1827. március 26-án halt meg Ludwig van Beethoven, a zenetörténet egyik legnagyobb alakja. Grillparzernek a temetésen elhangzott gyászbeszédéből idézünk: „Művész volt –, ki állhat meg mellette? Mint a behemót a tengereket, úgy száguldotta be művészetének határait. A galambbúgástól egészen a mennydörgésig, a mesterség agyafúrtan kifinomult műfogásaitól addig a félelmes határig, ahol a formába kötött szellemharcos természeti erők alaktalan önkényévé alakul, mindent felmért, mindent megragadott. Aki utána jön, nem folytathat, hanem elölről kell kezdenie mindent, mert elődje csak ott állott meg, ahol a művészet maga véget ér. – Az érzelem túlsága kitér az érzelem elől. Beethoven kerülte a világot, mert a maga szeretettel teli kedélyében nem talált rá fegyvert, hogy szembeszállhasson vele. Elvonult az emberek elől, miután mindenét nekik adta és semmit sem kapott érte. Magányos maradt, mert nem talált másik énjére. De sírjáig megőrizte emberséges szívét minden ember számára, atyai… (tovább)
Eroica 39 csillagozás

Eredeti megjelenés éve: 1964
Róla szól: Ludwig van Beethoven
Enciklopédia 8
Szereplők népszerűség szerint
Ludwig van Beethoven · Johann van Beethoven
Kedvencelte 11
Most olvassa 2
Várólistára tette 33
Kívánságlistára tette 26
Kölcsönkérné 1

Kiemelt értékelések


Alfred Amenda: Eroica 91% Beethoven életének regénye
Életrajzi regénytől ne várjon sokat az ember – gondoltam, mielőtt kezembe vettem Alfred Amenda, Beethoven életéről szóló, vaskos kötetét. Beethoven nem volt könnyen szerethető ember. Ezt még a zseniális német zeneszerző életrajzában járatlan jómagam is pontosan tudtam. Amenda mégis képes megszerettetni velünk ezt a goromba, és mogorva embert. A zeneszerző betegséggel való küzdelme, vagy a szerelem vájta sebei egész közel hozzák számunkra alakját. Amenda szövege könnyű, jól megírt, nem akad el az ember, visszalapoznia sem kell, mint általában, ha a szöveg érdektelensége miatt letéved a cselekmény fonaláról. Számomra Beethoven gyermekkora, és idős évei voltak ebben a könyvben a legizgalmasabb korszakok, de a szerelmi szálakat is olyan finoman bontja ki a szerző, hogy egyszerűen azoknál a részeknél a könyv letehetetlen. Nem bántam meg a tengernyi idő egy percét sem, amit erre a könyvre fordítottam, nagyon szívesen ajánlom minden megátalkodott, vérágas szemű Moly figyelmébe!


Alfred Amenda: Eroica 91% Beethoven életének regénye
Nagyon jó könyv, bár nem ezért szerettem meg Beethovent, de miután a könyvet elolvastam hónapokig nem is tudtam volna mást hallgatni, mint az ő szimfóniáit, szonátáit :).
Nagyon régen olvastam, időnként újraolvasom, és rajongok érte. Nagyon jól mutatja, hogy az akkori kor igazságtalan értékrendje, és a betegsége hogyan tette Beethovent befelé fordulóvá, keménnyé, ugyanakkor mindig megmaradt az emberiségbe vetett hite.


Alfred Amenda: Eroica 91% Beethoven életének regénye
Nem rossz életrajzi regény bár néhol furcsálltam, hogy a szerző mely eseményekre fókuszált részletesebben, melyekre rövidebben. Emiatt néhol vontatottnak éreztem, máshol pedig úgy éreztem valamit érdemes lett volna bővebben kifejteni. Ezek ellenére érdemes az elolvasásra, de ajánlott összevetni mások által írt könyvekkel.


Alfred Amenda: Eroica 91% Beethoven életének regénye
Kétszer olvastam, pedig nagyon hosszú. Szerintem zseniális :)


Alfred Amenda: Eroica 91% Beethoven életének regénye
Mélyen érintett az eleje, meghatott a vége. Közben pedig valami érdekes lebegés volt jellemző, mikor olvastam, Mint mikor a zenéjét hallgatom.
Döbbenetes történet. Újabb tanúbizonysága annak, hogy ha nem adsz oda mindent, akkor nem is kapsz semmit. Vagyis mégis, mindent és ugyanakkor semmit sem.
Valahogy mi emberek nem vagyunk hajlandóak észrevenni értékeinket akkor mikor még megvannak. Csak miután elvesztjük, döbbenünk rá mi is volt birtokunkban. Hány és hány zenészről, íróról, költőről halljuk szinte ugyanazt a történetet. Csillagokat megjáró, gigászi szellemi érdemek, nyomorgó és kitaszított földi körülmények között.
Miért van ez? nem tudom!
Talán így tud kiteljesedni és alkotni a szellem, vagy a múzsa nem csókol örömből, nem tudom.
Hatalmas élmény volt az Eroicával való utazás. Felejthetetlen élmény volt minden betűjét elolvasni.
Máshogy hallgatom „Luigi” zenéjét ezután…


Alfred Amenda: Eroica 91% Beethoven életének regénye
Ifjabb koromban olvastam, s felnőtt fejjel újra. Mind a két alkalommal lenyűgözött, ha nem is uyanazon okok miatt – bár alapvetően szeretem az életrajzi tartalmú könyveket.


Alfred Amenda: Eroica 91% Beethoven életének regénye
Nagyon jó az író stílusa, a jóízű humor és a csendes drámaiság keveredett finom egyvelegben. Örülök, hogy a kezembe került, és elolvastam. Mindenkinek tudom ajánlani ezt a könyvet. Néhány résznél talán túlírta a szerző, ömlengősnek éreztem, de ebből szerencsére kevés volt.


Alfred Amenda: Eroica 91% Beethoven életének regénye
Nekem akkor tetszett volna maradéktalanul, ha mindezt fele ilyen hosszúságban írta volna meg az író…olykor kissé vontatottnak éreztem..


Alfred Amenda: Eroica 91% Beethoven életének regénye
Emlékszem,úgy kaptam valakitől,hogy „ez neked tetszeni fog.”
Azt sem tudtam miről szól,de miután elkezdtem olvasni,nem bírtam letenni.
Élvezetes olvasmány.


Alfred Amenda: Eroica 91% Beethoven életének regénye
Kevesen mondhatják el, hogy ennél tragikusabb utat jártak volna be, mint Ludwig van Beethoven. Szeretetre vágyni, mindenkinek azt adni és legjobb esetben is csak barátoktól visszakapni… Zenét szerezni, amikor már teljes némaság vette körül… Betegségek egész sorozatát túlélni, amikor a leginkább szüksége lett volna az erejére… Betevőért harcolni, holott a hazája szemében csak egy habókos féleszűvé vált. A művészek az egyetlen olyan faj, amelynek leg"zseniálisabb" tagjai sokszor mást sem esznek, mint saját, néha mások művészetét, és elhiszik róluk, ahogyan ők maguk is saját magukról: ennyi elég az életbenmaradáshoz.
Valószínűnek tartom, Amenda kicsit beleszépített az élettörténetébe itt-ott, hogy kevesebb legyen a keserű íz olvasás közben. Ennek ellenére mind a „zeneköltő”, mint a regény megrázó maradt: a sikerekért nagyon kemény árat szab ki a sors!
Népszerű idézetek




Csak aki sírni tud, azt nem keríti hatalmába a mélységes fájdalom.
[…]
A könny az egyetlen adomány a fájdalom enyhítésére.
464. oldal
Alfred Amenda: Eroica 91% Beethoven életének regénye




Tulajdonképpen kitűnő kedvében volt, mert rájött, hogy egy bizonyos határon túl az ember már csak mulathat a saját balszerencséjén.
634. oldal
Alfred Amenda: Eroica 91% Beethoven életének regénye




Élni csak veled együtt tudnék, vagy egyáltalán nem. Igen, elhatároztam, hogy mindaddig a távolban fogok bolyongani, mígnem karjaidba repülhetek, és nálad otthonra lelek, mígnem lelkemet mellőled, lényedtől átfogva küldhetem ki a szellemvilágba.
499-500. oldal (idézet Beethoven _igazi_ leveléből)
Alfred Amenda: Eroica 91% Beethoven életének regénye




Bizony, a művészek, ezek a furcsa, talán zseniális emberek szüntelenül feláldozzák magukat az emberiségért, pedig hát az emberiség fütyül erre, sőt, még csak jó néven sem veszi. Éppen ellenkezőleg, az emberiség számára az ilyen emberek – terhesek.
727. oldal
Alfred Amenda: Eroica 91% Beethoven életének regénye




Tudod Ludwig, akár szépek, akár csúfak vagyunk, az asszonyok még szerethetnek bennünket. Másrészt mi, férfiak nem alkothatunk valami nagyot anélkül, hogy ne állna mögötte a szerelem.
101. oldal
Alfred Amenda: Eroica 91% Beethoven életének regénye




– De hát a kritikus jót is mondott rólad.
– Csakugyan, csakugyan. Azt írta: „Lehet, hogy eljön az idő, amikor mindaz, ami számunkra most első pillantásra homályosnak és zavarosnak rémlik, világossá és tetszetősen formálttá válik?” Tudod, Stepan, az ilyesmi engem mindig a tisztelendő urak prédikációira emlékeztet, akik a mennyországgal vigasztalják az embereket, pedig onnan eddig még soha senki nem jött vissza.
651. oldal
Alfred Amenda: Eroica 91% Beethoven életének regénye




Beethoven úgy érezte, hogy minden, amihez csak hozzáért, semmivé vált, vagy éppen a visszájára fordult. Mintha szüntelenül egy titokzatos, soha véget nem érő vizsgát tenne. Hisz még maga Jób is kigyógyult a bélpoklosságból, és hétszeresen kapta vissza elveszett tevéit. De amihez ő nyúlt – bélpoklos lett és maradt is.
Itt van például ez a fiatalember, az ő Karlja, belőle is valami tündöklő szimfóniát akart faragni – de nem sikerült. Zongoraművész! Maga is kénytelen volt meggyőződni az ötlet képtelenségéről, de beigazolódott Giannatasio pesszimista véleménye Karl „tudományos tehetségére” vonatkozóan. Karl kétségtelenül tehetséges – tehetséges a könnyelműségben, az állhatatlanságban.
657. oldal
Alfred Amenda: Eroica 91% Beethoven életének regénye




Az üres quintek! Az üres quintek!
Hiszen csak ki kell tölteni őket!
És elegendő, ha a hangok harangnyelve csak az üres quintek harangvértjén belül verődik ide-oda, sem fölé, sem alá szállnia nem szabad.
Próbálkozott, tapogatózott, majd egyszerre hangosan énekelni kezdett, miközben feketén csillogó, nagyra tágult szemét az üdvözült boldogság könnyei lepték el.
Freude, schöner Götterfunken!
Tochter aus Elysium!
Wir betreten feuertrunken,
Himmlische, dein Heiligtum…
Hát ezen csak nevetni lehet. Hiszen mindössze egy üres quintet kellett kitölteni.
Régi csatakiáltása, amely érvényes volt tulajdon művészetére, és a művészetre általában, így hangzott: Egyszerűen! Még egyszerűbben!
Beethoven nevetett magában.
Nem, ennél egyszerűbben már nem lehet.
610-611. oldal (1977, Zeneműkiadó)
Alfred Amenda: Eroica 91% Beethoven életének regénye




– Egyáltalán nem bántam meg, hogy kijelentettem az előtt a széltoló gárdatiszt meg a donnája előtt, akik fecsegni mertek, miközben játszottam, hogy disznóknak nem zongorázom! Az ember időnként kénytelen emlékeztetni egyik-másik uraságot arra, hogy más érdem is van a világon, mint a nemesi származás.
356. oldal
Alfred Amenda: Eroica 91% Beethoven életének regénye




Bizony, a művészek, ezek a furcsa, talán zseniális emberek szüntelenül feláldozzák magukat az emberiségért, pedig hát az emberiség fütyül erre, sőt, még csak jó néven sem veszi. Éppen ellenkezőleg, az emberiség számára az ilyen emberek – terhesek.
Ki kíváncsi Schubert dalaira? Ahol csak felkínálták, felajánlották őket, mindenütt elutasítóan, sőt, ellenségesen fogadták. Miért" Ki tudná megmagyarázni" Most pedig Beethovent akarják tömegsírba temetni?
727. oldal
Alfred Amenda: Eroica 91% Beethoven életének regénye
Hasonló könyvek címkék alapján
- Harsányi Zsolt: Magyar rapszódia 90% ·
Összehasonlítás - Balassa Imre: Mozart regénye ·
Összehasonlítás - Valerian Tornius: Wolfgang Amadeus ·
Összehasonlítás - Zsigray Julianna: A Sugár úti palota 89% ·
Összehasonlítás - Marieluise von Ingenheim: Keringőkirályok 88% ·
Összehasonlítás - Zsigray Julianna: Tékozló élet ·
Összehasonlítás - Garai Imre: Sláger ·
Összehasonlítás - Emmanuel Dongala: A Bridgetower-szonáta 82% ·
Összehasonlítás - Székely Júlia: Chopin Párizsban ·
Összehasonlítás - Barát Endre: Boszorkánytánc 89% ·
Összehasonlítás