Eva ​Braun naplója – Az ördög szeretője 23 csillagozás

A nő, aki együtt élt és halt Hitlerrel
Alison Leslie Gold: Eva Braun naplója – Az ördög szeretője Alison Leslie Gold: Eva Braun naplója – Az ördög szeretője

A XXI. század elején több mint 70 év távlatából visszatekintve nehezen képzelhető el, milyen lehetett a történelem egyik legvéresebb kezű diktátorának legintimebb magánélete, s egyáltalán: vajon milyen lehetett az a lány, majd asszony, aki több mint tizenöt éven át kitartott Adolf Hitler mellett, s a halálba is követte a Führert. Alison Leslie Gold dokumentumokon és történeti kutatásokon alapuló fiktív naplóregénye plasztikus képet rajzol a katolikus családból származó, az életbe a gazdasági világválság legnehezebb éveiben kilépő fiatal lányról, aki talán felszínessége, tájékozatlansága és butasága miatt, vagy talán „csak” a kor és a helyszín uralkodó eszméjének nyomása alatt egy őrült diktátor szeretőjévé válik, vele emelkedik fel a német társadalom legfelsőbb rétegeibe, s vele bukik el. Az Eva Braun naplója kiválóan felvázolt portré mind a címszereplőről, mind a Führerről és a náci Németország legfelsőbb vezetésé

Gold Book, Debrecen
252 oldal · ISBN: 9634250440 · Fordította: Horváth Norbert

Zsuzsi_Marta P
Alison Leslie Gold: Eva Braun naplója – Az ördög szeretője

Alison Leslie Gold: Eva Braun naplója – Az ördög szeretője A nő, aki együtt élt és halt Hitlerrel

Nagyon rossz választás volt részemről ez a regény, de hát negatív könyvélményekre is szükség van. :)
Leslie Gold írónő fiktív naplóregényt alkotott, melyet – mint írja a fülszövegben – hosszas kutatómunka előzött és alapozott meg, hogy hűen adhassa vissza Eva Braun Adolf Hitler hez fűződő kapcsolatát. Kezdve megismerkedésükkel, eljutva közösen elkövetett öngyilkosságukig.

A történelmi háttérrel nem is lett volna gond spoiler, viszont az egész mű egy nagyon silány és igénytelen munka, úgy vélem.

A két főszereplő valóban a XX. századi történelem két, pozitív jelzőkkel egyáltalán nem méltatható szereplője, ám kissé bizarr megvilágításba helyezte őket a szerző. Lehet, hogy írói fogásként ezzel kívánta hangsúlyozni egyszerűségüket, gyenge jellemüket, két vesebajos kéjencként feltüntetve, de engem, mint olvasót nem győzött meg. Sőt, rendkívül untatott.
Ez a történet, napló inkább bulvárlapban állná meg a helyét, úgy vélem spoiler Aki a téma iránt érdeklődik, nem fedezhette fel itt, mivel nyerte meg magának Hitler Eva Braunt, mi fűzte a nőt hozzá, tudta-e, mi is történik körülötte, és hogyan hatottak rá (vagy nem) ezek a fontos események, feltámadt-e benne valaha is kétkedés, ellenszenv Hitler iránt, valamint együttérzés a fasizmus kárvallottjaival szemben.
Egy csillag a gyors olvashatóságért, egy meg magamnak, mert kitartóan eljutottam az utolsó oldaláig. Jó volt rajta túllenni!

Tizsu
Alison Leslie Gold: Eva Braun naplója – Az ördög szeretője

Az egyik kedvenc könyvem.Olvastam vagy 10er de nem tudok betelni vele.Sajnos a könyvtárból eltulajdonitották,és azóta nem tudom elolvasni.Szeretném ha sajat példányom lenne,igy ha valaki eladja megvenném töle szívesen!!

incsucsunna
Alison Leslie Gold: Eva Braun naplója – Az ördög szeretője

Fú így évek távlatából annyi maradt meg a könyvből, hogy Eva és Hitler úgy pisilték össze a helységeket, mint valami elszabadult kutyafalka.

Riccah
Alison Leslie Gold: Eva Braun naplója – Az ördög szeretője

Érdekes olvasmány volt, mondjuk, ha előbb veszem észre az alcímét, lehet, hogy ki sem veszem a könyvtárból… Mindig utáltam, amikor egy embert démonizálnak, mert a szememben ez könnyen egyfajta csalfa szemhunyás az egyén emberi mivolta felett és azt sugallja, hogy ez nem ismétlődhet meg többet, ilyen ember többet nem születik és fejlődik a többiek között, pedig bármikor és bárhol újból megismétlődhet… A másik nyűgöm vele, hogy ehhez rengeteg ember kellett, hogy ilyenné válhasson és felemelkedhessen.

A napló szövegezése tetszett, a benne foglalt hozzáállás cseppet sem, nem meglepően volt szűk látókörű és sekélyes számomra. Igazából fájóan üres volt, mivel az egész várakozással és az azt felejteni vágyó lány üres időtöltéséről szólt, mégis hamar kiolvastam talán pont ezért és a kukkolásjellegéért fogytak olyan gyorsan a sorok…

Voltak bizonyos elemek, amiket nem igazán értettem, példának derék okáért itt van ez a visszatérő vizelés-jelölgetés motívum, amint Évát és Adolfot kutyákhoz, farkasokhoz hasonlítja a napló jellegű írás.
Nem sok kedvem van ennek utána olvasni, azt hiszem, inkább tovább lépek, ahogy ezen az olvasmányon is túl fogok haladni, azt hiszem számomra izgalmas kis kiegészítés volt az érdeklődésem révén, de felejthető. :-)

Vajdaencsi
Alison Leslie Gold: Eva Braun naplója – Az ördög szeretője

Hogy mi igaz, vagy mi nem, nem érdekelt a könyv olvasásakor…..nekem tetszett.

Lillanna
Alison Leslie Gold: Eva Braun naplója – Az ördög szeretője

Eleinte zavart a tudat, hogy ez egy fiktív történet, de miután a könyv olvastatta magát, hamar belefeledkeztem a feljegyzésekbe és minden egyes oldallal egyre inkább elképedtem. Nehéz lenne még egy olyan primitív, pökhendi, antipatikus személyt találni, mint a regényből megismert Eva Braun. Nehéz arról olvasni, hogy míg emberek sokezrei éheztek halálra a háború alatt és rengetegen szenvedtek a kényszermunkatáborokban, Hitler szeretője azon siránkozott, hogy nincs elég ékszere. Kihívás lenne még egy olyan gondtalan életet találni, mint amilyen ennek a lánynak megadatott. Az egyszerűsége és szűklátókörűsége nem az ő hibája, még sem tudtam, hogy épp sírjak vagy nevessek az abszurd bejegyzéseken. Elborzasztóak voltak mind egy szálig, mert nem illettek bele a világtörténelem egyik legvéresebb korszakába. Nem hittem volna, hogy a rókaprém bunda megfér a gázkamrák mellet.
Rendhagyó történet.

Niki_
Alison Leslie Gold: Eva Braun naplója – Az ördög szeretője

Bár hiteles dokumentumokon alapul, de mégis egy fiktív naplóról van szó.
Az írónőnek sikerült egész jól visszaadnia a napló fílinget. Ne számítsatok izgalmas bejegyzésekre, tényleg olyan naplós az egész, néhol unalmas, néhol olvasmányosabb, néhol döbbenetesebb. Pár nap alatt befaltam, bár az is igaz, hogy soha többet.

Celaenaella
Alison Leslie Gold: Eva Braun naplója – Az ördög szeretője

Molyos keresgélésem közben akadtam rá egy Eva Braunnal foglalkozó könyvre, és mivel az információim eléggé hiányosak vele kapcsolatban, gondoltam kikölcsönzöm a könyvtárból. Az a könyv sajnos nem volt meg nekik, de végül is így jutottam hozzá ehhez. Nehéz volt elkülöníteni, hogy vajon mi lehet a valóság és mi lehet a fikció benne. Ha csak a dőlt betűvel szedett részt nézem -ami a szerző szerint valódi részlet Eva naplójából- már az is elborzaszt. Eva Braun kétségtelenül furcsa személyiség lehetett. Vagy teljesen őrült, vagy szörnyen naiv volt.
Mindenesetre ha egyszerű regényként kezelem akkor közepes értékelést adok rá. Egyszer elolvastam és ez bőven elég is volt.

csuriburi
Alison Leslie Gold: Eva Braun naplója – Az ördög szeretője

Eva Braun fiktív naplója, melyben vannak eredeti Eva Braun naplórészletek és elvileg sok nyomozásra alapozzák a fiktív részeket. Napló formátumban olvashatjuk a főszereplőnő mindennapjait lánykorától egész halálig. Bepillantést enged a Führer személyiségébe (sok mindent megmagyaráz) és birodalmi vezér-őrült szerető kettősségbe.. Ha nem azon agyalsz folyamatosan, hogy ez csak kitaláció, akkor egész jó.

Riccah

Milyen gyávák az emberek, jegyezte meg. Nem bírnak megtenni bizonyos dolgokat, még csak a látványát sem bírják , de a legkisebb bűntudat nélkül élvezik az előnyeit.

Kapcsolódó szócikkek: bűntudat · gyávaság
vixca

Ha osztriga lennék, ma biztos csináltam volna egy gyöngyöt.