A ​krakkói lány 15 csillagozás

Alex Rosenberg: A krakkói lány

A krakkói lány a harmincas évek Párizsán, a spanyol polgárháborún, Moszkván, Varsón és a náci Németország szívén átívelő, lenyűgöző történet, mely egy nő túlélésért folytatott küzdelmét követi végig, miközben egész nemzetek szakadnak szét, örökre megváltoztatva történelmünket.

1935-ben Rita Feuerstahl nagy tervekkel érkezik a krakkói egyetemre, ám az élet más meglepetéseket tartogat számára – házasság, szerelmi viszony, gyermek, és mindez a közelgő háború árnyékában. Rita időközben olyan hatalmas titok birtokába jut, mely a szövetségesek győzelmét veszélyezteti, ugyanakkor a háború dúlta Európa káoszában talán ez az egyetlen dolog, ami erőt ad neki a túléléshez.

Vajon a szenvedélye és az elszántsága elegendő ahhoz, hogy át tudja vészelni ezt a rettenetes időszakot, s az Európa által valaha látott legnagyobb gonoszt?

Eredeti mű: Alex Rosenberg: The Girl from Krakow

I.P.C., Budapest, 2017

Erich Klein · Rita Feuerstahl

zsanna525
Alex Rosenberg: A krakkói lány

Nekem kicsit sok volt a politika és az elmélkedés. Viszont a 2 főszereplő nagyon kalandos és kényes élete,hogy túléljék zsidóként a világháborút megérdemli az 5 csillagot!

Tilikum
Alex Rosenberg: A krakkói lány

Nem szerettem ezt a könyvet, de nem is akartam félbehagyni. Ritát egy percig sem tudtam szeretni, sem Urst , de Gilt sem igazán. Az egyetlen szerethető karakter Erich volt számomra.
Nem nekem valók ezek a háborús regények, sajnos.
Valószínűleg nem is próbálkozok ilyennel egy darabig.

Millázs
Alex Rosenberg: A krakkói lány

Egy filozófus egyetemi tanár regényírásra adta a fejét. Ez érződött is néhol.
A könyv eleje inkább hasonlított egy filozófiai jegyzet és egy történelem tankönyv keresztezésére. Nem baj, gondoltam, legalább ismételek. Aztán változott a hozzáállásom a műhöz.
Végül már érdekelt, mi lesz a sorsuk a szereplőknek.

A regény újdonsága abban áll számomra, hogy direkt módon teszi fel a morális, filozófiai kérdéseket. Azok a dilemmák, amikkel máshol cselekményben ágyazottan találkozunk, kimondatlanul, megválaszolatlanul akár, az olvasóra bízva a válaszkeresést, itt beszélgetnek, vitáznak róla, mint egy egyetemi előadáson.
Válaszlehetőségek egész tárházát adja a háború miértjére, de nem voksol semelyik mellett Rosenberg. Látszólag. Némi részrehajlást azért érzek.

Nincs jó és rossz tisztán. Háború van. A túlélés a fontos, bárhogyan is. Ezt prezentálja az író a szereplőin keresztül.
Van-e értelme a történteknek? Miért pont az illető élte túl? Sors, vakszerencse, teszt, próba, büntetés, ítélet, fejlődés, változás…

Nem tipikus háborús könyv, de érdekfeszítő volt egy patthelyzettel a végén.

olvasgat6
Alex Rosenberg: A krakkói lány

Szerény értékelést kapott az igen jó köny,és sejtem hogy miért.
A boritó és a fülszöveg romantikus regényt (is) sugall,ugyanakkor ez a könyv más.
Történelmi regény,kalandregény és korrajz egyben,amiben a főhősök magánéleti történései is komoly szerepet kapnak.
Nagyon hitelesnek tünik a kor ábrázolása,az embertelen nácizmus és az abszurd sztalinizmus
megjelenitése.
A zsidó szerző külön érdeme,hogy abszolut nem idelizálja zsidó főszereplőit.

Belle_Maundrell

A rádió a Katyusa című dalt játszotta, az egyetlen olyan számot, amely biztonságosan szovjet volt, és mégis eléggé romantikus.

Belle_Maundrell

– Nehéz örülni a győzelemnek, amikor tudod, hogy mi volt az ára.

Kapcsolódó szócikkek: győzelem
Belle_Maundrell

A tapasztalatlanság manapság túl gyakran tűnik bátorságnak.

Millázs

Tudod, az, hogy ha rendesen látod a világot, az nem tesz okosabbá vagy jobbá. Talán csak ront rajtad, és csak elfogadóbb leszel a dolgokkal kapcsolatban.

Belle_Maundrell

Hitetlenség-e az, ha saját magad szeretnél lenni?

Belle_Maundrell

Nem kell elhinned a szöveget ahhoz, hogy tetsszen a dallam.

Belle_Maundrell

Jót tenni annyit jelent, mint minimalizálni az emberi szenvedést.

Belle_Maundrell

A kávézók azok a helyek, ahol a politikáról vitázva pazarolhatjuk az időnket. Az összes kultusznak megvolt a saját asztala, némelyiknek a saját kávézója. Az egyetlen dolog, amiben minden vitatkozó társaság egyetértett, az a „szabad szerelem” létjogosultsága volt.

Belle_Maundrell

Senki nem foglalkozott azzal, hogy megemlítse a németeknek, hogy októberben egy kicsit túl késő elkezdeni kabátokat gyártani az orosz télre.

Belle_Maundrell

– Az embereknek túl kell élniük ezt a háborút. Neked, a fiadnak, és másoknak is. (…) Valakinek el kell mondani a világnak, tanúskodnia kell, és látnia, ahogy megbüntetik a bűnösöket.