Szó-beszéd 93 csillagozás

A társalgás művészete
Allan Pease – Alan Garner: Szó-beszéd Allan Pease – Alan Garner: Szó-beszéd Allan Pease – Alan Garner: Szó-beszéd Allan Pease – Alan Garner: Szó-beszéd

Hogyan használjuk helyesen a nyelvet? Hogyan értsük helyesen partnereink beszédét? Hogyan indítsuk és hogyan tartsuk fenn a beszélgetést? Hogyan hallgassunk másokat, hogy népszerűek és sikeresek legyünk? Hogyan mondjunk őszinte bókokat és hogyan alakítsunk ki beszédünk segítségével hiteles képet magunkról? A könyv­ választ ad a fenti kérdésekre és megtanít a beszéd hatékony használatára.

Eredeti cím: Talk Language: How to Use Conversation for Profit and Pleasure

Eredeti megjelenés éve: 1985

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hétköznapi pszichológia Park

Park, Budapest, 2011
168 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633550175 · Fordította: Dáczer Éva · Illusztrálta: Barka Ferenc
Park, Budapest, 2011
166 oldal · ISBN: 9789635309412 · Fordította: Dáczer Éva
Park, Budapest, 2007
166 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635307630 · Fordította: Dáczer Éva · Illusztrálta: Barka Ferenc

ppeva P>!

Allan Pease – Alan Garner: Szó-beszéd A társalgás művészete

Nem árt, ha az ember holtig tanul… Talán sikerül majd egy-két hibámat leküzdeni a jövőben, és talán nem leszek olyan kuka, mint amilyen hajlamos vagyok lenni…

Allan Pease – Alan Garner: Szó-beszéd A társalgás művészete

Érdekes gondolatokat fogalmaz meg arról, hogy kihez tudunk közel kerülni társalgással. Egy adott szituációban ki lehet az aki már várja a megszólítást, erre is kaptunk tippet. Valamint szóba kerül milyen módon tudjuk felkelteni a másik érdeklődését, hogy ne csak igen-nem válaszokból álljon a társalgás. Mi lehet az a kihívás, ami után rá tudjuk venni a társalkodókat, hogy ő is mesélésbe kezdjen.Molyon is kicsit hasonló módon ismerkedünk azt leszámítva, hogy a személyes kontaktus itt nincs jelen, csak a hozzászólás, érdeklődés alapján tudjuk leszűrni, ki az aki érdekes számunkra, találunk közös érdeklődést.

Emerson>!

Allan Pease – Alan Garner: Szó-beszéd A társalgás művészete

Sokkal jobban tetszett, mint a szerzőpáros másik könyve, a Testbeszéd. Addig, amíg a metakommunikációval (szerintem) könnyen lehet csalni, a verbális képességeinket nemigazán tudjuk megmásítani – kivéve persze, ha tehetséges színészek vagyunk.
Sokkal inkább a konfliktuskezelésről „tanulhattunk” ebben a kötetben, mintsem arról, hogyan elemezzük/értelmezzük a másik mondandóját. A vitahelyzetek kialakulását taglaló résznél bizony magamra ismertem, hogy néha ráteszek a lapáttal, még akkor is, ha nem ez a célom – apró trükkökkel viszont úgy néz ki menthető a helyzet (majd legközelebb kipróbálom). Viszont egyszer majd szeretnék egy olyan könyvet is olvasni, ahol tuti tippeket kapunk arra vonatkozóan, hogy lehet valakit kulturáltan elküldeni melegebb éghajlatra úgy, hogy aztán eszébe se jusson visszatérni.
Az egy csillag levonás a borzalmasan gagyi illusztrációnak szól (ami persze nem a könyv hibája, hanem az adott kiadásé). Förtelmes volt az itt-ott felbukkanó transzvesztita kamionsofőrnek kinéző háziasszonykák ábráját nézegetni…

Park, Budapest, 1991
126 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637970428 · Fordította: Dáczer Éva · Illusztrálta: Molnár Gabriella
Bla I>!

Allan Pease – Alan Garner: Szó-beszéd A társalgás művészete

Ezt a könyvet jó régen olvastam. Sokat tanultam belőle akkor. Ez egy nagyon hasznos könyvecske, amely tapasztalataim alapján most számtalan „aha-élményt” okozott, csak megerősíteni tudom a leírtakat. Magam is sokszor éltem át a példákhoz hasonló pillanatokat, s ahogy emlékszem, valahogy – kiokosodva, vagy tudat alatt tán – de helyesen értelmeztem az üzeneteket. Persze, – mondhatnátok – „csak a szépre emlékszik az ember”. De tény, nem alkalmazom a metanyelv idézett közhelyeit, s olyan kliséket, amelyeket a szerzők bemutattak. Ugyanakkor a konfliktus-feloldások példái nagyon tanulságosak voltak, van még mit megtanulnom alkalmazni! Mindenkinek ajánlom, aki értékeli a személyes kommunikációt!

chhaya >!

Allan Pease – Alan Garner: Szó-beszéd A társalgás művészete

Akinek teljesen ismeretlen a téma, és sosem foglalkozott korábban kommunikációval, annak hasznos lehet a könyv. Okos fejtegetések, gyakorlati példának párbeszédek, ezt követően pedig tanácsok és magyarázatok szerepelnek benne. Rövid, könnyen emészthető, és benne vannak az alapok.

Aki már foglalkozott életében valamennyire a kommunikáció rejtelmeivel, vagy csak odafigyel az embertársaira és saját magára, annak nem fog sok újat mondani, max némi „aha-élményt” nyújt. A témában jártasabbnak a szemléltető párbeszédek túl egyszerűnek és szájbarágósnak hangozhatnak, amik nem vesznek minden szempontot figyelembe; csak éppen azt az egy dolgot, amire az írók rá szeretnének mutatni. Ez talán nem is baj, a példák már csak ilyenek, viszont így könnyen félre is tud siklani a kommunikáció.

Szóval, ötletadónak mindenképpen hasznos könyvecske, illetve megmutatja, hogy mik azok az alapvető dolgok, amikre jobban oda kell figyelnünk… De közel sem tökéletes. Mindig akadhatnak olyan tényezők, amitől félresikerül a beszélgetés, még ha mindent be is tartunk, ami a nagykönyvben meg van írva.

patakizs>!

Allan Pease – Alan Garner: Szó-beszéd A társalgás művészete

Alapvetően nem volt rossz könyv, de valahogy kétlem, hogy ez alapján jobb társalgó leszek. Egyes helyeken (különösen a metanyelv-résznél) nem tudtam teljesen egyetérteni a szerzőkkel, vagy én nem vagyok jó a metanyelvben… Valószínűleg jobb lett volna az ajánlásoknak megfelelően csak 1-1 fejezetet elolvasni egyszerre, úgy lehet, hogy több megmaradt volna, sajnos én már csak ilyen türelmetlen vagyok….

papeerzsepi >!

Allan Pease – Alan Garner: Szó-beszéd A társalgás művészete

Na ezt a címe alapján választottam és nem csalódtam. Kommunikációról szól és teljesen meglepett az a tény, hogy az emberek keresik a barátságokat csak félnek kezdeményezni…hmm… Érdekes.
Egyébként van ezeknek az önfejlesztő könyveknek haszna, mert már meg tudom állni, hogy nem legyek hárpia ha felhúznak és nem mindig szólok vissza, pedig… ott van az élc a nyelvemen… Egy szó, mint száz! Nekem bejönnek az ilyen típusú könyvek, mert segítenek a kommunikálásban. :)

yiscere>!

Allan Pease – Alan Garner: Szó-beszéd A társalgás művészete

Kétségkívül vannak benne érdekes és hasznosítható gondolatok, nem vagyok túl jártas a témában, így nekem több újdonságot is tudott mutatni. Az elején a metanyelves részt kicsit soknak éreztem, ez engem nem annyira kötött le. A példa párbeszédek több esetben furának hatottak, szemléltetésnek megfelelnek, de szerintem a valóságban nem egészen így mennek a dolgok. Mindent összevetve nem élveztem annyira, mint amire számítottam, nem segített annyit, mint amennyit vártam volna tőle.

Miamicryt>!

Allan Pease – Alan Garner: Szó-beszéd A társalgás művészete

Egész szórakoztató példákat hoz fela könyv. Van benne sok hasznos tanács, bár, ha minden felsorolt dolgot valaki alkalmazna, elég furcsa hangulatot venne fel 1-1 beszélgetés.. Mindenesetre tanulságos :)

kavarnyik>!

Allan Pease – Alan Garner: Szó-beszéd A társalgás művészete

Nagyon praktukus tudás szerezhető belőle. A metanyelvet az êlet minden területén használjuk, így ismerete jó szolgálatot tesz.

psvianne>!

Rólam már eleget beszéltünk. Halljunk valamit magáról is. Mi a véleménye az új Mercedesemről?

Ani8825>!

A valóságot mindenki kissé különböző nézőpontból közelíti meg, ezeknek a különbségeknek a felfedezése pedig izgalmas és tanulságos lehet.

Emerson>!

Ha a metanyelv nem létezne, politikusok sem lennének, mivel nem sok mondanivalójuk akadna. A politikai metanyelvnek az a célja, hogy áttörhetetlen falat építsen olyan szavakból, amelyeket senki sem képes megérteni, ugyanakkor legalább félig-meddig intelligensnek mutatják a politikust.

Ani8825>!

Képességeink és múltbéli sikereink leszögezése erősíti az önbizalmunkat, és ahhoz is hozzásegít, hogy mások lássák, pozitív az énképünk.

konyvolvaso>!

Arra megtanítottak minket, hogyan kell helyesen kiejteni a szavakat, és hogyan kell ezeket mondatokká rendezni, de soha senki sem tanított meg arra, hogyan kommunikáljunk hatékonyan az emberekkel.

Eule>!

A metanyelvben „tíz perc” rendszerint meghatározhatatlan időegységet jelöl, valahol húsz és hatvan perc között.

22. oldal, A metanyelv, avagy hogyan olvassunk a sorok között? (Park, 2011)

konyvolvaso>!

Feleség: Kész a vacsora! (Gyere azonnal!)
Férj: Csak egy perc! (Ne zavarj éppen most!)
Feleség: Az asztalon van! (Gyere már, Te idióta!)
Férj: Mindjárt jövök. (Hagyjál békén.)
Feleség: Ki fog hűlni. (Támadásba lendülök)
Férj: Jól van, na! Semmit se lehet itt befejezni. (Szétszórt vagyok, és téged foglak okolni miatta.)
Feleség: Valami rosszat mondtam? (Tudom, hogy azt tettem, de fütyülök rá.)

Szívecske>!

Ha nem veszünk tudomást arról a viselkedésről, amelyik tetszik nekünk, és büntetjük azt, amelyet nem szeretünk, nemigen segítünk másoknak, hogy megtanulják, milyen bánásmódot kívánunk tőlük.
[…] Azoknak a cselekvéseknek amelyeket megjutalmazunk, a gyakorisága általában növekszik, míg azoké, amelyekről nem veszünk tudomást, általában csökken. Azok a cselekvések, amelyeket büntetünk, általában ritkulnak – kivéve, ha az illető fel akarja hívni magára a figyelmet, mert akkor esetleg tovább folytatja ugyanazt a viselkedést, és inkább a büntetést választja, mint azt, hogy egyáltalán ne figyeljenek rá.

konyvolvaso>!

Kétféle kérdést tehetünk föl: konkrét dolgokra vonatkozó, zárt kérdést és többféleképpen megválaszolható, nyitott kérdést.

konyvolvaso>!

A „mondok én magának valamit” és a „miért nem csináljuk azt” gyakran az ajánlatra mondott „nem”-et vezetik be.