On ​a Red Station, Drifting (Xuya) 3 csillagozás

Aliette de Bodard: On a Red Station, Drifting Aliette de Bodard: On a Red Station, Drifting

For generations Prosper Station has thrived under the guidance of its Honoured Ancestress: born of a human womb, the station’s artificial intelligence has offered guidance and protection to its human relatives.

But war has come to the Dai Viet Empire. Prosper’s brightest minds have been called away to defend the Emperor; and a flood of disorientated refugees strain the station’s resources. As deprivations cause the station’s ordinary life to unravel, uncovering old grudges and tearing apart the decimated family, Station Mistress Quyen and the Honoured Ancestress struggle to keep their relatives united and safe.

What Quyen does not know is that the Honoured Ancestress herself is faltering, her mind eaten away by a disease that seems to have no cure; and that the future of the station itself might hang in the balance…

>!
116 oldal · ISBN: 9780956392459
>!
CreateSpace, Washington, 2012
152 oldal · puhatáblás · ISBN: 9781500597481

Várólistára tette 1

Kívánságlistára tette 1


Kiemelt értékelések

Noro P>!
Aliette de Bodard: On a Red Station, Drifting

Embertől született mesterséges intelligencia vezérel egy feng shui elvek alapján felépített űrállomást egy vietnami eredetű űrbirodalomban. Lakói olyan szintre emelték az ősök tiszteletét, hogy agyi implantokban hordják vér szerinti felmenőik „szellemét”. De amikor a birodalom egyensúlya megbomlik, a viszály beférkőzik az állomást irányító, kiterjedt dinasztia tagjai közé is.
A kisregény története lényegében egy családi dráma köré épül, amelynek a hátterében galaktikus események zajlanak. E családnak azonban maga a gondolkodó űrállomás is tagja, ami már eleve érdekessé teszi a helyzetet. Hozzáadódik még a számtalan kulturális furcsaság, amelyet a félig vietnami származású szerző saját kultúrájának történelméből merített. Ezek európai olvasó számára szinte idegenné, de végső soron mégis érthetővé teszik a szereplők motivációit.

A Xuya univerzum egy, az ázsiai és az azték kultúrák által dominált alternatív valóság jövőjében játszódik, amelyhez de Bodard tucatnyi rövidebb történetet írt, de igazi „nagyregényt” még egyet sem. Olvastam belőlük már ennél erősebb novellát (The Waiting Stars, IN: Neil Clarke (szerk.): Galactic Empires), amely sokkal izgalmasabb ötletekre épült, de ha valaki szeretne elmélyedni a ciklusban, akkor már csak a kultúra megértése végett is érdemes beiktatnia a sorba a Red Station-t is. Amiből mellesleg Ann Leckie is tanulhatna, hogyan kell érdekes űroperát írni technikai ismeretek nélkül, pusztán a világ emberi oldalára összpontosítva :P

5 hozzászólás
Hanna IP>!
Aliette de Bodard: On a Red Station, Drifting

Nagyon érdekes élmény volt olyan sci-fit olvasni, ami a saját kulturális gyökereimből merít – konkrétan nem jut eszembe most egy olyan sci-fi sem, amiben ennyire hangsúlyosan megjelent volna a vietnami kultúra. Irigylem kicsit Aliette-et, hogy hátrányból (örökségének ezt az oldalát felnőttként kezdte újra felfedezni) ennyire átérzett kultúrát tudott Prosper űrállomására varázsolni, amiben az apró részletekben bújik meg leginkább a vietnami hangulat – ahogyan a nagycsalád szerveződik, a különböző rokonoknak megadott tisztelet, a foglalkozások hierarchiája, az arcvesztés félelme, a szófordulatok.
A történet egyszerű, a család dinamikája és belső széthúzásai, az összetartás és összetartozás kényszere van inkább előtérben, bár a fő konfliktus, ami mentén elrendeződik, űrléptékű.


Népszerű triviák

Noro P>!

A Xuya univerzum a kortárs űropera nagyon érdekes színfoltja, amely kizárólag novellákból és kisregényekből áll. A Goodreads szerint ezek eddig 44 helyen jelentek meg angolul, és létezik egy spanyol nyelvű válogatás (gyűjtemény?) is, El ciclo de Xuya címmel. A moly szerint mindössze 3 antológiában lehet rábukkanni egy-egy történetre magyarul.

Ez a világ egy alternatív történelemre épül, amelyben a kínai felfedezők száz évvel Kolumbusz előtt jutottak el Amerikába. Ez nem csak az angolszász kultúra befolyását csökkentette a következő ezer évre, de a távol-keleti és közép-amerikai civilizációk is sokkal többet őriztek meg eredeti hagyományaikból, mint a mi valóságunkban. A szerző által készített kisokosban érdemes a linkekre kattintgatni, mert a novellák között vannak online elérhetőek.

[aliettedebodard.com]

Kapcsolódó könyvek: Kleinheincz Csilla (szerk.): SFmag antológia 2011 · Burger István (szerk.): Galaktika 267. · Aliette de Bodard: On a Red Station, Drifting · Jonathan Strahan (szerk.): Az év legjobb science fiction és fantasynovellái 2017 · Aliette de Bodard: The Citadel of Weeping Pearls · Aliette de Bodard: The Tea Master and the Detective

Kleinheincz Csilla (szerk.): SFmag antológia 2011
Burger István (szerk.): Galaktika 267.
Aliette de Bodard: On a Red Station, Drifting
Jonathan Strahan (szerk.): Az év legjobb science fiction és fantasynovellái 2017
Aliette de Bodard: The Citadel of Weeping Pearls
Aliette de Bodard: The Tea Master and the Detective

Kapcsolódó alkotók: Aliette de Bodard


Hasonló könyvek címkék alapján

Arkady Martine: A Desolation Called Peace
N. K. Jemisin: Far Sector
Becky Chambers: A Prayer for the Crown-Shy
Dan Simmons: Hyperion (angol)
Becky Chambers: A Closed and Common Orbit
John Scalzi: The Collapsing Empire
Isaac Asimov: Prelude to Foundation
Martha Wells: System Collapse
Yoon Ha Lee: Raven Stratagem
Lois McMaster Bujold: Miles Errant