Miért ​álmodunk? 15 csillagozás

A tudatos álmodás sorsformáló módszere

Miért ​álmodunk?
Hogyan működnek az álmok?
Miként tudjuk javunkra fordítani álmainkat?

Életünk egyharmadát alvással és álmodással töltjük. Az álmok létfontosságúak fizikai, illetve lelki egészségünk szempontjából. Az Oxfordi Egyetemen végzett és tudományos újságíróként dolgozó Alice Robb Peruban találkozott először a tudatos álmodás technikájával, és ez a tapasztalat akkora hatással volt rá, hogy elhatározta, alaposan tanulmányozza az álmok világát.
A tudatos álmodás során tisztában vagyunk azzal, hogy álmodunk, és képesek vagyunk befolyásolni az álom folyamatát. A tudatos álmodás ezáltal fejleszti az önismeretet, elősegítheti a traumák feldolgozását, megkönnyítheti a tanulást, és segíthet kreatív és alkotó énünk kibontakozásában.
A Miért álmodunk? című könyv egyrészt bemutatja az álomkutatás legújabb elméleteit, másrészt pedig olyan gyakorlati tanácsokat ad, melyeket követve mi magunk is megtapasztalhatjuk a tudatos álmodás jótékony hatásait.
(tovább)

Libri, Budapest, 2019
Libri, Budapest, 2019

cintiatekla P>!

Alice Robb: Miért álmodunk? A tudatos álmodás sorsformáló módszere

A kedvenc részem egyébként az volt, amikor az álmok gyógyító szerepéről volt szó – igen, ilyen is van –, legyen az az adott nap egyik felkavaró eseményének újrajátszása, vagy akár a gyászoló álmai. No és ha már a tudatos álmodás a központi téma, akkor azon is meglepődtem, hogy a szerző szerint mennyire egyszerűen elő lehet ezeket hívni.

Összességében érdekes könyv, amiből noha az álmok jelentését nem tudjuk meg, viszont azt – és sok más dolgot is – igen, hogy miért álmodunk, és ennek milyen fizikai tünetei vannak minden éjjel.

Bővebben: http://www.teklakonyvei.hu/2019/09/alice-robb-miert-alm…

veronica_mars>!

Alice Robb: Miért álmodunk? A tudatos álmodás sorsformáló módszere

Mostanában az álmok, álmodás és alvás témája nagyon foglalkoztat, és örülök, hogy egyre több igényes könyv jelenik meg a témában.
A Miért álmodunk egy nagyon jól összerakott könyv, látszik, hogy sok kutatás van mögötte és tetszett, hogy az írónő személyessé tudta tenni a történetmesélést. Mégsem érte el a várt hatást nálam a könyv. Nem kötött le igazán, sok olyan téma volt, ami annyira távolról kapcsolódott a témához, hogy inkább átugrottam oldalakat. Nem volt sem túl tudományos, sem túl „gagyi”, könnyen olvasható volt. De szerintem a témában meg sem közelíti Matthew Walker: Miért alszunk c. könyvét. Persze az inkább az alvásról szól, mint álmodásról, de mivel a kettő nehezen elválasztható egymástól, ezért természetesen Walker könyve is hosszasan taglalja az álmodás témáját.

diana_rnz>!

Amikor álmodunk – ugyanúgy, mint amikor brainstormingolunk vagy a szabad asszociációt gyakoroljuk – az ítéleteinket háttérbe szorítjuk és megengedjük magunknak, hogy olyan ötleteket is végiggondoljunk, melyeket máskor elvetnénk, vagy olyan érzelmi igazságokkal konfrontálódjunk, melyekkel egyébként nem akarnánk. A pszichológusok már találtak bizonyos párhuzamokat az álmodás és az ébren végzett szabad asszociáció között. Mindkét jelenségre jellemző az erős érzelmi töltet és a vizualitás, és hogy csak ritkán jutnak szerephez olyan érzékek, mint a szaglás, az ízlés, a testi fájdalom vagy a gyönyör. Mindkettő a jelen aggodalmaira és a jövővel kapcsolatos szorongásokra reflektál, és mindkettő lehetetlen vagy bizarr körülmények közé repít minket. Az álmodóra, akárcsak a „nappali álmodozóra” nem jellemző a „metatudatosság”, nem vesz tudomást az állapotról, amelyben ténylegesen van, elmerül egy illúzióban, egyedül ez a fiktív világ létezik számára. Tennyson ezt így fogalmazta meg The Higher Pantheism című versében: „Az álmok valóságosak, míg tartanak, és hát nem álmokban élünk?”

103. oldal, 5. fejezet

HHajnus P>!

Az álmok a lelkünk titkairól informálnak minket, és a személyiségünk rejtett tényezőit tárják fel.