A ​bécsi kör filozófiája 0 csillagozás

Altrichter Ferenc (szerk.): A bécsi kör filozófiája

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Gondolkodók Gondolat

>!
Gondolat, Budapest, 1972
596 oldal

Kedvencelte 1

Kívánságlistára tette 4


Népszerű idézetek

Fehérló_Filozó_Fia>!

Columella későkori latin agrárszerző pl. köntörfalazás nélkül megmondja,
hogy azok számára, akik Campagnában lázkeltő mocsarakat szárítanak ki, hátrányos rabszolgákat alkalmazni: a rabszolgák megbetegedése haszonveszteséget, halála
pedig tőkeveszteséget jelent, ezzel szemben a piacon mindig kapható szabad munkás, ezek betegsége és halála pedig nem a munkaadót terheli.

582

Fehérló_Filozó_Fia>!

Az alacsony valószínűséget a lehetetlenséggel, a nagy valószínűséget pedig bizonyossággal azonosítjuk, és teljesen megfeledkezünk arról, hogy mindazonáltal valószínűségekkel van dolgunk.

316

Fehérló_Filozó_Fia>!

A (neokantiánusok által használt) félrevezető formula, mely szerint egy tudománynak a tárgya nem „adott”, hanem csak „feladott”, senkit nem fog félrevezetni arra vonatkozóan, hogy annak, aki valamit meg akar ismerni, tudnia kell, hogy mit akar megismerni.

509

Gazsó_István I>!

Megismerhető mindaz, ami kifejezhető, és ami kifejezhető, arra értelmesen rá is lehet kérdezni. Ily módon nem léteznek elvileg megválaszolhatatlan kérdések, elvileg megoldhatatlan problémák. A problémák, amelyeket eddig megoldhatatlannak tartottak, nem valódi kérdések, hanem értelmetlen szósorozatok, amelyek külsőre kérdéseknek tűnnek, minthogy betartani látszanak a nyelvtan szabályait, valójában azonban üres hangokból állnak, mivel vétenek a logikai szintaxisnak az új analízis által feltárt mély, belső szabályai ellen.

Schlick: A filozófia fordulata; 55. o.

Gazsó_István I>!

A filozófia tisztázza, a tudományok pedig verifikálják a tételeket. A tudományban a kijelentések igazságáról van szó, a filozófiában pedig arról, hogy tulajdonképpen mit is jelentenek a kijelentések.

Sclick: A filozófia fordulata; 56. o.

Gazsó_István I>!

Így a metafizika elesik, nem azért, mintha feladatainak megoldása vakmerőség lenne, amelyhez nem elég erős az emberi értelem (ahogy pl. Kant vélte), hanem mert ilyen feladatok egyáltalán nem léteznek. A hamis kérdésfeltevés felfedezésével a metafizikai harc története is érthetővé válik.

Schlick: A filozófia fordulata; 57. o.


Hasonló könyvek címkék alapján

Gottfried Wilhelm Leibniz: Gottfried Wilhelm Leibniz válogatott filozófiai írásai
Ernst F. Schumacher: Tévelygők útikalauza
Sós Vilmos: Modern igazságelméletek
Douglas R. Hofstadter: Gödel, Escher, Bach
Rudolf Steiner: Sors és szeretet
Marx W. Wartofsky: A tudományos gondolkodás fogalmi alapjai
Arisztotelész: Organon
Forrai Gábor: Kortárs nézetek a tudásról
Arisztotelész: Organon – Logikai értekezések
Sartori Bernárd: Filosofia