Légi ​háború a Reich felett 7 csillagozás

Stratégiai bombázóoffenzíva Németország ellen, 1939–1945
Alfred Price: Légi háború a Reich felett

A ​könyv nem csupán egyedülállóan gazdag képanyaga miatt párját ritkító vállalkozás, hanem mert stratégiai, emberi és haditechnikai oldalról egyaránt részleteiben is hitelesen ábrázolja a Németország ege felett 1939 és 1945 között zajló légi háború nagy drámáját. Újszerű benne, hogy a szerző az eseményeket az összes küzdő fél szempontjából szemléli, méghozzá személyes beszámolókra is támaszkodva, ugyanis számos interjút volt módja készíteni a harcoló felek repülő- és légvédelmi tüzér katonáival a tábornokoktól az őrmesterekig. Alfred Price a brit légierő tisztjeként remek érzékkel világítja meg az alkalmazott haditechnikai eszközök, a stratégia és a taktika egymásra hatását, valamint az emberi tényező szerepét.

A könyv bemutatja az egész háború alatt zajló hadászati bombázóoffenzíva történetét a brit RAF kezdeti tétova, a célt sokszor elvétő próbálkozásaitól az első 1000 gépes támadásokon át a kombinált brit-amerikai éjjel-nappali bombázás időszakáig. Megtudjuk, hogyan… (tovább)

Eredeti cím: Battle over the Reich. The Strategic Air Offensive over Germany, 1939–1945, I-II.

Eredeti megjelenés éve: 2005

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hadiakadémia

Akadémiai, Budapest, 2016
312 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630596428 · Fordította: Molnár György

Alfred Price: Légi háború a Reich felett

Alfred Price: Légi háború a Reich felett Stratégiai bombázóoffenzíva Németország ellen, 1939–1945

Nagy várakozással fogtam hozzá a könyvhöz. Egyrészt azért, mert Alfred Price-tól számos színvonalas könyvet olvastam már, és olvasmányélményeim alapján úgy vélem, Price nemcsak jó hivatkozási alap, hanem olvasmányos is, ráadásul mindig tud újat mondani. Másrészt ezért a vaskos, tekintélyes albumért elég sokat fizettem… rendben van új könyv, tele van képpel (amik tényleg nagyon jók) de ennyiért nem szoktam könyvet venni, nagyon ritkán! De akkor tényleg ütős darab legyen…
Nos, Price könyve végül is hozta az általam minimálisan elvárt szintet, és nem kell jóindulatúnak lennem sem ahhoz, hogy lazán 5 csillagot adjak és jó olvasmányként tekintsek rá. Tömény információhalmaz, de hát egy ekkora eseménysorozatot, ilyen tág időben nem is lehet máshogy tálalni. Végig követi a légi háború főbb elemeit 1939–1945 között, kitekintve mind a RAF, mind az USAAF bombázó hadjárataira, bemutatva a meghatározóbb típusokat, ismerteti a harcászatot és hadászatot. Rengeteget idéz a főszereplőktől, némelyeket egyébként maga is megszólaltatott kutatásai során. Tehát első számú forrásokból is dolgozott. Benyomásom szerint a Luftwaffe-t sokkal részletesebben elemezte, csak ha a könyvben szerepelt neveket nézzük, a német pilótákból jóval több fordult elő, illetve sokkal többet foglalkozott fontos német „fejekkel”. Brit szerző révén feltűnő, hogy milyen magas fokon képviseli a tárgyilagosságot.
Néha már agyzsibbasztóan sok benne a repüléstechnikai adat, gondolok itt különösen a különféle radarokra. Ezeknek a működése igen bonyolult volt, bevallom olvasni sem volt könnyebb róluk. Részletesen elemzi a támadó taktikákat, harci alakzatokat, a bombázási eljárásokat, a különféle védelmi reakciókat mind levegőből mind földről, továbbá a fejlesztéseket, a fegyverrendszereket stb. Van egy érdekes megjegyzés, pontosabban egy ábra formájában, ahol feltünteti, hogy mennyit fejlődött a német tűzerő a háború korai szakaszától a végső periódusig. Néhány milliméteres géppuskáktól eljutunk az 50 mm-es gépágyúkig. Egyébként kiválóan szemlélteti a könyv, hogy milyen bonyolult, nehéz, komoly kihívással járt ez a légi háború, mindkét fél részéről. Gondos tervezés, kiváló szakemberek, tervezők, fejlett technológia és egyéb tényezők komplikált halmaza az egész légi háború. ha bombázó pilóta vagy, rendeződj sorba, megszabott magasságon, megszabott „wingben”, megszabott irányban, megszabott időben, bombázz precízen, időben a megfelelő helyen, figyelj az ellenségre, az időjárásra, a bajtársaidra…kezeld a bombázódat (állítólag a B-17-est nem volt komoly kihívás kezelni) és vidd haza a madárkát… na meg persze éld túl. A légi háború a Reich felett egy gyilkos dráma volt.
Gyakran olvasni arról, hogy „értelmetlen” volt a légi hadjárat… elemzi ezt is, hogy milyen hatásai voltak, világosan bemutatja, hogy valóban nem érte el a célt, miszerint legyőzhető az ellenség, de megmutatta, hogy komolyan hozzájárult, elég csak arra gondolni, hogy az olajipart szétbombázták, és ezáltal megbénult a német hadigépezet, legalábbis komolyan korlátozta azt. Azáltal, hogy bombázták éjjel és nappal a Reichet, rengeteg erőforrást kötöttek le (tüzérség, repülőgépek, légi technikai hadieszközök, pl radar, lőszerek stb). Továbbá a közlekedéshálózat szétzilálásával 1945-ben lehetővé tette a gyors bevonulást a nyugati hadszíntéren. Gyakorlatilag 1944 őszére megbénult Németország. 1945-ben pedig már képtelen volt hatékony védekezést kifejteni a Luftwaffe. Egyszerűen belekényszerítették a Luftwaffe-t egy olyan háborúba, amit nem nyerhetett meg, az akkori repülőivel. Hiszen ha nem lépnek fel a bombázók ellen, azok még nagyobb hatásfokkal fejtik ki hatalmas pusztító erejüket. Továbbá még korábban megbénul a német termelés, elsősorban az olajipar. Ha viszont vállalják a harcot (ahogy történt is), akkor megkockáztatják, hogy ledaráltatják a teljes légierőt, hiszen nyilvánvaló volt, hogy a bombázó pilótákat is át kell képezni egy ilyen potenciállal szemben, mint ahogy történt is. 1944re sikerült elérni a szövetséges légi fölényt. A Luftwaffe belement egy olyan háborúba, amit nem nyerhetett meg. van egy megjegyzés, ahol dicséri a figyelemre méltó német repülőgép termelési adatokat, és példákat hoz rá, hogy csak az USA-ban, csak 3 jelentősebb ipari komplexumban több harci gépet gyártottak, mint a németek… Ezek világos elemzések.
Egyébként kitér arra is, hogy a Me 262-es vadászbombázó vs vadászgép „vita” nem is volt olyan irracionális… Price szerint mindkét esetben volt ráció.

Alfred Price maga is pilóta volt, és az elektronikus repüléstechnika szakértője, a hidegháború idején repülte éles bevetéseit. Magyarul sajnos tudtommal csak 4 könyve jelent meg, pedig több tucat könyvet írt már repülés témában. Ha a légi hadviselésről kellene ajánlanom valakinek a könyvét, akkor Price-ra esne a választásom.
Jól megírt szakkönyv, inkább azoknak, akiket a légi technikai, harcászati részletek érdekelnek. Amit kiemelnék, bár ez szubjektív, hogy rengeteg új infót tartalmaz a könyv. Sok új témáról olvashattam részleteket. Érdekes, hogy Price másik könyvében, „A második világháború híres vadászgépei”-ben rendkívül érdekes adatokat közöl a légi felderítésről, annak fejlődéséről, lehetőségeiről, technikájáról. Némely részlet visszaköszönt a többi könyvéből is, de ez nem baj. Érdemes elolvasni.

Gábor_Tarr>!
Alfred Price: Légi háború a Reich felett

Ez a nagy, összefoglaló mű a Hadiakadémia sorozat keretén belül jelent meg, bár ez első pillanatra nem látszik rajta. A könyv méreténél fogva jelentősen kilóg a sorozat többi kötete közül, tartalmában azonban kevésbé.

A szerző több, mint 300 oldalon tizenhárom fejezetben foglalja össze azt a heroikus küzdelmet, amely 1939. és 1945. között Nyugat-Európa felett zajlott, mind nappal, mind éjszaka. A könyv rengeteg, becslésem szerint legalább 500 fotót, illetve ábrát tartalmaz, ami nagyban segíti a leírtak megértését, elképzelését, még egy laikus számára is.

Meg kell, mondanom ez a téma engem kiemelten érdekel, sőt pár éve a Hadtörténelmi Délutánok keretében, még előadást is tartottam az éjszakai légiháborúval kapcsolatban. Ha valaki kicsit is belássa magát a témában, azt el fogja képeszteni az az összetett elektronikai háború, amely azokban az időkben folyt. Azonban már akkor is volt bennem egy hiányérzet, mivel a britek éjszakai harcai mellett szerettem volna látni az amerikaiak nappali tevékenységét is. Így amikor megjelent ez a könyv azonnal felkerült a kívánságlistámra, azonban borsos ára miatt, egyáltalán nem rohantam megvásárolni. Az ára mellett a mérete is elriasztott, egyszerűen nem feleslegesnek tartottam ezt a formátumot, amit ráadásul csak otthon lehet olvasni, miközben én gyakrabban fogok könyvet a kezembe utazásaim közben. Aztám rá mosolygott a szerencse és egy antikváriumban sikerült beszereznem egy általam már elfogadható árú példányt. Nos elöljáróban ennyit az előzetes elképzeléseimről, és lássuk milyen is maga a mű.

A tartalmilag azt adja, amit ígér, egy összefoglaló művet. Egyszerre van benne a nagy átfogó jelleg és az apró, a katona szintjén megjelenő történet is. Miközben megismerhetjük a hadjárat menetét, annak technikai hátterét, egy-egy légicsapás részletes lefolyását, és ezen keresztül mindkét fél taktikájának változást, kis visszaemlékezések is színesítik a leírásokat. A könyv a számtalan kép mellett számos térképet, ábrát és táblázatot is tartalmaz. Mint általában, az Akadémia Kiadó az igényes kivitel mellett a fordítás minőségére is nagy súlyt fektetett, és a könyvet az általam legkiválóbbnak tartott dr. Molnár Györgyöt kérték fel.

Alapvetően a könyv nekem tetszett, azt hozta, amit vártam tőle. Pont annyit ad, amit 300 oldalon el lehet mondani egy összefoglaló műben. A könyv könnyen olvasható, a fejezetek pont akkorák, amelyeket egy nekifutásból el lehet olvasni. Ha valamivel nem tudtam kibékülni az a könyv mérete, egy kisebb kézbe illőnek jobban tudtam volna örülni, ami egyszerűbb papírra nyomtatva valószínűleg egy jóval megfizethetőbb könyvet eredményezett volna. Azonban igazságtalan lennék, ha nem említeném meg, hogy az eredetileg 2005-ben megjelent első kiadás is ekkora, sőt az még két kötetben jelent meg.

Mindazoknak tudom ajánlani ezt a könyvet, akiket érdekel ez a bonyolult hadjárat. Ez a könyv kitűnően foglalja össze, mind annak technikai, mind harcászati oldalát.

Babramorgó >!
Alfred Price: Légi háború a Reich felett

Nem megyek bele a hadtörténeti értékébe a könyvnek – a háborúk értékelése mindig kényes dolog, mást mond, aki győzött és mást, aki vesztett, ez hatványozottan igaz egy olyan, történelmi léptékkel mérve tegnap véget ért háborúra mint a második világháború. Látványos, szép könyv, elolvastam, angol-amerikai szempontból tárgyalja az eseményeket, de elfogulatlannak tűnik, remek a képanyaga – mi kell még? Lehetne olcsóbb, de ettől még megérdemelt a maximális csillagozás.

Havasi_Máté I>!
Alfred Price: Légi háború a Reich felett

Felemás érzéseim vannak. Egyfelől szakmailag kiváló, amennyire látom, elég objektív, a képanyag bőséges és változatos (nemcsak fotók, hanem nézeti rajzok is vannak), az emberi és a technikai oldal is kifejtésre kerül… Másfelől talán pont ez a sokszínűség teszi egy kicsit nehezen olvashatóvá, ill. az, hogy képes könyvként a szövegről állandóan eltéríti a figyelmet az a rengeteg fotó és térkép. Több mint egy évig küzdöttem vele, pedig érdekel a téma. Szóval megéri az árát, de talán picit máshogy szerkesztettem volna.

Lasi>!
Alfred Price: Légi háború a Reich felett

Színvonalas könyv. Igényes minőségi kiadás, szép papíron kifejezetten bő és érdekes képanyaggal. Az író valóban ért a témához, igyekszik pártatlanul bemutatni mindkét oldalról az eseményeket és a Németország feletti légi háború evolúcióját. Kifejezetten a témára koncentrál nem sokat foglalkozik szorosan a témához nem tartozó eseményekkel. Szerintem néhány ilyen eseményt bizonyos részeknél érinteni lehetett volna, másrészt talán jobb, hogy mégsem kalandozik el.
Összességében sokat lehet belőle tanulni, jól összeszedett könyv, ami szerintem sok olyan információt hozott, ami a kiadása előtt nem volt elérhető.

Torle>!
Alfred Price: Légi háború a Reich felett

Ez egy párját ritkítóan jó könyv a témában . Gyakorlatilag nincs más hadtörténelmi témában sem magyarul ilyen igényes kiadású , rengeteg információt és nagyszerű képet magába foglaló album . Több ilyen kéne .

Hanging_Moss_9102>!

A 150 cm-es Flakscheinwerfer 37, a Luftwaffe légvédelmi tüzér fegyverneménél legnagyobb számban használatos légvédelmi tüzérségi fényszóró közel egymillió kandelányi (azaz egymillió gyertya fényerősségének megfelelő) erejű fénysugarat lövellt az égre. Éjszaka a fényszóró önmagában is jelentős eszköze volt a célpont védelmének, mert amint vakító fénycsóvájába befogott egy bombázót, annak személyzete képtelen volt pontos támadást végrehajtani.

Hanging_Moss_9102>!

A roplapszoro muveletekkel kapcsolatban Arthur Harris repulo-vezerornagy kijelentette, hogy azok csekely eredmenyt ertek el, kiveve, hogy „kielegitettek a kontinens toalett-papir szuksegletet.”

Hanging_Moss_9102>!

A német arzenál alapvető, rendszeresített nehéz légvédelmi fegyvere a 88 mm-es Flak 36 ágyú volt, amely 8,2 kg tömegű gránátját 8200 m legnagyobb ferde lőtávolságra lőtte el, legnagyobb hatásos tüzelési magassága pedig kb. 6000 m volt. A gránátot óraműves időzítésű gyújtó robbantotta, amikor elérte az előre beállított robbanási magasságot. A detonáció körülbelül 1500 vörösen izzó, éles peremű repeszre szakította a gránát testét, amelyek nagy sebességgel szóródtak szét. Ezek a repeszek okozták a legnagyobb pusztítást: végzetes kárt tehettek a robbanás helyétől 15 méter távolságra tartózkodó repülőgépben.
Mint bármely tűzfeladat estében, ahol a cél mozog, a lőtávolság pedig nagy, az ágyúk tüzének pontossága, a tűzvezető rendszer – ebben az esetben a Kommandogerät 36 – hatékonyságától függött. Ha mondjuk az ágyúk egy 12000 láb (kb. 3600 m) magasságban repülő gépet vettek tűz alá, a gránátoknak nagyjából hat másodpercre volt szükségük ennek a magasságnak az eléréséhez. Ez alatt az idő alatt egy 180 mérföld/órával (290 km/h) haladó bombázó 530 yardot (kb. 480 m) tett meg. vagyis a tüzéreknek a pusztító sérülés elérése érdekében pontosan 530 yardnyira a cél megfigyelt tartózkodási helye elé kellett irányozniuk fegyvereiket. A lőelemképző készülékben működő analóg számítógép felmérte a repülőgép addig követett útvonalát, majd az alapján kiszámította a várható jövőbelit. Azután kiadta ezt az információt: az ágyúknak magassági és oldalirányzási szögek alakjában, a gránátok számára pedig a gyújtójukon beállítandó repülési időadatként. A számított adatokat elektromos átviteli rendszer közvetítette azonnal és folyamatosan a lőelemképzőtől a lövegekhez.
Mindent beleszámítva a harc felvétele egy légi cél ellen bemérésének megkezdésétől az első össztűz gránátjainak robbanásáig nagyjából 21 másodpercig tartott. A lőelemképző berendezésnek minimum 10 másodpercig kellett követnie a célpontot, 5 másodpercre volt szükség a gránát gyújtójának beállításához és a szerelt lőszer betöltéséhez, majd a gránát 6 másodperc alatt érte el a fenti példában szereplő magasságot. Az újabb ütegössztüzek körülbelül 5 másodperces időközökkel követték az elsőt, és a gyakorlott lövegszemélyzet nagyjából két percig tudta fenntartani ezt a maximális tűzgyorsaságot.

Hanging_Moss_9102>!

Az I./ZG 76 parancsnoka, Gunther Reinecke szazados az osszecsapas utan megjegyezte: „A Wellington roppant gyulekony es remekul eg.”