Egy ​fehér rigó története 2 csillagozás

Alfred de Musset: Egy fehér rigó története

Csupa ​szív varrólányok, pajkos kis grizettek, szeszélyes szépasszonyok, dévaj diákok, gáláns katonatisztek, meghitt szegénység, hivalgó pompa, kacaj és mélabú, szerelem és Párizs: ebbe a világba vezet bennünket Musset, az elbeszélő. Mert a fájdalmas hangú lírikus és szellemes vígjátékíró, a francia romantika nagy alakja novellistának is jelentős. Musset (1810-1857) különös, kettős egyéniség: benne a meghökkentő hatásokat kergető különc világfi léhaságáért a magányos, világfájdalmas ember keserű könnyei vezekelnek. Novelláira finom lélekelemzés jellemző, olykor a szerző regényes élete, fölizzó, de újra meg újra kihunyó, már-már búskomor szenvedélyei tükröződnek benne. Az Egy fehér rigó történetében sem nehéz felfedezni Musset világhírű szerelmesének, a múlt század legnagyobb „kékharisnyájának” George Sandnak kegyetlen kigúnyolását.
Musset elbeszélései inkább kisregények, vagy terjedelmesebb anekdoták, néha egyszerű életképek, de nemcsak értékes dokumentumai egy nagy költő… (tovább)

>!
Európa, Budapest, 1960
306 oldal · Fordította: Eckhardt Ilona

Most olvassa 1

Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 5


Kiemelt értékelések

olvasóbarát>!
Alfred de Musset: Egy fehér rigó története

A szerző a „ francia romantika kiemelkedő képviselője, a Victor Hugo köré csoportosult költők közül a legjelentősebb.” (Wikipédia)

Az általam megszerzett példány 1960-ban jelen meg, a szép kis kötet Drégely László légies illusztrációival készült, 6 elbeszélést tartalmaz, amelyek többnyire a szerelemről, férfiak és nők kapcsolatáról szólnak. Új felfedezés, nem olvastam eddig a szerzőtől még semmit. Egy letűnt világ érzelmei, eseményei elevenednek meg a lapokon.
Tizian fia a híres festő fiatalabb fia szerelmének történetét meséli el, többszörösen utalva a híres apára és annak rendkívül sikeres művészeti tevékenységére.
Margot egy fiatal francia lány reménytelen szerelmének története, amely a különböző társadalmi osztályok jellemzőit is jól bemutatja.
A két szerető Egy fiatalember kétféle életet élt („Kicsi vagyon, nagy élni akarás”) és két nőbe volt szerelmes, akik megtestesítették ehhez a kétféle élethez való viszonyát, végül két út között kellett választania.
A címadó elbeszélés Egy fehér rigó története Nagyon kedves történet a ritka, különleges, egyedi élőlény boldogtalanságának megélése. Más madarak bemutatása, miközben a rigó helyét keresi a világban. Az elbeszélés bemutatja, hogy az irigyelt csalogány sem lehet mindig boldog.
Mimi Pinson (Egy grizett arcképe) Diákok és grizettek a párizsi mindennapokban. A szórakozás, a munka, a szegénység, a megélhetés gondjai.
Javotte titka Egy katonatiszt, egy grizett és egy márkinő különös kapcsolata, és ennek következményei.

2 hozzászólás
kelbimbo>!
Alfred de Musset: Egy fehér rigó története

szerettem nagyon olvasni, biztos előveszem még párszor a verseskötetével együtt :-)


Népszerű idézetek

olvasóbarát>!

Egyszóval, tökéletes fehér rigó leszek, valódi különc író, ünnepelt, szeretett, csodált, irigyelt, de teljesen mogorva és elviselhetetlen.

201. oldal, Egy fehér rigó története

3 hozzászólás
olvasóbarát>!

Jól tudta, milyen kockázatot vállal, mikor megpróbálja álmát valóra váltani; de asszonyi álom volt, és hazulról elmenőben ezt mondta magában: amit az asszony akar, azt Isten is akarja.

34. oldal, Tizian fia

olvasóbarát>!

Azt mondják: fösvény apának tékozló a fia; takarékos szülőnek költekező a gyermeke. Így akarja a Gondviselés, márpedig ezt az egész világ csodálja.

113. oldal, A két szerető

olvasóbarát>!

„A festő legyen ébren hajnalban – mondogatta; – élete a napfény, művészetének igazi eleme, hiszen nélküle nem tehet semmi.”

43. oldal, Tizian fia

olvasóbarát>!

– Soha, uraim – mondta a grizett. – Egy férfit fel lehet szarvazni, de akadályt gördíteni a karrierje útjába, azt soha!
– Igaza van – szólt Eugéne – s ezen a téren talán bölcsebben cselekszik, mint ahogy maga is gondolná. Az iskoláink padjait benépesítő rengeteg fiatalember között egy sem akad talán, akinek valami ballépés vagy bolond história ne nyomná a lelkét, s mégis, innen kerülnek ki nap nap után Franciaország legelőkelőbb és legtiszteletreméltóbb személyei: orvosok, főtisztviselők…

223. oldal, Mimi Pinson

olvasóbarát>!

Margot

A Marais városnegyedben, a rue du Perche-en, egy nagy, gótikus házban lakott 1804-ben egy idős hölgy, az egész környék ismerte és szerette: Doradournénak hívták. A régi jó időkből való asszony volt, nem az udvari, hanem a jobb polgári társaságból, gazdag, istenfélő, vidám és jótékony.

58. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Guy de Maupassant: Ékszerek
Guy de Maupassant: Elbeszélések I-IV.
Arthur Rimbaud: Arthur Rimbaud összes költői művei
Guy de Maupassant: Maupassant válogatott novellái I-II.
Guy de Maupassant: Az ismeretlen asszony
Guy de Maupassant: Az őrült asszony
Guy de Maupassant: Szörnyszülöttek anyja
Guy de Maupassant: Holdvilág
Maár Judit – Ádám Anikó (szerk.): A bűvös kéz
Anatole France: Le Miracle de la Pie / A szarka csodája