A dalai láma egyetlen igazán hiteles életrajzát tartja kezében az olvasó – egy olyan elismert Tibet-szakértő tollából, aki jó ismerőseként és közeli munkatársaként talán minden más életrajzírójánál közelebbről ismerheti Tendzin Gyacót, a tisztséget 1950 óta betöltő spirituális vezetőt és magát az embert.
A dalai láma békéről és együttérzésről szóló üzenete minden hívő és nem hívő ember lelkében visszhangra talál. A könyvből azonban azt is megtudhatjuk, miféle hányattatásokon át vezetett az elszigetelt kis tibeti faluból származó Tendzin Gyaco útja odáig, hogy a világ egyik legősibb és legösszetettebb kultúrájának politikai és szellemi vezetőjévé váljon.
A vallási vezetőt és annak életútját is bensőségesen ismerő Alexander Norman rámutat arra, hogy bár a dalai láma számára mindig is kényelmetlen volt politikai szerepvállalása, valójában nagyon is tapasztalt és ravasz játékos, aki egész életében sikeresen manőverezett az átható erőszak, a buddhizmust megosztó ellentétek… (tovább)
A dalai láma 2 csillagozás

Róla szól: Őszentsége, a XIV. Dalai Láma
Enciklopédia 18
Szereplők népszerűség szerint
Helyszínek népszerűség szerint
Kedvencelte 1
Most olvassa 1
Várólistára tette 13
Kívánságlistára tette 17

Kiemelt értékelések


Alexander Norman nem a felmagasztalás és ájult csodálat hangján ír könyve címszereplőjéről, hanem jobbára tárgyilagosan, a történelmi eseményekre helyezve a hangsúlyt, megmutatva, hogy milyen állapotok uralkodtak Tibetben Tendzin Gyacó születése előtt, mi vezetett odáig, hogy Kína megszállja az országot, s mi minden történt azóta – hogyan lett ez a kedves ember korunk egyik legfontosabb alakja, az együttérzés terjesztője és két lábon járó példája.
Bővebben: http://ekultura.hu/2020/07/29/alexander-norman-a-dalai-lama


A szerző a Dalai Lámát az őt körülvevő történelmi eseményeken és buddhista szertartásokon keresztül mutatja be. Örültem volna egy picivel több személyesebb történetnek, ugyanakkor élmény volt a térben és időben való utazás.
Népszerű idézetek




A dalai láma életrajzából egyértelműen kiderül, hogy az együttérzés egyszerre jelent kompromisszumkészséget és, ahol úgy ítéli helyesnek, elszánt kitartást.
380. oldal




Erő és hatalom útján nem válhattam volna dalai lámává. Miért kellene hát [ezek] megszerzésére törekednem?
246. oldal




A Hét év Tibetben című útleírásban Harrer az egyik fejezetének, kissé nagyképűen, a következő címet adta: „A dalai láma barátja és tanítója.” Ez a kapcsolatuk túlértékelésének számított. Habár Harrer és a kamasz dalai láma egy kicsivel több mint hat hónapon át többé-kevésbé heti rendszerességgel találkoztak, az együtt töltött idejük teljesen informális keretek között zajlott.
141. oldal
→ |
---|




[…] tetteinkhez >bizodalmat és bátorságot kell magunkban ébresztenünk<…
223. oldal




Míg a szókratikus módszer egy adott állítás igazságának vagy hamisságának szabad vizsgálatára épül, addig a tibeti vita elsősorban a már ismert dolgok tisztázására irányul: arra, ahogy a dolgok valójában vannak.
131. oldal




[…] a megvilágosodáshoz vezető út elsődlegesen a felhalmozódott karma gyarapodásának és akadályainak eltisztításává válik, mely által feltárul a már meglévő megvilágosodott állapot, amelyben valójában minden érző lény létezik.
161. oldal




A legtöbben egyetértenének abban, hogy a tibeti ábécé valamennyi formája leírva nagyon megkapó jelenség.
(első mondat)




Ezek a dzogcsen tanok – melyek közül a legismertebbek megtalálhatók a Tibeti Halottaskönyvben – írják le, miként lehet egyetlen élet alatt elérni a megvilágosodást.
287. oldal
→ |
---|




Maga Santivéda, A bódhiszattva ösvény című mű szerzője, a dalai láma egyik kedvenc alkotója és a tibeti hagyomány nagy szellemi hőse, míg a tong len gyakorlat, mely manapság nagyon népszerű a fejlett tudatosság rajongóinak körében, és egyre több nyugati iskolában tanítják a társadalmi és érzelmi tanulási programok részeként, magában foglalja az „önmagunk mások helyébe” képzelésének meditatív gyakorlatát.
254-255. oldal
→ |
---|
Említett könyvek
- Heinrich Harrer: Hét év Tibetben
- Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Howard C. Cutler: A boldogság művészete
- Őszentsége a XIV. Dalai Láma: Száműzetésben – szabadon
- Santidéva: A Bódhiszattva ösvény
- Szögyal Rinpocse: Tibeti könyv életről és halálról
- Tibeti halottaskönyv
Hasonló könyvek címkék alapján
- Jese Cögyal: A Lótuszban Született ·
Összehasonlítás - Mayank Chhaya: A Dalai Láma ·
Összehasonlítás - Tenzin: A tibeti gyermekszerzetes ·
Összehasonlítás - Csögyal Namkhai Norbu: A korlátoltság sötétjét megvilágító lámpás ·
Összehasonlítás - Kőrösi Csoma Sándor: Buddha élete és tanításai 85% ·
Összehasonlítás - Gaby Naher: A sárkánnyal harcoló ·
Összehasonlítás - Cang Nyön Heruka: A Jógik Ura ·
Összehasonlítás - A Nagy Sztupa Legendája és a Lótuszban Született Mester élettörténete ·
Összehasonlítás - Szilágyi Ferenc: Tiszteletadás Kőrösi Csoma Sándornak
·
Összehasonlítás - Lénard Jenő: Dhammó I-II. ·
Összehasonlítás