Kezdő ​írók kézikönyve 86 csillagozás

Minden, ami egy jó novellához és regényhez kell
Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve

E ​kézikönyv az írás mesterségének fogásait gyakorlatiasan, közérthetően és szórakoztató módon tanítja meg az olvasóknak, akik maguk is írók, vagy legalábbis azzá szeretnének válni.

A Kezdő írók kézikönyve:
– részletesen elmagyarázza a prózaírás mesterségének alapvető fogásait: többek között a szereplők, a cselekmény és a nézőpont kezelését;
– nagyszerű művek segítségével világít rá a legfontosabb fogalmakra;
– tartalmazza a kortárs próza egyik gyöngyszemét, Raymond Carver „Katedrális” című elbeszélését, amit az egyes fejezetek különböző szempontokból elemeznek;
– feladatokat ad az olvasónak, aki rögtön kipróbálhatja a gyakorlatban is, amit elméletben elsajátított.

Ha végigolvasta a könyvet – és megcsinálta a feladatokat –, sikerült elsajátítania a prózaírás szakmai fogásait, melyeknek segítségével ötleteiből hatásos novellák és regények születhetnek…

A kötetet a híres New Yorki Gotham Irodalmi Műhely oktatói jegyzik,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2003

A művek szerzői: Raymond Carver

Alexandra, Pécs, 2010
312 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632972169 · Fordította: Sári B. László

gazibla IP>!
Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve

Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve Minden, ami egy jó novellához és regényhez kell

Jó könyv volt. Sok hasznos és érdekes tanáccsal. A szerző/szerzők leírták, amit a könyvírásról és a könyvkiadásról tudni kell. :) Hasznos olvasmány lehet azoknak, akik novella és regény íráson gondolkodnak. :)

Molymacska>!
Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve

Az író nem születik, hanem kemény munkával tanulja meg a szakmáját. Hát jah, csak senki sem mondta, hogy ez tényleg kemény és tényleg munka.
A könyv egy egyetemi tankönyv. Ebből elég sokat le lehet szűrni, hiszen nem ez mesélős-andalgós regény, nem tippeket adó jegyzet, hanem valami, ami egyszerű, tömör, példákkal magyarázó, hasznos szöveg. Nagyon jó benne a felépítése, hiszen egy-egy témát jár körbe, és ilyenkor a témán belül haladva először megismerjük, majd mélyre merülünk benne. Hasznos mindenképpen, főleg ha csak egy valamit érzünk kétségesnek. Vagyis hát mindenkinek más a hasznos, és így nekem is.
Több helyen éreztem azt, hogy de hát ez alap, most minek magyarázza itt ennyit? aztán ilyenkor nagyon gyakran rájöttem: azért, mert valaki tényleg nem érti ezt, és azért, valakinek tényleg el kell mondani, mi a helyzet az adott témában. Az egyik ilyen fejezet (a hely és idő) nekem már túlságosan bagatell volt, ahol több volt a példa, mint a tényleges szabályok, és szabályszerűségek felállítása. Szomorú volt, mert maga a téma többet is megért volna.
Más helyeken úgy éreztem, olvastam volna még kicsit. Az egyik ilyen a narráció volt, amellyel így is szenvedek (vagy csak nem találom a megfelelő hangot?) ahol jól fel volt építve, és a rengeteg példán keresztül megértettem a különbségeket, de az írásban azért kevéssé lett számomra hasznos (ellenben elindított az úton, hogy megpróbálkozzak vele, és ha nem is megy, hát gyakorlok. Mert a gyakorlás jó).
Ha már gyakorlás. Mint a Siker tintájánál is itt is vannak gyakorló feladatok. Ez szerintem borzasztóan hasznos, hiszen attól, hogy valaki egy ilyen könyvet elolvas, nem feltétlen lesz író. Az az elmélet, de a szemináriumot magadnak kell megtartanod vérrel és izzadsággal (meg rengeteg éjjeli órával és kávéval). A feladatok nehézsége is attól függött, mennyire volt a téma könnyű vagy sem. Volt ahol én is hatalmas hibákat vétettem, volt ahol meg olyan novellát írtam, ami szerintem hozta egy jó novella szintjét. spoiler
Ami negatívum (és ez annyira nem is negatív inkább megjegyzés) hogy az angol és a magyar szövegkiadás és írás is más. Ez nagyon angolszász könyv, az ügynökök és mondták világa, és sokszor éreztem azt, hogy ez itthon mintha máshogy menne. Ezt persze a könyvnek nem róhatom fel, és mivel van nekünk, magyaroknak is írástechnikai könyvünk, így ezt onnan leshetjük el.
Mindenképpen hasznos volt, hogy olvastam. Nem mindenben, de úgy éreztem, tanultam valamit ezáltal, ha pedig így van, akkor lehet, hogy egy tyúklépéssel közelebb kerülök a megjelenéshez. Hiszen nem az írással, hanem csak a megjelenéssel van problémám :D

christine I>!
Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve

Elképesztően sokat segített, a karakterek kidolgozásában főleg. :) Hasznos könyv, sokat tanul belőle az ember. :)

Amrita I>!
Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve

Legjobban az a gondolat tetszett, hogy a film vagy a könyv egyfajta éber álom, sok mindent megmagyaráz: hogy miért nem szeretnek sokan félelmetes vagy szomorú könyveket olvasni vagy nézni. Mert hát ki szeret ijesztőt álmodni? Ha nagyon jól érzem magam a bőrömben, sokszor semmi kedvem leülni egy nyomasztó film elé, hiába értékes alkotás: mert nem akarok átmenetileg se másvalakivel azonosulni és kikerülni a saját életemből. Szóval ez a gondolat mókás volt és megmagyarázott nekem dolgokat.
A gyakorlatok egy része érdekes és vissza is fogok térni hozzájuk, de sajnos egy már készülő regényben nem jelentettek igazi segítséget, meseregényről lévén szó végképp nem. Ez inkább olyasvalakinek íródott, akinek éppen nincs készülő kézirata vagy félre tudja tenni és van kedve-ideje a könyv által felajánlott témákban írni. Ami persze szintén lehet szórakoztató és hasznos, lehet hogy egyszer meg is fogok vele próbálkozni. Sőt, azt hiszem bizonyos fejezeteit már most újra kéne olvasnom. @voralberg nek köszönet a kölcsönadásért és a türelméért, mert még egy darabig biztos elszöszölök a könyvvel. :)

ja: két legfontosabb kérdésemre nem adott választ, jelenleg a „főgonosz” alakjának kitalálásával meg a cselekménnyel bajlódom. Hiába van jó alapötletem, ha a cselekmény bonyolítása nehezen megy. Na ezekben jó lenne, ha találnék megfelelő segítséget egy másfajta könyvben.

Totti86>!
Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve

Ezt a könyvet csak nagyon lassan tudtam elolvasni. Nem azért, mert annyira rossz, épp ellenkezőleg. Annyira tömény, hogy képtelenség egyszerre végigolvasni. Meg hát minek? Ez egy tankönyv, ami lépésről lépésre végigvezet azokon a nagyon fontos lépéseken, amelyek ahhoz kellenek, hogy egy jól felépített művet alkossunk. Minden témát más és más író írt, nekem ez is hozzáadott a könyv értékéhez, mert így nem egyetlen „mindentudó” fantázialény útmutatásait olvashattam, hanem elhihettem, hogy ezek tényleg hús-vér emberek. A rövid, könnyen emészthető, világosan megfogalmazott fejezetek pedig, a szemléletes példákkal, feladatokkal, segítenek rendet tenni a fejekben.
Ajánlom ezt a könyvet mindenkinek, akit már megihletett az őt körülvevő világ, aki át akarja adni a gondolatait másoknak, de nem tudja, hogyan is csinálja. De azoknak is, akik már rutinosak, akik ösztönösen rátaláltak az önkifejezés helyes útjára. Ők is biztosan találnak majd olyan fortélyokat, amiket ha ismertek is, talán nem álltak hozzájuk ilyen tudatosan.

Stone>!
Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve

Ez egy nagyon jól összefoglalt, rakott könyv. Nem vártam tőle. Azt gondoltam, h majd megint odaböknek egy-pár okosságot, közteret és ezt így kell csinálnit. Erre példákat hoz, összefoglal, kitekint, zárójelbe tesz, állít, majd cáfol. (Tök jó ez a cáfol szó, tetszik, mármint képileg meg hangzásilag…) Azért vontam le fél csillagocskát, mert az utolsó fejezeteknél amellett, hogy kiokosítanak bennünket az ámerikai viszonylatokról, nem tért ki a fordító a szerintem, ordítóan szar magyar helyzetre. Na, de a kis nüansznyi segítségek, a terelgetés, az olyan könyvé teszi, amiből még fogok meríteni. Az egyharmadáig vittem az olvasón a sort, így ez a könyv még nem kerül fel a polcra, mert nagyon jó agymozgató, ujjgyakorlatok vannak benne és nem árt megcsinálni. A Katedrális című novella a végén meg jó.

TiszlaviczMarcsi I>!
Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve

Nagyon hasznos a könyv, főleg, hogy tele van példákkal (jó és rosszakkal) meg feladatokkal. Viszont nagyon zanásnak, vagyis inkább tömörnek éreztem. Az utolsó részt pedig csak részben lehet az itthoni helyzetben használni. Értem, hogy fordítás, de azért valami felsorolás vagy elérhetőségek listája jó lett volna, hogy Magyarországon egy író kihez fordulhat, vannak-e itthon írói céhek, hivatalos csoportok, ajánlások, akármik.

Emmi_Lotta I>!
Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve

Számomra ez a hasonló témájú könyvek legjobbja. Eddig legalább is.
Az itt rendkívül sokrétűen elemzett Katedrális című novella nem véletlenül nyert díjat, tényleg pazar.
Öt csillag + kedvenc. Egy-két év múlva újraolvasom.
Férjem, aki nem íróember, szintén elolvasta, hasonlóan lelkesedett ezért a könyvért, mint én.
Végre egy amerikai könyv, ami nem túl szájbarágós és nem felületes. Nekem sokat adott, és nem azért, mert minden, ami benne van, nóvum lenne. Tudatosított, összefoglalt, megvilágított már ismert dolgokat, de ezt alaposan, érdekesen tette.
Az pedig természetes, hogy senki sem tanul meg az efféle könyvekből írni, ezt nem is lehet elvárni tőle.

Alexandra, Pécs, 2010
312 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632972169 · Fordította: Sári B. László
K_A_Hikari I>!
Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve

Az úgy volt, hogy „kellett” egy szakkönyv is, és mivel én magam is szívesen írok novellát például, gondoltam lássunk neki, hátha tanulok belőle :)
Bejeztem, de igazából hadilábon állok a véleményemmel. Már csak azért is, mert nem végeztem el minden feladatot, amit a könyv adott, egyszerűen nem volt hozzá türelmem. Ennek hiányában se éreztem viszont valami foghegyről odavetett ámerikai irománynak, amelyben sikeres szerzők „megmondják a tutit” és ennek örültem. Szét van bontva olyan részekre, amellyel bajba lehet valaki, aki írásra adja a fejét, és ha elég figyelmes és szemfüles, akkor már ezekből tanulhat, vagy legalább is felcsipegethet olyan morzsákat, ami egy esetleg kézirat megírásánál jól jöhet.
Természetesen ahány ember, annyi fajta praktika, szóval lehet, hogy valakinek hasznos, valaki pedig úgy lesz vele, hogy lett egy újabb elolvasott regénye.
Én az előbbi csoportba tartozom, így azt sem tartom kizártnak, hogy elő fogom még venni a regényt, ha úgy adódik.

julicsenge IP>!
Alexander Steele (szerk.): Kezdő írók kézikönyve

Hú, ez sokáig tartott :D Érdekes, hasznos, de nem végigolvasva (így egy kicsit tömény), inkább fellapozva azokat a részeket, amik éppen aktuálisan érintik a kéziratot/kéziratokat.

Róka>!

Minden egy ötlettel kezdődik.

Stone>!

De mivan akkó, ha úddöntök hogy eszt neked hejesírás! eszt neked pontpontveszöcske!

Natasha>!

Megkérdeztem hát tanárainkat és tanítványainkat, hogy ők miért írnak. […] Ilyesféle válaszokat kaptam […]:
Az írás ürügy arra, hogy újra gyerek legyek, hogy úgy játsszam a szavakkal, ahogy gyerekkoromban az építőkockákkal, az apró ágakkal és a sárral. […]
Kémkedhetek a szomszédaim után. […]
Ez az egyetlen társadalmilag elfogadott módja annak, hogy kiéljem a beteges hazudozás iránti késztetésemet. […]
Megőrjít ez a kérdés. […]
Mert megtehetem.
Mert muszáj.
Mert nem tehetem meg, hogy ne.
Ha nem írok, felrobbanok.

Natasha>!

[…] bárki, aki megérte a tizennyolcadik életévét, az élete hátralevő részére elegendő történetet gyűjtött már össze.

20. oldal, Flannery O'Connor állítása szerint

Bélabá>!

Ahhoz, hogy jó prózaíróvá váljunk, három dolgot kell tenni: írni, írni és írni.

Natasha>!

A név a történetben olyan, mint a csomagolás az ajándék esetében: sejteti, hogy mi van a felszín alatt.

Natasha>!

A szerző gyűjtő, érzéki benyomásokat, tárgyakat és szavakat gyűjt. Leginkább szavakat.

Reelka>!

…az írás a folytonos próbálkozásokról, kudarcokról és újrapróbálkozásokról szól.

4. fejezet

Róka>!

A szabályok azért vannak, hogy megszegjük őket.

Natasha>!

[…] minden emberben kétféle író lakozik. Az egyik képviseli a szellem szabadságát: hosszú köntöst visel, meditál a szentélyben, és hagyja, hogy a gyerekek zsírkrétával összefirkálják a falakat. Mindig mindent leír, és cseppet sem érdekli, hogy mások mit gondolnak írásairól. A másik fél képviseli a szigorú szerkesztőt: ő kétsoros öltönyt visel, s ujjából pontosan egy centire kandikál ki a mandzsettagomb. Ő a felesleges szavak esküdt ellensége, a logika és a nyelvtan földi helytartója.

Kapcsolódó szócikkek: mandzsettagomb