legzseniálisabb szál is megjelenik: a valódi gyilkos elbeszélése. Elmeséli egész élettörténetét, így az olvasó előtt nem maradnak miértek. Pontosan végigkövethetjük, mi az az út, aminek a végére embert ölt. Nem győzöm hangsúlyozni, mennyire izgalmas volt ez a nézőpont. És persze mennyire folytogatóan ijesztő is a kötet utolsó szakaszában.”

Bővebben a blogon :)

Juc007>!
Ambrose Parry: A halál művészete

Hihetetlen mértékű izgalommal vágtam bele újra Edinburgh orvosainak történetébe, és bár tetszett, amit átéltem, egy kis csalódást is érzek a kötettel kapcsolatban. Már az első néhány fejezetben szomorúan vettem tudomásul, hogy bizony nem onnan folytatjuk a történetet, ahol abbahagytuk – egy kis részem mégis örült neki, mert szegény szereplőknek sok lett volna egyszerre ennyi nyomozás.

Ami engem illet, a sorozat felkerült a kedvenceim listájára, és mindenkinek csak ajánlani tudom, aki szereti a thriller világát, és szívesen ellátogatna a 19. századi Edinburgh városába!

A teljes értékelést itt találod: https://tizezerkonyv.blogspot.com/2023/01/ertekeles-amb…

mate55>!

Mennyivel félelmetesebb megtudni, hogy a valódi démonoknak kedves arca van!

mate55>!

– Kevés olyan veszélyes dolog van egy kórházban, mint egy olyan ember, aki okosnak hiszi magát, és nem ismeri saját tudatlanságának mértékét.

Könyvmolyképző KU>!

A hősies bukás bizonyára jobb, mint tétlenül ülni, amíg a természet teszi a dolgát. A siker aprócska esélye mindig a túlélés lehetőségét jelenti.
Mindig jobb tenni valamit a semmi helyett.
Mindig.

mate55>!

Gyakran mondják, hogy kiváltság egy szülésnél jelen lenni, én azonban úgy hiszem, hogy ugyanezt a halálról is elmondhatjuk.

Könyvmolyocska1 >!

Nincs nő ebben a birodalomban, aki ne ismerné a félelmet

Könyvmolyképző KU>!

Emlékszem a teste melegére. A lélegzete gyorsulására, ahogy végtagjaink összegabalyodtak a takarók alatt. Kétségkívül perverziónak neveznék: a szerelem tiltott formájának. De édes Istenem, miket éreztem, mialatt meghalt a karomban, tudva, hogy az én kezem által!

Könyvmolyképző KU>!

Olyan boldog emlékei maradtak a külföldön töltött évről, a tanulásról és arról, ahogy Henryvel a látóterüket szélesítették! A végtelen lehetőségek idejének hatott, amikor minden nap új kezdet virradt és minden sarkon túl új felfedezések vártak rájuk.

Krisztina_Sz>!

Amikor tudjuk, hogy az élet rövid, másmilyen döntéseket hozunk. És mégis, az élet mindig rövid, mindnyájunk számára.

Kapcsolódó szócikkek: döntés · élet
btunde P>!

Könnyű elrejtőzni azoknak az orra előtt, akik arra sem tartanak érdemesnek, hogy észrevegyenek.