Rövid ​úton leszokni a dohányzásról 19 csillagozás

Így szokott le Amerika és Európa!
Allen Carr: Rövid úton leszokni a dohányzásról

Ha ​dohányos vagy, csak annyit kell tenned, hogy tovább olvasol. Ha nem vagy dohányos, és egy barátodnak vagy rokonodnak vásárolsz, csak annyit kell tenned, hogy ráveszed őket, olvassák el a könyvet. Ha nem tudod meggyőzni őket, olvasd el te a könyvet, és az utolsó fejezetben tanácsokat kapsz arra, hogyan add át nekik az üzenetet – és arra is, hogyan akadályozd meg, hogy a gyerekeid rászokjanak a dohányzásra. Allén Carr könyve első megjelenése óta a sikerlisták élén áll. 21 nyelvre fordították le, és több mint 4 millió példányban kelt el a világban. Kétségbeesésében, melyet napi száz szál elszívott cigaretta váltott ki, Allén Carr 1983-ban kidolgozott egy olyan új módszert, amelyet ma már világszerte alkalmaznak és millióknak segít a sikeres leszokásban. Allén Carr könyvét ajánljuk mindenkinek, aki most határozta el, hogy felhagy a dohányzással, de annak is, aki megpróbált már fokozatosan, vagy más eszközök segítségével leszokni, és mindeddig egyik próbálkozása sem járt sikerrel.… (tovább)

Mágus, 2004
214 oldal · ISBN: 9638642203 · Fordította: Fehér Máté, Kovács Noémi

Allen Carr: Rövid úton leszokni a dohányzásról

Allen Carr: Rövid úton leszokni a dohányzásról Így szokott le Amerika és Európa!

Mielőtt bármit is írnék, leszögezem, hogy nálam általában semmi nem válik be, ami a normális embereknél hatásos. Az én agyam például abszolút nem vevő semmiféle reklámra, és pont ezért a marketing szekcióban tett munkakísérleteimben is szenvedtem, mert annyira hányingerkeltő számomra az, amit a többi ember kétpofára bekajál. A könyv stratégiája pedig abban rejlik, hogy tisztára mossa az agyad, ezért van az, hogy ezerszer elmondja ugyanazt, fejezetről fejezetre. Nálam ez nem működőképes módszer.

Szóval elárulom, hogy ezt a könyvet már olvastam egy fél évvel korábban, és ugyanúgy dohányoztam tovább. Kicsit sem hatott meg. Nyilván bennem is folyton dolgoznak az alap hátrányai a dohányzásnak, hogy mocskosul drága, káros az egészségre, büdös, de mindezekkel tisztában vagyok már gyerekkorom óta, aztán mégis itt tartok, ahol.

Az egyik bökkenő nálam az, hogy én kifejezetten élveztem az első cigarettámat. Nem a tüdőmnek esett jól, sőt, éreztem, hogy az íze is szar, de én se nem köhögtem tőle, se nem kapott el a hányinger (passzív dohányosként nőttem fel, az egész családom cigizik, lehet ezért), ellenben egy olyan bódult szédület volt pár percig az agyamban, ami az akkori nyomorult(nak vélt) időszakomban olyan volt, mint a sivatagban egy korty víz. (Valószínű ez is csak egy kis k*csög illúzió, de én ezt akkor is így éltem meg. Nem mellesleg, ahogy rászoktam, pont ez az egy „jó” dolog teljesen megszűnt, szóval mondhatom, k*rvára megérte. Ja, várj… spoiler ) Azt aláírom, hogy a stressz ellen semmit nem tett, csupán egy rövid időre offolta az agyamat. Ennek ellenére mindenkinek mondom, hogy ne szokjon rá a cigire. Nem is csak a magától értetődő szar tulajdonságai miatt, hanem mert felesleges nyűg, és igazán önbizalomromboló, hogy valami ennyire az uralma alatt tart, mindemellett tüneti „kezelést” nyújtHAT csupán.

A másik bökkenő az volt, hogy a könyv mindenről beszél, csak pont arról nem, ami engem a leginkább érint. Az érzelmi függőségről (tesz róla említést, de nem ebből az aspektusból). Én nem attól féltem sosem, hogy mennyire hiányozni fog a nikotin, meg hogy mennyire fogok szenvedni egyes szituációkban, mikor látok másokat dohányozni. Nekem azzal volt a legnagyobb gondom, hogy mit kezdek majd azzal az óránkénti 5 perccel, mit fogok tudni találni, ami legalább annyira sikeresen kiránt a problémáimból és teszi parkolópályára az agyamat, mint a cigi. A szerző kifejezett utasítást tesz arra vonatkozóan, hogy semmilyen pótcselekvésbe ne fogjunk bele, hogy elnyomjuk az elvonási tüneteket. Na de akkor mi a tököm a teendő, ha nálam maga a dohányzás a pótcselekvés? Bele tudnék menni, de nyújtani sem akarom, meg túlságosan kitárulkozni sem késő bánat, Esztike.

Szóval nekem más megoldást kellett keresni, és nem beszélek le senkit a könyvről, mert nem hosszú (én is csak azért ültem rajta ennyit, mert még egyszer újra akartam olvasni, kicsit hátha alapon is, plusz ki akartam szemezgetni az értékelhető idézeteket, hogy a későbbiekben esetleg valakinek hasznos vagy kedvcsináló legyen (mert azért van belőle bőven, szóval tényleg nem lehúzni akarom a könyvet!)), és sok pozitív visszajelzés van, sokaknak bevált, csupán arra hívnám fel a figyelmet, hogy aki hozzám hasonlóan nem a nagyvilági életérzés, meg a felnőtté válási vágy miatt, rajságból szokott rá a cigarettára, hanem a szorongása elleni eszközként próbálta használni, az ne essen kétségbe, mert ő sem lehetetlen dohányos, csak más utakra is lehetséges, hogy rá kell lépni.

Amit én eddig hatékonynak találtam, hogy sok önismereti és stresszkezelési témát feszegetek az utóbbi időben, és akármennyire hókuszpókusznak tűnik, de igyekszem az agyamat önerőből pozitív irányba programozni, mert tulajdonképpen vastagon leszarom, hogyha valami semennyire sem bizonyított vagy tudományos (pedig alapvetően ennek nagy híve vagyok), csak működjön, és hozza el a várt hatást. Szóval én MÉG nem mondhatom el (sajnos) magamról, hogy végre nem dohányzom, de azt igen, hogy lényegesen kevesebbet, mint korábban, és így, hogy az alap kondíciómat kezelem, valóban nem szenvedős a dolog, mert nem tudatosan nem járkálok ki annyit, hanem egyszerűen kevesebb az igényem rá. (Még egy cáfolat a szerző által leírtakra. Ő azt állította, hogy ez nem működőképes metódus, csak plusz kínokat pakol magára az ember azzal, ha kevesebbet dohányzik. Ez valóban lehet így is, ha valaki ezt úgy teszi, hogy stoperrel méri az időt a következőig, de innen is látszik, hogy erősen hiányos ez a könyv.)
Nagyon bízom benne, hogy tartós lesz ez a javuló tendencia.

metahari>!
Allen Carr: Rövid úton leszokni a dohányzásról

nagyon sokat beszél, látszik, nem cigizik már az író, így aztán szabad a szája…. okos dolgokat ír, akárki megszívlelheti.

Sziszmancs>!
Allen Carr: Rövid úton leszokni a dohányzásról

Az első önsegítő könyv ami tényleg működik! Ajánlom bárkinek, aki érintett a problémában.

Boros_Andrea>!
Allen Carr: Rövid úton leszokni a dohányzásról

Jó könyv, tele ismétléssel, hogy mindenképpen belefúrja az agyadba, hogy a dohányzást és a róla való leszokást más szemszögből lássuk.
Most fejeztem be, és tudom, hogy a többség, azért veszi kezébe, mert változtatni szeretne az életén, de erről most még nem tudok nyilatkozni. Szeretnék három hét múlva visszatérni ide, és kibővíteni az értékelésem az addigi tapasztalataimmal.
Sok sikert mindenkinek!

KoF>!

Nekem tényleg segített.
Csináltam magamnak egy listát, amire felírtam, hogy miért szeretnék leszokni, mik az előnyei és a hátrányai a dolognak. Többször meghallgattam a művet hangoskönyvben (ha kell írj egy üzenetet és elküldöm), és alaposan átgondoltam a dolgot. Dohányzás közben tudatosan mérlegeltem, ízlelgettem, hogy miért is csinálom ezt? Nem találtam kielégítő magyarázatot. Tényleg arról van szó, hogy egy ocsmány métely a dohányzás, amit tulajdonképpen nem is mi választunk, így letettem. De nem akarok itt evangelizálni. Olvassátok el a könyvet! Nekem segített! Immár hat hete tiszta vagyok, és remekül érzem magam! Ugyanakkor senki ne várjon csodát! Ettől még munka megszabadulni, az első három hét k***a s**r, de ha tudatosan csinálod, és tényleg akarod, akkor sikerülni fog!!! Szurkolok azoknak akik elhatározták, hogy leszoknak!

leydecker>!
Allen Carr: Rövid úton leszokni a dohányzásról

Nagyon sokat segített nekem, köszönöm!

Siendor>!
Allen Carr: Rövid úton leszokni a dohányzásról

Kiváló, mindenkinek ajánlom, bevált!

Vii>!
Allen Carr: Rövid úton leszokni a dohányzásról

A volt főnököm ajánlotta a könyvet. Azt mondta Ő ennek a segítségével tett le a napi három doboz piros marbiról. Én távolról sem voltam láncdohányos, de nincs csak, az egy is káros.
Megvettem a könyvet. El is kezdtem olvasni. Aztán félbehagytam. Hogy miért? Mert tudtam, ha végigolvasom valóban felhagyok füstölgő szenvedélyemmel. Erre pedig még nem álltam készen. Így a könyvet szépen polcra tettem és megfeledkeztem róla. Néhány év múlva újra elővettem. Hogy mi változott? Felnőttem a feladathoz. Eldöntöttem, hogy leteszem és azóta, hogy a könyv végére értem és vettem egy mély, tiszta vagy tisztító levegőt, nos azóta nem gyújtottam rá. Sokan megszóltak azért, mert el kellett olvasnom egy könyvet, hogy letudjam tenni. Persze egytől-egyig olyanok akik vagy sosem cigiztek, vagy még most is szívják. Én vállalom és ajánlom is. A könyvet egyébként én is kölcsön adtam. Azóta se került vissza hozzám, de nem bánom. Csak remélni merem, hogy nem egy polcon porosodik,hanem kézről kézre jár és segít másoknak is. :)

Eda001>!
Allen Carr: Rövid úton leszokni a dohányzásról

11 évi dohányzás után ennek a könyvnek köszönhetően végre sikerült megszabadulnom függőségemtől. Csak ajánlani tudom minden dohányosnak….Mindenki azt hiszi hogy ez a könyv csak arról szol hogy: Fujj ne cigizz, rákot okoz, belehalsz….pedig nem…. szépen lassan vezet rá arra, hogy butaság amit csinálsz, és egyáltalán nincs értelme szívni azt a gusztustalanságot.

esztie>!

Az egész dohányzás összehasonlítható egy léggyel, aki egy húsevő virág kelyhébe került. Eleinte a légy iszik a nektárból. Egy észrevehetetlen pillanattól kezdve azonban elkezdi enni a növény a legyet.

12. Kikapcsolódás, lazítás, pihenés

esztie>!

Természetesen egy dohányos életében a stressz soha nem hagy alább, mert a cigaretta az oka minden stressznek. A stressz egyre csak nő, minél több nikotint pumpál az ember magába, és annál nagyobb a függőség illúziója is.

22. Az ››AKARATERŐ MÓDSZER‹‹

esztie>!

Minden dohányos tudja a szíve mélyén, hogy egy félkegyelmű tökfej.

5. Miért dohányzunk tovább?

esztie>!

Tény, hogy a cigaretta semmit nem nyújt nekünk; csak elvesz valamit és pótolja azt a látszatot amely az illúziónk által kelt.

6. Nikotinfüggőség

esztie>!

Mindaz, amit Ön mostantól nem tehet, az annyi, hogy nem vonhatja meg magától a levegőt. Nem kell véget vetnie az életének. Figyeljen csak, milyen egyszerű. A következő pár nap talán egy kicsit kellemetlen lesz. A teste nikotin után fog vágyódni. De gondolja csak meg, Ön nem fogja rosszabbul érezni magát mint korábban. Pont ugyanezt élte át az egész dohányos pályafutása alatt minden esetben alváskor, a templomban, a bevásárlóközpontban, egy könyvtárban. Amikor még dohányzott, nem tűnt túl nagy promlémának mindez, és ha Ön most nem szokik le, akkor egész életében ezt az elvonási stresszt fogja érezni.

42. Öt év tapasztalat

esztie>!

[…] a leszokástól való félelem gátolja őket, hogy új gondolataik szülessenek, soha nem értik meg, hogy ezt a félelmet éppen a cigaretta váltja ki és a leszokás legnagyobb nyeresége pontosan ettől a félelemtől való megszabadulásban rejlik.

Bevezetés

esztie>!

A sok dohányzás körüli rejtvények egyike, hogy amikor éppen dohányzunk, megfigyeljük a cigarettát és megkérdezhetjük magunktól, hogy tulajdonképpen miért is szívjuk. A cigaretta csak akkor válik értékessé, amikor nincs.

esztie>!

Az egészségünkre irányuló veszélyek miatt szokunk le a dohányzásról. Az eszünk azt mondja: „Szokj le róla! Tökfej vagy!” De a valóságban ez csak nehezebbé teszi a leszokást. Például akkor is dohányzunk, amikor idegesek vagyunk. Mondja el egy dohányosnak, hogy a legjobb úton halad , hogy megölje magát, és az első amit tenni fog, hogy egy cigaretta után nyúl. Anglia vezető rákkutatási klinikája, a Royal Marsden Kórház előtt több dohányos ácsorog, mint az összes többi klinika előtt az országban.

esztie>!

Az egyszerű módszerem lényege a következőkben rejlik: Felejtse el azokat az okokat, amiért le akar szokni, nézzen a cigarettaproblémájával szembe és tegye fel Önmagának a következő kérdéseket:
1. Mit nyújt nekem a dohányzás?
2. Tényleg élvezem?
3. Valóban rá vagyok kényszerítve, hogy egy életen át ezt a cuccot a számba vegyem, megfojtsam magamat és ezért még drágán meg is fizessek?

A kellemes valóság az, hogy Önnek a dohányzás abszolút semmit sem nyújt. Hadd tisztázzam ezt a dolgot teljesen: Nem azt mondom, hogy a dohányzás hátrányai az előnyeit felülmúlják – ezt tudja minden dohányos. Azt gondolom, hogy a dohányzás egyáltalán semmit nem nyújt.

esztie>!

Mit csinálunk ezzel a pénzzel? (Még az sem lenne olyan rossz, ha az ablakon hajítanánk ki!) Arra használjuk fel, hogy szisztematikusan rákkeltő kátrányanyagokkal összecsomósítjuk a tüdőnket és lassan, fokozatosan eltömítsük és megmérgezzük a véredényeinket. Minden nap minden izmunktól és szervünktől egyre több oxigént vonunk el, úgyhogy napról napra egyre renyhébbek és tehetetlenebbek leszünk. Önmagunkat ítéljük egy koszos életre, rossz lehelletre, sárga fogakra, égésnyomokra, koszos hamutartókra és az állott füst visszataszító bűzére. Ez nem más mint, hogy rabszolgaság egy életen át.

3. Miért is olyan nehéz a leszokás?