Ami ​bennünk van 2 csillagozás

Lélek a digitális kor viharában
Almási Miklós: Ami bennünk van

Mi ​van belül, testünk börtönében? A titkok rejtekén. Álmodozol? Miből vannak, és mire jók az álmok? Mitől öntudat a test? Mitől tudja a kezed, amit nem tud a fejed? Hogyan játszunk felnőttként? Csak szerepekben tudunk élni? Miképp születik egy ötlet? Ilyesmikről írok ebben a könyvben. Meg arról, hogyan változik ez a sokrétegű lélek a digitális korban, söpri el álmaid, hoz új gondolatgörgeteget, olykor kínos cselekvésformákat. Nem mesélek el mindent, nem is tudnék –, csak kérdezek, mint egy antropológus. Vagy önmagán kísérletező filozófus.

„Álmodozom. Megy egy film a fejemben, és nincs vége. Nem zavar, sőt feltétele annak, hogy dolgozni tudjak, főképp akkor, ha épp egy érdektelen feladatba süppedek, aminek elviselhetetlensége tart fogva.
A két pálya paralel módon fut egymással: az egyik a napi rutin kikerülhetetlen lépésrendjével, a másik az álmok, remények, fantáziakép belső mozijával, amivel ellensúlyozom a robot… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2019

>!
Fekete Sas, Budapest, 2019
190 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155568732

Enciklopédia 2


Kedvencelte 1

Várólistára tette 1

Kívánságlistára tette 5


Népszerű idézetek

sophie P>!

Híres anekdota: egy asszonyt szép szál férfi üldözi, a menekülő kifulladva összeomlik: „Mit akar tőlem?” – kérdi a férfitől. Mire a válasz: „Mit tudom én, maga álmodik engem.”

18. oldal

Almási Miklós: Ami bennünk van Lélek a digitális kor viharában

sophie P>!

A modern civilizáció furcsa kettőssége ez: egyfelől ráerőszakolja az egyénre a képek tömegét, másfelől a köznapi élet racionalizálódásával a mindennapi tevékenységből az álomszerűség – a saját fantázia – minimumát is ki akarja rekeszteni. Innen az irodalom megmentő szerepe a 21. században: szinte egyetlen intézményként maradt meg a privát fantázia alapanyagának újratermeléséhez.

19. oldal

Almási Miklós: Ami bennünk van Lélek a digitális kor viharában

Kapcsolódó szócikkek: irodalom · olvasás
sophie P>!

Elsőre nem gondolnánk, hogy egyéniségünkhöz tartozik a vekkeróra az éjjeliszekrényen, vagy az ócska szivardoboz, tele valamikor fontos kacatokkal. És mégis. Bennünk van a lenyomata, a rájuk irányuló intencióval – nem érdemes megzavarni.

23. oldal

Almási Miklós: Ami bennünk van Lélek a digitális kor viharában

_karolina_>!

Az alkotás nem sétagalopp, míg ki nem fekszel legyőzöttként, megy a bokszmeccs. Az írással is így van, persze, nem akarod, hogy az legyen, amit a novella akar, nagy nehezen rájössz, hogy itt nincs mese, annak lépésrendjét kell követned. De az se egyszerű: cifra sáriként visszapofázik, bealáz, miközben dolgozol, mint egy igásló, míg végül feladod minden ellenállásod, na, akkor talán nyugi lesz. A mű persze gyér, nem tudsz rá se nézni, talán félév múltán csodálkozol, hogy ezt te csináltad? Kikészít, na. A kész művet meg ki kell sajátítani. Az sem egyszerű. Mikor egy mű elkészül, leszakad alkotójáról, önálló életet él, visszautasítaná, ha rámondanám, hogy az enyém. Meg számomra is idegen. Újabb csata, igaz, csendesebb, higgadtabb, végül is megszületett valami. Hogy aztán miképp lesz az enyém, más kérdés. Szokni kell.

Almási Miklós: Ami bennünk van Lélek a digitális kor viharában


Hasonló könyvek címkék alapján

Hamvas Béla: Arkhai
Hamvas Béla: A láthatatlan történet
Füst Milán: Látomás és indulat a művészetben
Hamvas Béla: Szellem és egzisztencia
Barcsi Tamás: Az ember méltósága
N. Kovács Tímea: Helyek, kultúrák, szövegek: a kulturális idegenség reprezentációjáról
Tamás Gáspár Miklós: Törzsi fogalmak I-II.
Hidas Judit – C. Molnár Emma: Anyátlan nemzedék
Kampis György: Tudományfilozófia
John Lukacs: A XX. század és az újkor vége