Emberismeret 13 csillagozás

Gyakorlati individuálpszichológia
Alfred Adler: Emberismeret Alfred Adler: Emberismeret Alfred Adler: Emberismeret Alfred Adler: Emberismeret Alfred Adler: Emberismeret

Az ​individuálpszichológia kézikönyveként régóta elismert, Emberismeret című mű közérthető bevezetést kínál Adler elképzelésének alapjaiba, mely során eltávolodott kollégája, Freud gondolataitól. Ez magába foglalja a kisebbrendűségi és felsőbbrendűségi komplexust; az emlékeket és álmokat; a szerelmi házasságot és gyermekeket; illetve a szexualitást és szexuális problémákat. Adler szerint az üzleti vagy tudományos téren elkövetett hibák költségesek és keservesek, viszont az életvezetésben vétettek sokszor magát az életet veszélyeztetik.

Az eredetileg 1927-ben megjelent könyv célja, hogy az individuálpszichológia
alapjait megismertesse a nagyközönséggel. Eközben bemutatja az elvek mindennapi kapcsolatainkban és személyes életünk szervezésében történő gyakorlati megvalósítását is. A bécsi People’s Institute hallgatóinak tartott, egy évnyi előadás anyagából összegyűlt kötet rávilágít, hogy az egyének téves viselkedése miként hat a közösségi összhangra; megtanítja az… (tovább)

Eredeti cím: Menschenkenntnis

268 oldal · ISBN: 9637875840 · Fordította: Kulcsár István

Magdus_Andrea>!
Alfred Adler: Emberismeret

Alfred Adler: Emberismeret Gyakorlati individuálpszichológia

Alfred Adler korszakalkotó pszichológus, az individuálpszichológia atya ebben a gyakorlati kézikönyvében az ember személyiségének és jellemének jobb megismeréséhez ad kulcsokat. Az általános részekben a lelki életről, az embernek a közösséghez, illetve egymáshoz, embertársaikhoz és családtagjaikhoz való viszonyáról ír; míg a másik részben különféle jellemvonásokról, pozitív és negatív indulatokról.
Magát a művet tanulmányaimhoz olvastam szakirodalomként. Bár a mű eredetileg az 1920-as években íródott, ma is érvényes igazságok vannak benne. Kevésbé volt száraz, elég jól haladtam vele, és bár Adler itt már hozott fel ugyan pszichológiai-pszichiátriai eseteket is, én nagyon hiányoltam, hogy nem írta le ezek megoldását, a végkifejletet. Ennek ellenére hasznos könyv, érdekes olvasmány, részletesebben a beadandómban fogom feldolgozni.

Alfred Adler: Emberismeret

Alfred Adler: Emberismeret Gyakorlati individuálpszichológia

Az olvasó lépten-nyomon magára és a környezetében élőkre ismer a leírásokban.
A környezet személyiségfejlődésre gyakorolt hatását bemutató gondolatok részben aktualitásukat vesztették ez azonban nem von le a könyv élvezhetőségéből.
Tanulságos, továbbgondolásra érdemes olvasmány.

tshehip>!

…a hiú ember, ha okos, csakhamar észreveszi, hogy elbotlott, és ellentétbe került a közösséggel. Ezért igyekszik az ellentétet tompítani. Ez esetben előfordul, hogy nagyon szerényen lép fel, külsejét elhanyagolja, csak hogy megmutassa, mennyire nem hiú. Szókratészről mesélik, hogy egyszer azt kiabálta egy szónok felé, aki rongyos ruhában lépett az emelvényre:
„Athéni ifjú, hiúságod kikandikál ruhád minden lyukán!”

154. oldal, II. fejezet Agresszív természetű jellemvonások - I. Hiúság (Göncöl, 1996)

Dormeck>!

A játékot nem szabad úgy tekintenünk, mintha időpocsékolás volna. Tekintettel kell lennünk a jövőre való készülődés céljára, minden gyermekben már benn rejlik valami abból a felnőttből, akivé egykor válni fog.

tshehip>!

Egy olasz kriminálpszichológus egyszer azt mondta:
„Azzal az emberrel szemben, akinek ideális viselkedése bizonyos mértéket meghalad, ha jósága és emberiessége már feltűnő formákat ölt, a bizalmatlanság teljesen helyénvaló.”

167. oldal, II.fejezet Agresszív természetű jellemvonások - I. Hiúság (Göncöl, 1996)

Dormeck>!

Az ember lelki életét tehát cél határozza meg. Senki sem gondolkozhat, érezhet, akarhat, még csak nem is álmodhat anélkül, hogy annak tárgyát egy előtte lebegő cél meg ne határozná, ne tételezné, meg ne szorítaná és ne irányítaná…

Watti>!

Ha sok lány mégis úgy-ahogy kiegyenlíti helyzetét, ezt jellemfejlődésének köszönheti, intelligenciájának és esetleg még bizonyos előjogoknak, melyek azonban csak azt mutatják, hogy egyik hiba hogyan vonja maga után a másikat. Ilyen előjogok a kímélés, a fényűzés, az udvariasság, melyek a kedvezésnek legalább látszatát keltik, mert a nő tiszteletét mímelik. Ide tartoznak végül bizonyos idealizálások, melyek végre is arra irányulnak, hogy olyan nőideált teremtsenek, mely tulajdonképpen a férfi kedvéért támadt. Találóan jegyezte meg egyszer egy nő: a női erény a férfiak ügyes találmánya.

Dormeck>!

A varázslatba és mások megbűvölésébe vetett hit nagyon erős az emberben, és gyakran a legöregebb koráig sem hagyja el

Dormeck>!

Nem mondunk nagyot, ha azt állítjuk, hogy vannak emberek, akiket el sem lehet képzelni anélkül, hogy ennének.