A ​három testőr 10 csillagozás

Alexandre Dumas – Korcsmáros Pál: A három testőr

Korcsmáros Pált a Füles rejtvényújság bízta meg, hogy rajzoljon képregényt Alexandre Dumas A három testőr című regényéből, amely 1959-ben heti folytatásokban jelent meg. Egy francia megjelenés reményében külföldre akarta juttatni az eredeti rajzokat, de a magyar hatóság 1960-ban az osztrák határon elkobozta.
A kézirat hollétéről közel fél évszázadon keresztül senki sem tudott, ám 2009-ben megtalálták az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában, így lehetővé vált a ma már klasszikusnak számító képregény kiadása, most már könyv formájában is. Végre újra a kezébe veheti az olvasó Athos, Porthos, Aramis és D'Artagnan gyönyörűen megrajzolt kalandjait, és újra felhangozhat az eskü: „Mindenki egyért, egy mindenkiért."

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Az irodalom klasszikusai képregényben

Ákos_Tóth I
Alexandre Dumas – Korcsmáros Pál: A három testőr

Korcsmáros irodalmi klasszikusokat feldolgozó képregényei közül ezt vártam talán a legjobban. A három testőr, bár rejt magában sok buktatót, minden korábbi alapanyagnál jobb választás egy emlékezetes képregényhez. Karakterei a világirodalom talán legemlékezetesebb kalandor-figurái, és a négy muskétás mellett olyan ikonikus mellékszereplők tűnnek benne fel, mint a legveszedelmesebb végzetasszonya, a Milady, Richelieu bíboros, a gyönyörű Anna királyné, és a még gyönyörűbb Constance. Nem kell már sokat alakítani őket, hogy jellegzetes képregényhősökké váljanak, ugyanakkor Dumas alaptörténete kemény dió is egyben: aligha véletlen, hogy Richard Lester is két filmre bontotta szét a történetet.*

Korcsmáros persze nem tagolta részekre a regényt, így a sorozat talán leghosszabb darabját alkotta meg. Ha a megrajzolt képek száma nem is kirívóan sok, a bennük lévő szövegeké mindenképpen, itt bizony bőven van mit a karakterek szájába adni. A jó szereplők azonban nem lettek maximálisan kihasználva – D’Artagnanon kívül a három testőrt alig lehet egymástól megkülönböztetni. Mivel Athos nálam teljesen összenőtt Oliver Reed figurájával, rendszeresen összekevertem őt Porthos-szal, aki viszont kiköpött Reed. És ha már rajzok: minden szép és jó, hangulatos, de az egész füzet leggyengébb pontja a mimika. A szereplők tekintetéről szinte semmit sem lehet leolvasni, testőreink bárgyún mosolyognak, a Milady csak vicsorog, Rochefort mindennek kinéz, csak méltó ellenfélnek nem, D’Artagnan vadalma módjára virítja végig az egész sztorit – spoiler. Ezt nem igazán értem annak fényében, hogy A láthatatlan emberben például már maguk az arcvonások is ontották magukból az érzelmeket, némelyik tekintet ott szabályosan ijesztő volt, annyi mindent lehetett belőlük kiolvasni.

Valamit nyertünk azért a réven is. A történet tagolása egészen jó, a szelektálás klassz, a hiányzó történetszálak annyira nagyon nem is hiányoznak… Középtájon, a nyakék körüli bonyodalmaknál nagyon jó lenne valami törés, egy szünet, de ki lehet bírni így is. La Rochelle ostroma parádés csúcspont, a visszaemlékezések elkülönített rajzai is érthetőek. Kimondottan szórakoztató, bár a szokásosnál több türelmet igényel.

*Azt tudtátok, hogy a négy muskétás a négy Beatles tag lett volna? Imádnivaló srácok, de szerintem bőven elég volt őket a Nehéz nap éjszakájában, és a Help!-ben viszontlátni.

kkata76 P
Alexandre Dumas – Korcsmáros Pál: A három testőr

Azt hittem, nem fog annyira tetszeni, mint a színezett Rejtő-képregények, de tetszett. Nagyon szépek a rajzok, és ebben a történetben is volt lehetősége arra, hogy humorát is megcsillogtassa, elsősorban a mellékszereplőkön keresztül, ahogyan a többi klasszikus regény-adaptációban is. Itt Planchet, D'Artagnan szolgájának alakja adott erre főként lehetőséget.
A történet könnyen követhető, és még azzal együtt is sikerült magába szippantania, hogy számtalan variációban olvastam/láttam már.

Razor SMP
Alexandre Dumas – Korcsmáros Pál: A három testőr

@Dominik_Blasir kihívása kapcsán került a kezembe ez a képregény, és abszolút kellemes meglepetésként szolgált. Korcsmáros Páltól eddig csak oldalakhoz, vagy maximum rövidebb történetekhez volt szerencsém, ez volt az első hosszú adaptációm tőle. A képregényes forma ellenére egy meglehetősen hű adaptációról van. Bár nem mostanság olvastam A három testőrt, a sztori java még dereng, így örömmel tapasztaltam, hogy nem sok mindent hagytak ki (csak nagyon mellékes szálat) ill. a változtatások száma is minimális, elsősorban a terjedelmi korlátok miatt volt ezekre szükség. A rajzolás nagyon szép, nagyon jól illik Dumas történetéhez ez a fekete-fehér stílus.

kkata76 P

hátoldal (Képes, 2010)