Az ​állatok világa 18 csillagozás

Alfred Edmund Brehm: Az állatok világa Alfred Edmund Brehm: Az állatok világa Alfred Edmund Brehm: Az állatok világa Alfred Edmund Brehm: Az állatok világa Alfred Edmund Brehm: Az állatok világa Alfred Edmund Brehm: Az állatok világa Alfred Edmund Brehm: Az állatok világa Alfred Edmund Brehm: Az állatok világa Alfred Edmund Brehm: Az állatok világa Alfred Edmund Brehm: Az állatok világa Alfred Edmund Brehm: Az állatok világa Alfred Edmund Brehm: Az állatok világa Alfred Edmund Brehm: Az állatok világa

A ​19. század közepére a gazdaság, a tudomány, a technika fejlődése lehetővé tette a fejlett európai civilizációk számára, hogy a föld addig ismeretlen vidékeit is birtokukba vegyék, természeti erőforrásait feltérképezzék, kiaknázzák. Először a felfedezés, feltérképezés, számbavétel volt soron, azt követte a gyarmatosítás, amelynek révén megszerzett gazdagság egyszersmind a gyarmatosító hatalmak további fejlődésének alapját is adta. Kalandorok, utazók, tudósok ezrei keltek útra, hogy az addig sosem látott tájak kincseit megismerjék, megszerezzék. A tudomány is sokat profitált ezekből a felfedezésekből: addig sosem látott élőlényekkel, ökoszisztémákkal ismerkedett meg. Linné, Humboldt, Darwin, és nem utolsósorban Brehm munkái nyomán, a föld egészének élővilágát megismerve az emberi tudás új horizontja tárult fel. Az „otthon maradott” milliókban ugyanakkor nagy igény mutatkozott a tudományos ismeretterjesztésre, érdeklődéssel falták az utazók nemegyszer hihetetlen kalandjainak… (tovább)

Eredeti cím: Brehms Tierleben

Eredeti megjelenés éve: 1876

kaporszakall>!
Alfred Edmund Brehm: Az állatok világa

Amit olvastam, az az egykötetes Kis Brehm, amit az első világháború után, papírtakarékos időkben adtak ki (az én példányom a Maecenas Kiadó 1989-es reprintje). Rapaics Raymund vezetésével, a régebbi itthoni többkötetes Nagy Brehm anyagából válogatták össze bele a legismertebb fajokat (hazai tipikus állatok, illetve a nemzetközi 'hírességek'), hogy a zoológia iránt érdeklődőknek legyen egy kis enciklopédiája.

A válogatás ráadásul a szerző egy régebbi, hatkötetes, a XIX. század végén közrebocsátott kiadásából készült, amelyet később egy szárazabb stílusú, inkább már határozókönyvnek alkalmas tízkötetes kiadás is követett a századfordulón* – ez utóbbi, éppen száraz stílusa, leltározós jellege miatt korántsem lett annyira népszerű Európában, mint az előző, olvasmányosabb, anekdotázós verzió. Így nekem ezzel a 950 oldallal az olvasmányosabb, 'családi' változat kivonata került a kezembe.

S most végre a konkrét könyvről: Nekem nem tetszett annyira, mint amennyire Kiszely István az utószóban magasztalja. Legjobb benne maga a válogatás: az 'alsóbbrendű' állatok (egysejtűektől a gerincesekig) ugyan csekély terjedelmet kaptak (mindössze 80 oldalt), és a gerincesek között is elsősorban a madarak (kb. 230 oldal) és az emlősök (kb. 520 oldal) foglalják el a legnagyobb helyet, de a fajok kiválasztása elég jól sikerült – szinte minden állacsoportból bekerültek a legjellemzőbb reprezentánsok (galandféreg, földi giliszta, éticsiga, keresztes pók, házi légy, mézelő méh, stb.); s valljuk meg: az átlagos olvasó nem feltétlenül a svábbogár, a lótetű vagy a százlábú hétköznapjaira kíváncsi.

A kötet hátrányai viszont az a XIX. század kiadói gyakorlatának illetve nyomdatechnikájának korlátaiból fakadnak. Mivel az ábrák (főleg a színes ábrák) erősen drágították a könyveket, ezekkel nagyon spórolósan bántak. Pótlásul viszont iszonyú hosszú szöveges leírások részletezik az állatok külsejét (szerintem a terjedelem legalább egyharmadát ezek a leírások teszik ki), és a fekete-fehér fotók helyett is zömmel rajzok – javarészt metszetek – ábrázolják az adott fajt. Az már csak hab a tortán, hogy a reprint kiadás metszetei iszonyúan sötétek, így némely rajzokon (pl. vadkacsa, vakond, hód, házi patkány, tigris, farkas, tarpán, gorilla) jóformán csak fekete foltokat látunk.

Ami pedig a kiadói gyakorlatot illeti: a XIX. századi divatot kapjuk az arcunkba: a fajok 'káros' és 'hasznos' besorolását, az ember és állat kapcsolatáról szóló – nem túl jellemző, bár kétségkívül szórakoztató – anekdotákat ('így gondozd a varangyodat'), és – ami a mai, kihalás által veszélyeztetett fajok kapcsán különösen fájdalmas: diadalmas vadászkalandokat**, illetve gazdasági beszámolókat.***

A szócikkek legértékesebb – és ma is élvezhető – részei az állatok etológiájáról szóló passzusok: a zsákmányszerzés, ivadékgondozás, társas viselkedés. Ám ezek a terjedelem szerényebb részét – becslésem szerint negyedét, max. harmadát – jelentik, és nem kárpótolnak a 'meddőkőzet' jellegű töltelékanyagért.

Ha konkrét szócikkeket kéne kiemelnem, próbaképpen, és illusztratív anyagnak is ajánlom a sün, a párduc, az indiai elefánt, a róka és a csimpánz elolvasását. Ezek szerintem az anyag legjavához tartoznak, és kóstolót adnak a könyv egészéről.

Szisztematikus végigolvasását nem javaslom; ennél ma már sokkal korszerűbb és érdekesebb állattani népszerűsítő munkák vannak. De zoológiai kordokumentum gyanánt, bele-beleolvasásra alkalmas.

* Itt a Molyon is megvan a 'legnagyobb' kiadáshoz a link, on-line olvasható a MEK-ben; csak emlékeztetőül: https://mek.oszk.hu/03400/03408/

** Az egyik vadászíró pl. azzal dicsekszik, hogy az afrikai orrszarvú egyáltalán nem olyan veszélyes; a rohamozó, sebzett vad útjából, ha már közel van, egyszerűen félre kell ugrani, az állat – rossz látása miatt – túlfut majd rajtunk. Meséli ezt a büszke vadász kb. 100 elejtett orrszarvú révén nyert tapasztalatai alapján. Vagy itt van egy másik érdekesség: a maláj 'párducviadal' – a ketrecből kiengedett állatot 8-8 lándzsás veszi körbe, és addig hergelik, és szurkálják a kétségbeesett áldozatot, amíg, hosszas ugrálás és kitörési kísérletek után elvérzik; mindezt a körben álló közönség lelkes üvöltözésétől kísérve.

*** A sima bálnák kipusztítása kapcsán említi Brehm, hogy az amerikai bálnavadászok által New Bedford kikötőjében 1853-ban leadott 2800 tonna halcsont (vagyis a bálna szájpadlásáról származó szila) 1903-ra – a bálnafaj megritkulása miatt – 37 tonnára csökkent, így a bálnavadászok kénytelenek voltak a simabálnáról áttérni a barázdás bálnára, 'bár ezeknek rövid és széles, tehát sokkal értéktelenebb szilái vannak'. De a divathölgyek fűzőibe szükség volt a halcsontra… Minden környezetvédő szíve megmelegszik az ilyen sorok olvastán.

Fee>!
Alfred Edmund Brehm: Az állatok világa

Sokat tanultam a „A Nagy Brehm”-ből, nagyon igényes mű.

Jaumijau>!

Csak egyes különösen kedvező vagy kedvezőtlen időjárási helyzetek idéznek elő tömeges madárvonulást, mert akkor nagy területek vonuló madárvilága egyszerre, egyidőben kerekedik föl és az útirányukba eső vidékeket valósággal elárasztják tömegeikkel.

Kapcsolódó szócikkek: madár