Utam ​Lhaszába 7 csillagozás

Alexandra David-Néel: Utam Lhaszába

Alexandra David-Neel volt az első európai asszony, aki eljutott a rejtelmes Lhaszába, Tibet külföldiek elől elzárt fővárosába. Hosszú évekig tanult, míg megismerte és feldolgozta a tibeti tudományokat, és leírhatta ezeket a nyugati ember számára hozzáférhetetlen és titkos tanításokat. Elsajátította a tumo, a belső hő fejlesztésének művészetét (aminek segítségével túl lehet élni a fagypont alatti hőmérsékletet), és a lung-gom, a gyors, de erőkifejtést nem kívánó gyaloglás technikáját. Tibetben olyan bölcsként és varázslónőként ismerték, aki fel tudja idézni saját fenyegető árnyalakját. Merész utazása során sikerült fellebbentenie a fátylat a titkolózó tibeti politika intrikáiról.

Eredeti cím: Voyage d'une Parisienne à Lhassa

Eredeti megjelenés éve: 1927

Könyvfakasztó, Budapest, 2001
288 oldal · ISBN: 9630084554 · Fordította: Kemény Katalin

Bogas>!
Alexandra David-Néel: Utam Lhaszába

A kötet végén van egy A/5-ös térkép az útvonalukról, ami körülbelül annyira jól átlátható, mintha tízszer lefénymásolták volna. Kellene bele egy rendes térkép meg esetleg egy, hát, ha nem is újrafordítás, de legalábbis a fordítás átdolgozása, és máris sokkal olvasmányosabb lenne.

EBrody I>!

A tibetiek egyszerű emberek. A rablás számukra csupán kalandos sport. Ameddig nem ölnek meg valakit, nem tartják bűnnek, és nem is érzik szégyenletesnek. Sőt, a kiraboltnak van oka szégyenkezésre, hogy sem erővel, sem csellel nem tudott jobban védekezni.

EBrody I>!

…ez Tibetben szokás. Az útközben megbetegedett embereket otthagyják és ha ezek nem tudnak elvánszorogni valamelyik dokpa-tanyáig, élelmük fogytával éhen kell halniok, nem is szólva a sűrűn kószáló farkasokról és medvékről!

EBrody I>!

A tibetiek természettől fogva barátságosak és mindig készek megmutatni az idegennek az utat. Amellett hálás dolog is ez, mert az ember a földön és égen, jutalmat várhat érte. Ellenben igen veszélyes az idegent félrevezetni: ha valaki ezt a nemtelenséget elkövetné, halála után, miután „tudata” a testtől elszakadt, kínosan fog a „Bardo”-ban bolyongani éa hiába keresi az újjászületés útját.

EBrody I>!

– Segíthetünk valamit? – kérdeztem.
– Nem – válaszolta –, táskámban van élelem és pénz, most már jól érzem magam, mert az istenek velem vannak. Kale pheb!
– Kale ju! – feleltük mi és folytattuk az utunkat.
Kale pheb, tibeti köszöntés, annyit jelent: Menj lassan – ezt annak mondják, aki elindul. Kale ju – szintén udvarias köszöntéa, annak mondják, aki marad és annyit jelent: Ülj csendesen.

EBrody I>!

A villáról tehát könnyen lemondhattunk, sőt két kanalunkat is tanácsos volt elrejteni. A kanalak nyilvánvalóan elárulták külföldi eredetüket. Ilyesmijük csak a jómódú tibetieknek lehet, nem arjopáknak, akiknek mi szerettünk volna magunkat feltünteni. Ezek a kanalak később egy kis drámát idéztek elő, amelyben majdnem megöltem egy embert. De erről még lesz szó.

EBrody I>!

…meg akartam mutatni, mire képes egy asszony!

EBrody I>!

[…] egy csipet sztichnint nyeltünk le, hogy elfáradt testünkbe friss energiát öntsünk […].

EBrody I>!

Tibetben a mosogatás ismeretlen fogalom. Mindenkinek megvan a maga saját csészéje, amit soha nem ad kölcsön. Az egész tisztogatási szertartás abból áll, hogy minden étkezés után gondosan kinyalják.

Bogas>!

Most pedig a tea van soron. A préselt teából letörök egy darabkát. Ez persze sokkal inkább préselt korhadt fa, mint tea. A vízbe morzsolom, egy kis sót és vajat teszek hozzá. Tulajdonképpen leves ez is, különösen akkor, ha ezt az italt edényünkben csampával keverjük.

5. Ismeretlen utakon Po tartomány felé

EBrody I>!

Ha az ember nem tudja magát teljesen szívére és idegeire bízni, ilyen utazásokba bele se fogjon.