Hunyady ​Margit 3 csillagozás

Egy mai történet a tizenkilencedik századból
Alexander Brody: Hunyady Margit

Hunyady ​Margit korának, a múlt század fordulójának jelentős, a legnagyobbakhoz – például Jászai Marihoz – mérhető színésznője volt. Irodalmi működése is máig figyelemre méltó: jóval Kaffka Margit előtt írt olyan elbeszéléseket, amelyeknek helye volna a fontosabb magyar novellák antológiájában. A színésznő-írónő emlékét azonban nem elsősorban e teljesítmények tartották életben napjainkig érően. Hanem különös szerelmi kapcsolata a modern magyar irodalom úttörő-fenegyerekének számító Bródy Sándorral. Továbbá, hogy e kapcsolatból született a zseniális magyar novellista: Hunyady Sándor. Alexander Brody Hunyady Margitról, „mostoha-nagyanyjáról” szóló könyve azt mutatja meg az olvasónak, mennyire igazságtalan a sors és az emlékezet. Ez a sajátos műfajú, aforizmakeretben megjelenített talán-dokumentumregény egy olyan asszonyt állít elénk, akinek fő műve az élete. Egy asszonyi élet, amely a színész- és írónőség, a rendkívüli műveltség, az emberi-lelki nagyság és az anyaság szinte páratlan… (tovább)

Ulpius-ház, Budapest, 2006

Alexander Brody: Hunyady Margit

Alexander Brody: Hunyady Margit Egy mai történet a tizenkilencedik századból

Nagyon szép könyv, mármint esztétikus, jó kézbe fogni, forgatni, illusztrált és látott korrektort akár többször is. Alexander Brodynak is respect, hogy a családi hagyatékot (Bródy és Hunyady család is) ilyen igényes módon feldolgozza, menedzseli (talál erre kiadót). Sok könyvét olvastam, tudom, hogy valójában rétegérdeklődés…

Ebben a könyvben volt jó sok eddig publikálatlan fotó, nem csak Margitról, hanem például Hunyady Sándor két gyerekkori képe is szerepel, az se olyan gyakori*. Ezen kívül Hunyady Margittól eddig lappangó, vagy elfeledett saját írások (nincs nem elfeledett írása valójában), ezek jók, nagyon művelt, jó ízlésű és kreatív színésznő volt. Legérdekesebb rész volt a Vígszínház drámapályázata, amelyre Margit névtelenül pályaművet adott be, meglehetősen politikai színezetűt, azt elfogadták és színpadra állították és főszerepet kapott benne, majd a rendező a próbákon lebaszcsizta, hogy nem jól játszik, mert nem érti a darabot, de ő nem fedte fel magát :) Az is tanulságos, hogy bár a premier siker volt, utána megcsappant az érdeklődés és le kellett venni a színről, ugyanis kiderült, hogy ő az írója, vagyis „Egy Nő”. De azért árnyalja, hogy a Bródy Sándor miért esett bele.

Ugyanígy Bródy Sándortól, Hunyady Sándortól is közöl eredeti írásokat, és hát Jászai Maritól is! Mari a Margitnak a legjobb barátnője volt, nyílt, őszinte, szerintem nagyon személyes leveleket váltottak. Neki írta meg a Margit azt is, hogy a házasságon kívül született szerelemgyerekének (Hunyady Sándornak) az apja, Bródy Sándor megnősült.
Jászai Mariról is igencsak szól ez a könyv. Elég plasztikusan ahhoz, hogy „a Jászai” innentől ne csak egy tér legyen, ahol a Meki előtt találkozunk. Például.

* https://photos.app.goo.gl/tTpGsd2zaxfXAgkZ6 | rajongóknak

Gregöria_Hill>!

Mintegy két évvel Ignotius kritikája előtt Osvát Ernő A Hét 1898. december 11-i számában Az ezüst kecske című Bródy Sándor regény kapcsán ezt írta: „Mintha egy lázas asszony ereibe mártaná a tollát, úgy ír Bródy.”

Kapcsolódó szócikkek: 1898 · Bródy Sándor · Osvát Ernő
Gregöria_Hill>!

Amikor a koffeinnal telített kávéházi levegő behatol a zsibbadó lélekbe, és ott különös zavarokat okoz.

168. oldal, Bródy Sándor: Hófehérke

Kapcsolódó szócikkek: kávéház
Gregöria_Hill>!

„Hanem fiam nő és karcsósodik minden nap. És gyönyörű. Attól félek, nagyon is szép lesz és csak elrontják majd az asszonyok. Most is ugy utána vetette magát Jászay Mari, hogy háromszor is jött hozzá vizitre egy nap.”

240. oldal, Hunyady Margit levele Kürthy Emilhez

Gregöria_Hill>!

Csillagrendszerünk megbomlott, nem lesz többé nappal, hanem éjszaka mindég, mindég!

169. oldal, Bródy Sándor: Hófehérke