Tavasz (Évszakok-kvartett 3.) 28 csillagozás

Ali Smith: Tavasz

Richardot, ​a szebb napokat látott tévés és filmrendezőt megbízzák, hogy forgasson filmet Katherine Mansfieldről és Rainer Maria Rilkéről, akik 1922-ben állítólag egymásba szerettek a svájci Château Bellevue szállodában. Miután legfontosabb barátja és alkotótársa, Paddy meghal, Richard mély depresszióba zuhan, felszáll egy vonatra, és nemsokára Skóciában találja magát. A vasútállomáson a sínekre hajtja a fejét, ám egy különös kislány megakadályozza a tragédiát.
Britanny egy idegenrendészeti központban dolgozik. Elterjed a pletyka, hogy egy iskolai egyenruhába öltözött kislány a szigorú biztonsági intézkedések ellenére bejutott a központba, és elérte, hogy kitakaríttassák a vécéket. Brit először kételkedik a dologban, ám hamarosan találkozik a lánnyal, aki ráveszi, hogy kísérje el Skóciába. A furcsa pár a vasútállomáson megismerkedik Richarddal, és a három idegen együtt folytatja az utat északra, hogy megkeressék Florance nevelőszüleit.
Évszakok-kvartettjének harmadik… (tovább)

274 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631442298 · Fordította: Mesterházi Mónika
Magvető, Budapest, 2022
274 oldal · ISBN: 9789631434965 · Fordította: Mesterházi Mónika

Ali Smith: Tavasz

”Ne nevezd migránsválságnak (…). Milliószor elmondtam. Emberek. Egy magánember kel át a világon minden esély ellenére.”

Az Évszak-kvartett harmadik része a remény hónapjának nevét kapta, ám a bizakodásnak még a nyoma sem található meg benne. Az előző két résznél is sötétebb jövő kristályosodik ki belőle a Brexit utáni világról, egy olyan világképet tükröz le, melyben az olvasó is nehezen találhat bármiféle pozitívumot. A migráció, a rasszizmus, a megosztottság és a manipuláció a regény fő témái.

Richard, a rendező egy Rilkéről és Mansfieldről szóló filmre kap megbízatást, miközben alkotótársát és mentorát gyászolja. A legmeghatóbb részek számomra Richardhoz voltak köthetőek, felbomlott házassága után ugyanis a képzelet által próbál meg kapcsolódni lányához, kiválóan bemutatva a családok szétesését és az ember kapcsolódás utáni elemi vágyát. A másik főszereplő Brit később jelenik meg, ám szerepe mégis kulcsfontosságú, hiszen a migráció témáját ő hozza be a történetbe, mivel az Idegenrendészeti Központban dolgozik, ahol a menekülteket határozatlan ideig tartják fogva. A 12 éves, koraérett Florence pedig egy teljesen más színt, nézőpontot hoz be a regénybe. Ez a rész messze túlmutat a Brexiten, kiemeli, hogyan használja a technika az embereket, hogyan torzítják el a valóságot a hírek, hogyan osztják meg a társadalmat és hogyan esik szét világunk. Kemény, sok helyen zavaros olvasmány, a végére már túlságosan is az.

Film, irodalom, zene
Depresszió, gyász
Skócia
Nekem eddig ez a rész a kedvencem az Évszakok-kvartettből. Nagyon sok gondolat magával ragadott. Bár kiolvastam, még mindig sokszor eszembe jut.
Viszont túl hamar vége lett. Az utolsó oldalaknál kicsit elvesztettem a fonalat, de majd újraolvasom, hátha átsiklottam valami felett.

Jutka07 P>!
Ali Smith: Tavasz

Eddig a tetralógiának talán ez a része volt rám a legnagyobb hatással (de a többit is szerettem!) Röviden így foglalhatnám össze: az ostobaság, tanulatlanság, hiszékenység, a hamis és hazug propaganda által való megvezetettség ellen muszáj tenni valamit, mielőtt mindez végveszélybe sodorja a világot. Punkt.
Nagyon kíváncsi vagyok a magyarul most megjelent befejező részre is.

Zsolt_Beke IP>!
Ali Smith: Tavasz

Azt hiszem, megérkezett az Évszakok-kvartett, legalábbis a számomra, végre nem olyan érzéssel csuktam be a könyvet, hogy a koncepcióhoz íródott a regény, hanem egy olyan regény született, amely illik a kvartett koncepciójába. A szétesősen posztmodern Ősz és a kissé rideg Tél után Ali Smith az éles elme mellé végre lelket is írt a karaktereinek, Richard, Paddy, Brit, Florence és Alda mind hús-vér alakok lettek, nemcsak a Brexit utáni Nagy-Britannia szócsövei. Ugyanakkor persze előjönnek a Smith-trópusok: a letűnt kort jelképező Richard, a jelen problémáit megtestesítő Brit (gondolom, nem meglepő, hogy beszélő név), és a jövő reményét feltáró, kissé fura Florence, a művészet ereje, a popkultúra, és a szöveget itt-ott megszakító posztmodern inzertek, amelyek jelen esetben nem lógnak ki a szövegből, nem tűnnek öncélú művészieskedésnek. Hiába a nyomasztó témák spoiler és a keserédes befejezés, a regény mégis reményteljes hangot üt meg, annak ellenére is, hogy igazából nem sok minden történik benne, és az is főleg a múltban. Kíváncsi vagyok, hogy a Nyár milyen lezárást hoz a kvartettnek.
PS: a regény egyik kulturális mellékszereplője Katherine Mansfield, akiről annyit beszélnek, hogy kénytelen vagyok vele folytatni az olvasást.

Málnika P>!

Ne nevezd migránsválságnak, mondta Paddy. Milliószor elmondtam. Emberek. Egy magánember kel át a világon minden esély ellenére.

59. oldal (Magvető, 2022)

Málnika P>!

Azt akarjuk hogy a hatalmon lévők közöljék hogy az igazság nem az igazság.

11. oldal (Magvető, 2022)

Málnika P>!

Az anyja mindig úgy gondolta, hogy a hírek fontosak. Ma már mindenki tudja, hogy nem azt kell nézni, hogy megtudd, mi történik igazán.

112. oldal (Magvető, 2022)

Málnika P>!

Tapsot érdemel, hogy milyen érdekes új módokat találnak ki, hogy élvezzék a dolgok tönkretételét. Na és hogy vagy, eltekintve a liberális kapitalista demokrácia végétől?

30. oldal (Magvető, 2022)

Málnika P>!

Törvényesített megosztottság 0-24-ben, minden hírben és minden lapban, és minden képernyőn, hála a végtelen újrakezdések istenének, az istennek, amit internetnek hívunk.

58. oldal (Magvető, 2022)

lettielena>!

Kihaló állatfaj vagyok, én vagyok az, amit a világon már senki nem tart fontosnak. Könyvek. Tudás. Olvasás éveken át. Ami mit jelent? Hogy tudok ezt-azt.

36. oldal (Magvető, 2022)

lettielena>!

És legszívesebben mindenki másnál korábban halna meg, akit szeret, hogy ne hiányozzanak neki.

152. oldal (Magvető, 2022)

lettielena>!

Ha madár volna, az egyik vörösbegy lenne, amelyik decemberben az éjszaka közepén énekel.

152. oldal (Magvető, 2022)

lettielena>!

Annyi minden történik a világban, ami veszélyezteti az egyensúlyt, mondta.
Csak hírek, anya, mondta Brit. Szart se érnek.

112. oldal (Magvető, 2022)

lettielena>!

Mi a keresztneved? kérdezte Brit.
F, mondta a lány.
Ettől Brit hangosan felnevetett.
És igazából micsoda? kérdezte.
Florence, mondta a lány.
Hát, ha te vagy Florence, akkor én vagyok a Machine? kérdezte Brit.

138. oldal (Magvető, 2022)

Évszakok-kvartett sorozat · Összehasonlítás