A ​birodalom úrnője (Sissi 2.) 79 csillagozás

Allison Pataki: Sissi – A birodalom úrnője

Bécsben, ​a császári palota termeiben szól a keringő és patakzik a pezsgő, de a csillogó díszletek mögött versengés és gyilkos intrika dúl. Sissit, Ferenc József feleségét, népe „tündérkirálynőjét” fojtogatja a szigorú udvari etikett és a kihűlt házasság feszültsége, s nyugtalansága egyre nő. A szabadságra vágyó asszony gödöllői birtokán talál nyugalmat. Itt lovagol szeretett paripáin, itt élvezi az anyaság örömeit imádott kislánya, Valéria révén – és itt fogadja a magyar államférfi, Andrássy gróf látogatásait, a férfiét, akit évek óta teljes szívéből szeret. Az idillinek azonban tragikus hír vet véget: kisfia, Rudolf érdekében azonnal vissza kell térnie a fővárosba, a pletykálkodás, irigység és bánat világába.
Szerelem és veszteség, odaadás és ellenszegülés – Sissi ellentmondásos vágyak közt hányódik: együtt tartsa a családját, vagy elmeneküljön fullasztó házassága és a történelem viharai, a nagy birodalmak összeomlásának baljós előjelei elől? A császárné végül kiköveteli… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2016

Helikon, Budapest, 2021
448 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634797050 · Fordította: Csáki Judit
Helikon, Budapest, 2017
448 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632277608 · Fordította: Csáki Judit
Helikon, Budapest, 2017
448 oldal · ISBN: 9789632279565 · Fordította: Csáki Judit

Erzsébet királyné · Habsburg-Lotaringiai Rudolf koronaherceg · I. Ferenc József · zeneszerző · ifjabb Johann Strauss

Bécs · Neuschwanstein

Allison Pataki: Sissi – A birodalom úrnője

A Sissi duológiára egyértelműen a második kötet tette fel a császári koronát. Itt teljesedett ki Európa legszebb, legirigyeltebb asszonyának élete, és teljesedett be tragikus végzete. Az elkerülhetetlenül bekövetkező eseményeket a fejezetek előtt apró, nyomasztó részletek vezették fel, amelyek a regény drámai végpontján illeszkedtek össze a fő cselekménnyel. Amennyire zavart az első kötetben a jövő előzetes felvillantása, itt annyira hatásos, és feszültségnövelő, nagyon jól eltalált momentum. Ki volt Luigi Lucheni? Ez nem derült ki a kis epizódokból, a regény csak a Nagy Tettére fókuszál, amellyel az ismeretlenség homályából néhány másodperc alatt beírta magát a történelembe, örökre összefonódva Sissivel. De ennyi több is volt, mint elég.
Nem tudtam nem észre venni, hogy ez a bánat könyve. Sissi útja veszteségeken, sorscsapásokon, lemondásokon keresztül vezetett. Hiába volt gyönyörű, mesésen gazdag, sokak által körülrajongott, csodált uralkodó, ez sokszor csak boldogtalanságát erősítette. A bálok, fogadások, csillogó ruhák, ékszerek, kívánságait leső szolgák hada egyben fullasztó bezártságot, végeláthatatlan rosszindulatú pletykaáradatot, muszáj kényszert, folyamatos kötelezettségeket jelentett számára élete végéig, spoiler Jól látszott, hogy az uralkodó élete nem a sajátja egy percre sem. Nem lehet magánember, nem engedhet meg magának hétköznapi, egyszerű vágyakat. Ugyanilyen érzékletesen mutatta be a regény a gyermekeihez fűződő kapcsolatát, amit nem lehetett érzelmek nélkül olvasni, főleg a trónörökösről, Rudolfról (a boldogtalan Rezső királyfiról) szóló részeket. Nagyon sajnáltam Sissit, mert borzasztó kálváriát járt végig, és anyaságának megélése is sokkal nehezebb volt számára uralkodóként.
Sissi magánéleti gondjai, Ferenc Józseffel való, évtizedeket felölelő házassága, romantikus vágyódásai, családi nehézségei közelbe hozták a császárnét, akinek a fején lévő korona nem jelentett könnyebb életet, sőt. Közben a lapokból áradt a XIX. század második felének és a boldog békeidőknek pezsgő varázsa: a szuezi csatorna megnyitása, az 1873-as bécsi világkiállítás, ragyogó épületek emelkedtek, káprázatos ünnepségek zajlottak, és a valcerkirály Johann Strauss áradó melódiái hódították meg a szíveket. Gödöllő csendes, otthonos, romantikus magánya és menedéke, az angliai vadászidények zajos lármája, Bajorország égbe nyúló havas hegycsúcsai. Sissi életének megannyi epizódja, színes forgatag, amelyben egy örökké nyugtalan, szárnyaló lélek kereste helyét, boldogságát, szabadságát.

martuskaa>!
Allison Pataki: Sissi – A birodalom úrnője

Én, aki eddig nem sokat tudott Sissi történetéről, hihetelen sok információt nyújtott számomra ez a kötet. Az írónő a végén le is szögezte, hogy az események valós alapon állnak, viszont a részleteket néhol kiszíneszte, a maga elgondolása szerint mutatta be, hogyan is érzett Sissi egyes helyzetekben. Igaz én más elméleteket nem ismerek, de nagyon is el tudom képzelni, hogy mindez így volt.
Örülök, hogy elolvastam, és nagyon olvasmányos volt számomra az írás. De ez a rész sokkal melankolikusabb volt az első résszel szemben, persze érthető. A végét sajnos nagyon nyomasztó volt olvasni, az a rengeteg tragédia, szenvedés Sissi életében.
Ha nem is teljesen, de kicsit talán át tudtam érezni karaktere nagy fájdalmát.
Szívszorító volt olvasni, csak úgy csorogtak a könnyeim. De története akármilyen tragikus is, abban biztosak lehetünk, hogy minden nehézségben a férje csak a javát akarta és mérhetetlenül szerette feleségét.
Nagyon nagyon tetszett ez a rész is, kedvenc lett.

Vhrai P>!
Allison Pataki: Sissi – A birodalom úrnője

Egy jól sikerült folytatást vehettem a kezembe. Ez a rész sokkal felkavaróbb, melankolikusabb hangulatot áraszt, mint az előző. Az írónő ismét remekelt a karakterek ábrázolásában. Viszont itt már úgy éreztem kicsit belefáradt az írásba. Túl sokat időzött egy-egy eseménynél, sőt, néha sikerült nagyon eltúloznia azokat… Ennek ellenére ajánlom mindenkinek, aki szereti a történelmi és egyben szórakoztató regényeket. Aki véresen komolyan veszi a történelmi hűséget, az viszont inkább tegye félre.

Sdedina>!
Allison Pataki: Sissi – A birodalom úrnője

Nagyon ritkán olvasok egymás után ugyanattól a szerzőtől, de most kivételt tettem, mert annyira bennem motoszkált, hogy szeretném a történet folytatását megismerni, úgy ahogy az író látja. Nem csalódtam, tudta az első könyv színvonalát hozni számomra.
Sissit haláláig követhetjük ebben a könyvben. Itt már vannak elhúzodó leírások, de mindvégig szépen vannak levezetve. Nagy hangsúlyt kap a lelki oldal, és többet olvashatunk az aktuális politikáról is. Sissi idealizált érzéseinek leírása, melyek soha nem teljesültek be, sem Andrássy, sem Bay felé.
A kor művészeit, szórakozási lehetőségeit is megismerhettük.
Erzsébet és Ferenc élete nem volt könnyű, a hazasságuk, az egymás iránt érzett ragaszkodásuk végig kitartott, valóban, ők soha nem változtak.
Történelmi alapokra épülő családregény, ami által megismerhetjük Erzsébetet, akit mi magyarok szerettünk.

Niki_>!
Allison Pataki: Sissi – A birodalom úrnője

Nagyon megörültem annak, amikor megláttam ezt a könyvet a könyvtárban. Azonnal kaptam is utána és a kosaramban landolt. Majd amikor hazaértem, hiába kölcsönöztem ki ezen kívül másik 4 könyvet, naná, hogy ennek az olvasásának álltam neki. Nagyon kíváncsi voltam arra, hogyan folytatódik Sissi élete annak ellenére is, hogy nagyon sok regényt olvastam már róla. Allison Pataki mindezek ellenére tudott újat nyújtani a stílusával és a kutatómunkájával.
Remekül tudta a „tényeket” regény formájában megfogalmazni. A két kötet véleményem szerint remekül ábrázolja Sissi életét és korát. Részletes, szórakoztató, de nem száraz. Nagyon olvasmányos, a karakterábrázolása erős, valóságos.
Nagyon ajánlom mindazok figyelmébe a dualógiát, akik kedvelik a Sissi történeteket.
Bővebben: http://azajtom.blogspot.hu/2017/11/allison-pataki-birod…

Könyvözön>!
Allison Pataki: Sissi – A birodalom úrnője

Sissinek eddig is hányatott sorsa volt, ám ebben a részben döntései következményeivel szembesül. Rengeteget utazik, hogy elfelejthesse, otthonában minden romokban hever: becsülete, tekintélye, házassága és családja is.

A sorozat második és egyben befejező része inkább a császárné lelki állapotával foglalkozik, amely az események kereszttüzében zuhanó repülést vesz. Ami vele történt szinte az őrület határát súrolta, ám még így is kifogástalan viselkedést kellett tanúsítania, mivel tettei kihatással vannak népére, ez pedig fokozatosan az érzéketlenség felé vezeti a királynét.

Bővebben itt olvashatsz erről a könyvről:

Andilány>!
Allison Pataki: Sissi – A birodalom úrnője

Ez a rész kevésbé tetszett. A felnőtt Sissit kevésbé tudtam tolerálni. Persze volt baja bőven, meg alapvetően ilyen személyiség volt, de mégis volt egy csomó olyan dolog, amin ha nem csak kesereg, akkor tudott volna változtatni. Ilyen például a gyerekeivel való viszonya. Annyi mindent tehetett volna értük, ha nem merül bele az önsajnálatba vagy nem csak Valériával foglalkozik. Gizellával már nem sok mindent tehetett (bár szerintem itt is lehetett volna, ha csak minimális szinten is, de javítani a viszonyukon), viszont Rudolfnak nagyon is szüksége lett volna az anyjára, még felnőtt korában is. Nagyon hasonlított Rudolf Erzsébetre, ő talán megértette volna. Ami még nem tetszett, hogy az írónő mennyire érzéketlennek állította be Ferenc Józsefet. Rendben, nem az érzékenységéről volt híres, de Sissit szerette, ezt viszont nem nagyon érzékeltem a regényben. Az, hogy a végére beleírta, nekem nem volt elég. És akkor a vége. Ezt miért kellett? Tiszta nyál és nekem egyáltalán nem illett az egész regényhez. Ami még kiverte nálam a biztosítékot, azok a becézések. Amikor Sissi leMikizte Esterházy Miklóst, azt hittem lefordulok a székről. Nem értem minek kellett ez. Rudolfot miért Rudizták? Valéria sosem volt Vali (ha már amúgy is az anyja kedvence volt, akkor nem őt kellett volna, hogy becézze?) vagy Gizella Gizi. Még talán Zsófia Ferenckézését megértettem, bár attól is a falat kapartam. A sok dolog ellenére, ami zavart, mégis szerettem olvasni, bár (az állítólagos és plátói) szerelmi szálakat hanyagoltam volna, de Sissi-ről szólt és egyszer mindenképpen el kellett olvasnom.

coni11>!
Allison Pataki: Sissi – A birodalom úrnője

Gyönyörűen megírt könyv, a világ egyik legismertebb, körülrajongott császárnéjáról. De hogy mi is volt e mögött a hírnév mögött, arról szól ez a könyv. Olvasás közben betekintést nyerünk a 19.századi Európa társadalmi, politikai helyzetébe, valamint a császári pár mindennapjaiba is. Sissi szemszögéből láthatjuk az eseményeket, megfigyelhetjük, ahogy felnő és láthatjuk, ahogy lassan nem csak megérti, de befolyásolja is a korabeli politikai és ezzel a történelmi eseményeket is. A történelmi személyek mind hús-vér emberekként jelennek meg. A háború felé sodró események leírása pedig sokkal emlékezetesebb, teljesebb képet adnak, mint bármely történelemóra.

hadrianus>!
Allison Pataki: Sissi – A birodalom úrnője

Sissi életének alakulásáról elég sok előismerettel rendelkezem, így már előre tartottam ettől a könyvtől. Nem mintha attól féltem volna, hogy rosszul lett megírva, de tudtam, hogy mélyrepülés következik.
Olvasni is éppen elég volt ennyi bánatról és tönkrement életekről, átélni meg borzasztó lehetett. Főleg, hogy hiába volt az uralkodó felesége, szabadság, főleg az érzelmek szabadon megélése nem tartozott a munkakörbe. Végtelenül sajnáltam, hogy szegény asszonynak így alakult az élete és ilyen tragédiákat kellett elviselnie.
Ismét az tetszett legjobban, hogy Sissi nem volt túlidealizálva. Szenvedésének egy részét szinte maga okozta, lett volna olyan, ami ellen tehetett volna – például a gyerekeivel való kapcsolatában –, de nem tett, aminek meg is lett a következménye.
Tetszett, hogy az írónő a tényeket olvasmányosan tudta tálalni, és bár néha adott hozzá a történethez, számomra teljesen elképzelhetők és valóságosak voltak a szereplők közti viszonyok.
Szívesen újraolvasom majd valamikor, addig pedig kölcsönadtam Anyukámnak, neki köszönhetem, minden érdekel ami Sissi életéről szól.

Takkancs90>!
Allison Pataki: Sissi – A birodalom úrnője

Nagyon szépen megírt, regényes történet volt. Nagyon tetszett, hogy így egy kicsit belebújhattam hőn szeretett királyném bőrébe, még akkor is, ha a könyv nagy része csak írói fantázia volt. Sissi története már kislány korom óta elvarázsol, rengeteget olvastam és kutattam már a témában.
Ez a könyv remek kikapcsolódást nyújtott, és ennek a résznek a borítója méltó helyet kapott nálam.

p_m_linda>!

És akkor, közvetlenül előttük, a szikla tetején meglátta Neuschwanstein kastélyát.
Az első gondolata az volt, hogy az épület konstrukciója ellentmond minden józan magyarázatnak. Hatalmas hófehér kőtömeg volt, és rászolgált a nevére: Újhattyúkő. Olyan volt, mintha egy óriási fehér madár átmenetileg megpihent volna a szikla tetején, arra várva, hogy ismét széttárja szárnyát, és tovarepüljön a kék ég felé.

Kapcsolódó szócikkek: Neuschwanstein
Dóri_Dóra P>!

A császárné olyan, mint egy gyerek a tündérmesében. Jöttek a jó tündérek, csodás ajándékokat tettek a bölcsőjébe: szépséget, bájt, eleganciát, méltóságot, belátást és észt. De aztán jött a rossz tündér, és azt mondta, „látom, megkaptál mindent, de én elintézem, hogy egyik se hozzon neked boldogságot… Még a szépséged is fájdalmat okoz majd, és sosem találsz békét.”

Galathynius>!

Érdekes, mennyi mindent tud mondani két nő egymásnak egyetlen szó nélkül.

63. Oldal, Második fejezet

Zöldövezet>!

Ferenc elutasítóan vonta meg a vállát. – Buta beszéd egy buta fiútól. Semmit nem tudsz te arról, milyen egy birodalmat irányítani.
– Nem, nem tudom. Mert sosem engedted, hogy megtanuljam. Mindent vasmarokkal fogsz, mindent titokban tartasz, minden titokban zajlik. Kivéve a titkosrendőrséged, amely egyáltalán nem titkolja, hogy minden lépésemet követi és figyeli.

Zöldövezet>!

– Vilmos fiatalabb, mint én! És koronás fő! Célja van. És én? Csak várok és várok. Nem bírom elviselni. Minden egyes nap, minden egyes év olyan, mint…
– Nem vagy méltó rá, hogy az utódom legyél! – csattant föl Ferenc. Ez elhallgattatta Rudolfot, aki hirtelen elsápadt. Még a félhomályos hintóban is látta Sissi, hogy a sápadtság hogy elmélyíti a sötét karikákat a fia szeme körül, noha tekintete parázslik. Fáradt, de éber, mint az űzött állaté.

coni11>!

" Tudod, ha te is zene lennél, Sissi…- Ferenc ismét megtorpant.
Sissi szembefordult vele. – Igen?
… -Te nem lennél sem fúvós, sem dob, sem fanfár, sem trombita.
Sissi lesütötte a szemét. – Nem, szerintem sem. De vajon mi lenne, tűnődött. Ferenc válaszolt a kimondatlan kérdésre, hangja gyengédebb volt, mint évek óta bármikor – Te, Sissi… – Fejét hátravetette, elgondolkodott, mielőtt folytatta volna-, …egy fuvola lágy futama, egy pacsirta dala, reggeli madárdal. – Nagyot nyelt. – A hárfa zengése, ahogy a patak csobog a köveken.

Dóri_Dóra P>!

Eleinte majdnem feladtam: azt gondoltam, soha ki nem bírom és mégis, mindennek ellenére kibírtam, ne kérdezd, hogyan.

329. oldal, Harmadik rész, XIII. (Helikon Kiadó, 2017)

Dóri_Dóra P>!

Az anyósa. A legkeményebb ellenfele az udvarban. És abban a pillanatban Sissi nem értette, hogyan lehetséges egyszerre érezni szeretetet és gyűlöletet, ezt a két legerősebb érzést, egyetlen szívben.
Végtére is ez volt az az asszony, aki ott kísértett a nyomában attól a pillanattól kezdve, hogy menyasszony lett, aki totális uralmat gyakorolt fölötte, a férje fölött, a háztartása fölött, a gyermekei fölött. Ez volt az az asszony, akitől Sissi más országokba menekült, más kontinensre utazott, és mégsem került ki soha a befolyása, a hatalma alól.
És ez volt az az asszony is, aki fogadta őt, amikor fiatal lányként Bécsbe érkezett, aki állandóan jelen volt az életében, és nagyobb szerepet játszott benne, mint elfoglalt, túlterhelt férje. Az asszony, aki Ferencet adta neki. Az asszony, aki szerette Sissi gyerekeit, kényeztette őt magát a terhességek idején, és fogta a kezét a nehéz szülések alatt.
[…] Lehet, hogy igazságtalan volt az idős hölggyel, tűnődött. Rosszul tette, amikor hagyta, hogy a kezdeti konfliktusaik határozzák meg minden későbbi szavát és tettét? Vajon Zsófia nem egyszerűen azt tette, amit a legjobbnak gondolt imádott fia szempontjából? A fiáért tett mindent, akinek a vállát hatalmas terhek nyomták, hogy megfeleljen ennek az emberfölötti feladatnak, amit elvártak tőle? Nem tenné-e meg ugyanezt ő is Valériáért most, hogy megtapasztalta és megértette, milyen az, amikor valaki rajongva imádja a gyerekét?

134-135. oldal, Első rész, Negyedik fejezet (Helikon Kiadó, 2017)

Dóri_Dóra P>!

Sissi elfordult az ágytól, járkálni kezdett a hatalmas, félhomályos szobában. Tekintete a szemben lévő falra esett, ahonnan Mária Terézia nagyméretű olajképe nézett le rájuk, kövérkés, büszke arccal. Ő volt a legkedveltebb Habsburg-uralkodó, aki valaha is lakott ebben a palotában. Erős, termékeny, tévedhetetlen császárnő. Odaadó feleség. Mintaanya. Istenfélő keresztény. Félelmetes és igazságos uralkodója népének. Mária Terézia volt az a Habsburg-uralkodó, akihez azóta is mindenki mérte magát. Ő volt az az asszony, akinek portréjára Zsófia minden egyes napon felnézett. Az asszony, aki Zsófia mintaképe volt, őt próbálta utánozni minden személyes és minden nyilvános cselekedetében. Sikerült vajon? Sissi keresztbe fonta a karját. Igen, ismerte el. Zsófiának sikerült. Kiérdemelt egy helyet a Habsburg-csillagok legfényesebb csillagképében. „Az egyetlen férfi az udvarban”, ezt mondták róla. Ő volt a legerősebb ott, ahol az erő volt a legfontosabb erény és a legszükségesebb tulajdonság.

135. oldal, Első rész, Negyedik fejezet (Helikon Kiadó, 2017)

Dóri_Dóra P>!

Sissi elfordult Mária Terézia metsző, átható tekintetétől, és a szoba másik végébe ment. Zsófia íróasztalán mindenféle papírok hevertek, és egy sietősen odavetett toll, mintha az idős asszony épp dolgozott volna valamin, amikor eljött érte a halál. Sissi végighúzta ujjait a rózsafa asztalon. Sehol egy porszem. Összerezzent, amikor észrevette, hogy az asztalon két kis portré áll. Odanyúlt, kézbe vette. Egy fiatal pár mosolygó arcát nézte. Ő és Ferenc József. A képek közvetlenül az esküvő előtt készültek. Milyen ragyogó, gondtalan, reménykedő volt ez a két fiatal – valójában gyerekarcok. Csak ezek a portrék voltak Zsófia asztalán, ott, ahol minden egyes nap dolgozott. Remegő ujjakkal tette vissza Sissi a képeket oda, ahol az elmúlt húsz évben álltak.

135-136. oldal, Első rész, Negyedik fejezet (Helikon Kiadó, 2017)