Hírszerzés ​a 21. században 3 csillagozás

A mozaikmódszer
Alfred Rolington: Hírszerzés a 21. században

A ​magánélet és a munka területén egyaránt jelen lévő digitalizáció egyre növekvő adatmennyiségeket (Big Data) eredményez. Az összekapcsolódó és kölcsönös függőségeken alapuló globalizált világ, az internet biztosította szabadság (Deep Web, Dark Web) és a 24 órás hírtelítettség új korszakot nyitott a hírszerzés területén is. Alfréd Rolington a 21. század kihívásaira válaszoló, szoros nemzetközi együttműködésen alapuló stratégiát ismertet.

A szerző – olyan nagy múltú szakemberek bevonásával, mint Sir Colin McColl (MI6), R. James Woolsey (CIA) és Sir Dávid Phillips – könyvében a hírszerzés elmúlt korszakait ismerteti és elemzi. Szó esik a 20. századi világháborúk vagy épp a hidegháború formálta hírszerzési szemléletváltásokról, egészen a 9/11 kiváltotta legújabb helyzetig, melynek bemutatása a szerző által javasolt stratégia, a mozaikmódszer ismertetésével zárul.

Alfréd Rolington
Hírszerzésre szakosodott biztonságpolitikai szakértő, aki az elmúlt harminc évben… (tovább)

204 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789638748638 · Fordította: Szabó Mihály

Sai_home>!
Alfred Rolington: Hírszerzés a 21. században

Biztosan velem van a probléma és hiányzik az előképzettségem, de nekem nem jött át a mondanivaló.
Korábban néztük a Homeland és a House of Cards első pár évadját, és amikor szembejött ez a könyv úgy gondoltam, hogy érdekes lenne látni, hogy a valóságban hogyan működnek ezek a dolgok. Nem tudtam meg…
A könyv első 2/3-a nem a 21. századról szól, hanem korábbi történésekről (főleg háborúkról, kémkedésről, lebukásokról). Ezek a történetek érdekesek, de számomra el vannak rontva az arányok, túl hosszú felvezetés ez így, nem történelmi összefoglalónak gondoltam ezt a könyvet, ráadásul nem sikerült rájönnöm, hogy mikor mit miért is hoz példának, ugyanis évszázadokat (néha évezredeket) ugrik ide-oda.
Az utolsó harmadban van egy értékelhető fejezet, amit Sir David Phillips írt, ahol leírja, hogy jelenleg hogyan dolgoznak a londoni rendőrségnél, és hogy ez miért nem jó, szerinte hogyan kellene. A többi fejezet inkább semmitmondás, a hírszerzés folyamatáról ír, hogy hogyan kellene működnie, de én nem értettem, hogy miért jobb, amit ő mond, mint bármi más, illetve nem rémlik alternatíva kifejtése sem. Hiányoznak a technikai részletek, nem írja le, hogy a folyamat adott részében milyen lépéseket lehet tenni, maximum felsorolás szintjén.
Ritkán bánom, hogy rászántam az időt egy könyvre, most kicsit ez a helyzet.