Magyarország ​népei és a Római Birodalom 2 csillagozás

Alföldi András: Magyarország népei és a Római Birodalom Alföldi András: Magyarország népei és a Római Birodalom Alföldi András: Magyarország népei és a Római Birodalom

Aki ​hazánk régi lakosainak a római világhatalomhoz való viszonyát attól az időtől kezdve tárgyalná, amikor Augustus elfoglalta a Dráva-Száva közét, olyan hibát követne el, mint az a botanikus, aki egy növény életműködésének megfigyelését csak attól a mozzanattól kezdené, amikor az a földből kibújik, s megfeledkeznék a mag földbejutásáról és a csírázásról, sőt a gyökerek táplálkozásához szükséges mikroszkopikus lények földalatti életközösségétől kezdve a megfelelő talaj s a nedvesség szerepéig mindenről, ami csak szükséges egy biológiai tünemény megértéséhez. De még azzal sem elégedhetünk meg, hogy a római impériumnak Magyarország felé való terjeszkedését első szárnypróbálgatásaitól kezdve vegyük szemügyre, mert a másik nagy ókori kultúrnép előőrsei is eljutottak errefelé, és ezért Róma mellett a görögség északra való hatolását sem feledhetjük el. A kettő összevetéséből fog csak elénk tárulni egy, országunk sorsában állandóan ismétlődő alapvető jelenség: két szembenálló nagy… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1934

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A Magyar Szemle kincsestára

Attraktor, Máriabesnyő, 2014
Attraktor, Budapest, 2004
Magyar Szemle Társaság, Budapest, 1934
80 oldal

RosszQtya P>!
Alföldi András: Magyarország népei és a Római Birodalom

Alföldi András professzor, a történelem ezen korszakának nagy tudója írta ezt a két részből álló könyvet, ami a maga módján egy hiánypótló mű.Az első részt érdekesebbnek,olvashatóbbnak találtam.Elképesztő, hogy micsoda átjáróház volt a kárpátmedence a honfoglalásig. A második rész igen sok száraz adatot tartalmaz,ezért nehezebben emészthető, de ez sem kevésbé érdekes.Kíváncsi lennék, hogy alakulna Alföldi véleménye, ha az elmúlt negyven év felfedezéseit magáévá tehetné.
A könyv nem a nagyközönségnek készült, csak az forgassa akit érdekel ezen történelmi korszak.