Kezdő ​írók kézikönyve 66 csillagozás

Minden, ami egy jó novellához és regényhez kell
Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve

E ​kézikönyv az írás mesterségének fogásait gyakorlatiasan, közérthetően és szórakoztató módon tanítja meg az olvasóknak, akik maguk is írók, vagy legalábbis azzá szeretnének válni.

A Kezdő írók kézikönyve:
– részletesen elmagyarázza a prózaírás mesterségének alapvető fogásait: többek között a szereplők, a cselekmény és a nézőpont kezelését;
– nagyszerű művek segítségével világít rá a legfontosabb fogalmakra;
– tartalmazza a kortárs próza egyik gyöngyszemét, Raymond Carver „Katedrális” című elbeszélését, amit az egyes fejezetek különböző szempontokból elemeznek;
– feladatokat ad az olvasónak, aki rögtön kipróbálhatja a gyakorlatban is, amit elméletben elsajátított.

Ha végigolvasta a könyvet – és megcsinálta a feladatokat –, sikerült elsajátítania a prózaírás szakmai fogásait, melyeknek segítségével ötleteiből hatásos novellák és regények születhetnek…

A kötetet a híres New Yorki Gotham Irodalmi Műhely oktatói jegyzik,… (tovább)

Alexandra, Pécs, 2010
312 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632972169 · Fordította: Sári B. László

gazibla P
Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve

Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve Minden, ami egy jó novellához és regényhez kell

Jó könyv volt. Sok hasznos és érdekes tanáccsal. A szerző/szerzők leírták, amit a könyvírásról és a könyvkiadásról tudni kell. :) Hasznos olvasmány lehet azoknak, akik novella és regény íráson gondolkodnak. :)

christine
Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve

Elképesztően sokat segített, a karakterek kidolgozásában főleg. :) Hasznos könyv, sokat tanul belőle az ember. :)

Amrita IP
Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve

Legjobban az a gondolat tetszett, hogy a film vagy a könyv egyfajta éber álom, sok mindent megmagyaráz: hogy miért nem szeretnek sokan félelmetes vagy szomorú könyveket olvasni vagy nézni. Mert hát ki szeret ijesztőt álmodni? Ha nagyon jól érzem magam a bőrömben, sokszor semmi kedvem leülni egy nyomasztó film elé, hiába értékes alkotás: mert nem akarok átmenetileg se másvalakivel azonosulni és kikerülni a saját életemből. Szóval ez a gondolat mókás volt és megmagyarázott nekem dolgokat.
A gyakorlatok egy része érdekes és vissza is fogok térni hozzájuk, de sajnos egy már készülő regényben nem jelentettek igazi segítséget, meseregényről lévén szó végképp nem. Ez inkább olyasvalakinek íródott, akinek éppen nincs készülő kézirata vagy félre tudja tenni és van kedve-ideje a könyv által felajánlott témákban írni. Ami persze szintén lehet szórakoztató és hasznos, lehet hogy egyszer meg is fogok vele próbálkozni. Sőt, azt hiszem bizonyos fejezeteit már most újra kéne olvasnom. @voralberg nek köszönet a kölcsönadásért és a türelméért, mert még egy darabig biztos elszöszölök a könyvvel. :)

ja: két legfontosabb kérdésemre nem adott választ, jelenleg a „főgonosz” alakjának kitalálásával meg a cselekménnyel bajlódom. Hiába van jó alapötletem, ha a cselekmény bonyolítása nehezen megy. Na ezekben jó lenne, ha találnék megfelelő segítséget egy másfajta könyvben.

Stone
Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve

Ez egy nagyon jól összefoglalt, rakott könyv. Nem vártam tőle. Azt gondoltam, h majd megint odaböknek egy-pár okosságot, közteret és ezt így kell csinálnit. Erre példákat hoz, összefoglal, kitekint, zárójelbe tesz, állít, majd cáfol. (Tök jó ez a cáfol szó, tetszik, mármint képileg meg hangzásilag…) Azért vontam le fél csillagocskát, mert az utolsó fejezeteknél amellett, hogy kiokosítanak bennünket az ámerikai viszonylatokról, nem tért ki a fordító a szerintem, ordítóan szar magyar helyzetre. Na, de a kis nüansznyi segítségek, a terelgetés, az olyan könyvé teszi, amiből még fogok meríteni. Az egyharmadáig vittem az olvasón a sort, így ez a könyv még nem kerül fel a polcra, mert nagyon jó agymozgató, ujjgyakorlatok vannak benne és nem árt megcsinálni. A Katedrális című novella a végén meg jó.

Emmi_Lotta IMP
Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve

Számomra ez a hasonló témájú könyvek legjobbja. Eddig legalább is.
Az itt rendkívül sokrétűen elemzett Katedrális című novella nem véletlenül nyert díjat, tényleg pazar.
Öt csillag + kedvenc. Egy-két év múlva újraolvasom.
Férjem, aki nem íróember, szintén elolvasta, hasonlóan lelkesedett ezért a könyvért, mint én.
Végre egy amerikai könyv, ami nem túl szájbarágós és nem felületes. Nekem sokat adott, és nem azért, mert minden, ami benne van, nóvum lenne. Tudatosított, összefoglalt, megvilágított már ismert dolgokat, de ezt alaposan, érdekesen tette.
Az pedig természetes, hogy senki sem tanul meg az efféle könyvekből írni, ezt nem is lehet elvárni tőle.

Alexandra, Pécs, 2010
312 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632972169 · Fordította: Sári B. László
K_A_Hikari
Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve

Az úgy volt, hogy „kellett” egy szakkönyv is, és mivel én magam is szívesen írok novellát például, gondoltam lássunk neki, hátha tanulok belőle :)
Bejeztem, de igazából hadilábon állok a véleményemmel. Már csak azért is, mert nem végeztem el minden feladatot, amit a könyv adott, egyszerűen nem volt hozzá türelmem. Ennek hiányában se éreztem viszont valami foghegyről odavetett ámerikai irománynak, amelyben sikeres szerzők „megmondják a tutit” és ennek örültem. Szét van bontva olyan részekre, amellyel bajba lehet valaki, aki írásra adja a fejét, és ha elég figyelmes és szemfüles, akkor már ezekből tanulhat, vagy legalább is felcsipegethet olyan morzsákat, ami egy esetleg kézirat megírásánál jól jöhet.
Természetesen ahány ember, annyi fajta praktika, szóval lehet, hogy valakinek hasznos, valaki pedig úgy lesz vele, hogy lett egy újabb elolvasott regénye.
Én az előbbi csoportba tartozom, így azt sem tartom kizártnak, hogy elő fogom még venni a regényt, ha úgy adódik.

elge76
Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve

Ha azt hiszed, hogy ebből fogsz megtanulni bestsellert írni, meg begyűjteni a jövőbeni díjaidat, akkor ki kell, hogy ábrándítsalak.
Ez a könyv csak az ajtót fogja megmutatni neked, bár tény, hogy még azt is megtudod belőle, hogy milyen festékkel kenték le, és milyen technológiával építették be azt az ajtót a keretbe. Viszont a kilincset neked kell lenyomnod és egyedül kell belépned a szobába.
És pontosan ez a bajom vele.

Nekem egy olyan könyvre lenne szükségem, ahol egy híres író írna mondjuk egy 10 oldalas novellát, aztán mondatonként végigmenne a kielemzésén. Miért ezeket a szavakat használta, hogyan helyezte el őket, miből jött rá, hogy ez lesz a szavak helyes elhelyezési sorrendje, mi alapján választotta ki a felhasznált szavakat, stb.
Magyarul, egyszer érdemes elolvasni, de én inkább azt akarom kilesni, ahogy dolgozik az író. Mellette akarok állni és nézni, hogy mit és hogyan ír.

Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve

Röviden: ne tekintsenek rá Szentírásként az írópalánták. Kiegészítő kötet lehet az írókurzusra járás mellett, az igazi reakciókat nem helyettesítheti. Mindenesetre rengeteg irodalmi példával támasztja alá az állításokat, bár néha már túl soknak is éreztem. Olyan hasznos információkat is tartalmaz, mint hogy mit csináljunk, ha kész vagyunk a regénnyel és szeretnénk, hogy nyomtatásban is megjelenjen, satöbbi. Az viszont nagy kár, hogy a honlapokról és az irodalmi fórumokról szóló fejezetet nem „magyarosították”, azaz csak amerikai címeket adtak meg.
Olvasmányos, „Hogyan készült”-feelingű könyv, de rohadt sok mindent hasznosíthat belőle a könyvkritikákkal foglalkozó blogger is (főleg a 10. Átdolgozások c. fejezet)
Ja, és a legfontosabb, hogy Tudatosan! kell csinálni a dolgokat. Ezt a fejembe verte a könyv (bár tudtam magamtól is).
Hosszabban: http://biblioteka.freeblog.hu/archives/2010/06/11/Igy_i…

Georginanéven P
Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve

Érdekes, ám olyannyira nem komoly ismertető, úgy érzem.
Előnyére váljék: sok hivatkozott olvasni valót jegyeztem fel belőle.
Nehezményezem, hogy sok eredeti mű nem létezik még magyar változatban.
Egyébként valóban érdekes, ismeretbővítő volt.

Nemo00
Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve

Bár rengeteg hasznos dolgot leír a könyv és nagyon sokat lehet belőle tanulni, van egy óriási hiányossága. Felsorol egy halom különböző dolgot a karakterek gondolataitól kezdve a formákon és formulákon át a különböző nézőpontokig, de aztán utána rögtön az első kézirat átdolgozásához meg a könyvkiadáshoz ugrik, és nem írja le, hogy abból a sokféle dologból hogyan lesz egy egész. Nem írja le, hogy ha van egy ötletünk, ha van egy halvány elképzelésünk egy történetről, akkor azt hogyan, milyen módon, milyen lépések és technikák segítségével dolgozzuk ki, hogyan alkossuk meg a szereplőket és a jeleneteket, hogyan találjuk ki nagyjából a cselekményt, hogy egyáltalán eljussunk az első kéziratig. Vagyis nem mondja el, hogyan írjunk regényt. Pedig én pont erre voltam kíváncsi.

Róka P

Minden egy ötlettel kezdődik.

Stone

De mivan akkó, ha úddöntök hogy eszt neked hejesírás! eszt neked pontpontveszöcske!

Natasha

Megkérdeztem hát tanárainkat és tanítványainkat, hogy ők miért írnak. […] Ilyesféle válaszokat kaptam […]:
Az írás ürügy arra, hogy újra gyerek legyek, hogy úgy játsszam a szavakkal, ahogy gyerekkoromban az építőkockákkal, az apró ágakkal és a sárral. […]
Kémkedhetek a szomszédaim után. […]
Ez az egyetlen társadalmilag elfogadott módja annak, hogy kiéljem a beteges hazudozás iránti késztetésemet. […]
Megőrjít ez a kérdés. […]
Mert megtehetem.
Mert muszáj.
Mert nem tehetem meg, hogy ne.
Ha nem írok, felrobbanok.

Natasha

[…] bárki, aki megérte a tizennyolcadik életévét, az élete hátralevő részére elegendő történetet gyűjtött már össze.

20. oldal, Flannery O'Connor állítása szerint

Bélabá P

Ahhoz, hogy jó prózaíróvá váljunk, három dolgot kell tenni: írni, írni és írni.

Natasha

A név a történetben olyan, mint a csomagolás az ajándék esetében: sejteti, hogy mi van a felszín alatt.

Róka P

A szabályok azért vannak, hogy megszegjük őket.

Natasha

A szerző gyűjtő, érzéki benyomásokat, tárgyakat és szavakat gyűjt. Leginkább szavakat.

Reelka

…az írás a folytonos próbálkozásokról, kudarcokról és újrapróbálkozásokról szól.

4. fejezet

Natasha

[…] minden emberben kétféle író lakozik. Az egyik képviseli a szellem szabadságát: hosszú köntöst visel, meditál a szentélyben, és hagyja, hogy a gyerekek zsírkrétával összefirkálják a falakat. Mindig mindent leír, és cseppet sem érdekli, hogy mások mit gondolnak írásairól. A másik fél képviseli a szigorú szerkesztőt: ő kétsoros öltönyt visel, s ujjából pontosan egy centire kandikál ki a mandzsettagomb. Ő a felesleges szavak esküdt ellensége, a logika és a nyelvtan földi helytartója.

Említett könyvek