A ​krakkói lány 15 csillagozás

Alex Rosenberg: A krakkói lány

A krakkói lány a harmincas évek Párizsán, a spanyol polgárháborún, Moszkván, Varsón és a náci Németország szívén átívelő, lenyűgöző történet, mely egy nő túlélésért folytatott küzdelmét követi végig, miközben egész nemzetek szakadnak szét, örökre megváltoztatva történelmünket.

1935-ben Rita Feuerstahl nagy tervekkel érkezik a krakkói egyetemre, ám az élet más meglepetéseket tartogat számára – házasság, szerelmi viszony, gyermek, és mindez a közelgő háború árnyékában. Rita időközben olyan hatalmas titok birtokába jut, mely a szövetségesek győzelmét veszélyezteti, ugyanakkor a háború dúlta Európa káoszában talán ez az egyetlen dolog, ami erőt ad neki a túléléshez.

Vajon a szenvedélye és az elszántsága elegendő ahhoz, hogy át tudja vészelni ezt a rettenetes időszakot, s az Európa által valaha látott legnagyobb gonoszt?

Eredeti mű: Alex Rosenberg: The Girl from Krakow

I.P.C., Budapest, 2017

Erich Klein · Rita Feuerstahl

zsanna525
Alex Rosenberg: A krakkói lány

Nekem kicsit sok volt a politika és az elmélkedés. Viszont a 2 főszereplő nagyon kalandos és kényes élete,hogy túléljék zsidóként a világháborút megérdemli az 5 csillagot!

Tilikum
Alex Rosenberg: A krakkói lány

Nem szerettem ezt a könyvet, de nem is akartam félbehagyni. Ritát egy percig sem tudtam szeretni, sem Urst , de Gilt sem igazán. Az egyetlen szerethető karakter Erich volt számomra.
Nem nekem valók ezek a háborús regények, sajnos.
Valószínűleg nem is próbálkozok ilyennel egy darabig.

Millázs
Alex Rosenberg: A krakkói lány

Egy filozófus egyetemi tanár regényírásra adta a fejét. Ez érződött is néhol.
A könyv eleje inkább hasonlított egy filozófiai jegyzet és egy történelem tankönyv keresztezésére. Nem baj, gondoltam, legalább ismételek. Aztán változott a hozzáállásom a műhöz.
Végül már érdekelt, mi lesz a sorsuk a szereplőknek.

A regény újdonsága abban áll számomra, hogy direkt módon teszi fel a morális, filozófiai kérdéseket. Azok a dilemmák, amikkel máshol cselekményben ágyazottan találkozunk, kimondatlanul, megválaszolatlanul akár, az olvasóra bízva a válaszkeresést, itt beszélgetnek, vitáznak róla, mint egy egyetemi előadáson.
Válaszlehetőségek egész tárházát adja a háború miértjére, de nem voksol semelyik mellett Rosenberg. Látszólag. Némi részrehajlást azért érzek.

Nincs jó és rossz tisztán. Háború van. A túlélés a fontos, bárhogyan is. Ezt prezentálja az író a szereplőin keresztül.
Van-e értelme a történteknek? Miért pont az illető élte túl? Sors, vakszerencse, teszt, próba, büntetés, ítélet, fejlődés, változás…

Nem tipikus háborús könyv, de érdekfeszítő volt egy patthelyzettel a végén.

olvasgat6
Alex Rosenberg: A krakkói lány

Szerény értékelést kapott az igen jó köny,és sejtem hogy miért.
A boritó és a fülszöveg romantikus regényt (is) sugall,ugyanakkor ez a könyv más.
Történelmi regény,kalandregény és korrajz egyben,amiben a főhősök magánéleti történései is komoly szerepet kapnak.
Nagyon hitelesnek tünik a kor ábrázolása,az embertelen nácizmus és az abszurd sztalinizmus
megjelenitése.
A zsidó szerző külön érdeme,hogy abszolut nem idelizálja zsidó főszereplőit.

Belle_Maundrell

A rádió a Katyusa című dalt játszotta, az egyetlen olyan számot, amely biztonságosan szovjet volt, és mégis eléggé romantikus.

Belle_Maundrell

– Nehéz örülni a győzelemnek, amikor tudod, hogy mi volt az ára.

Kapcsolódó szócikkek: győzelem
Belle_Maundrell

A tapasztalatlanság manapság túl gyakran tűnik bátorságnak.

Millázs

Tudod, az, hogy ha rendesen látod a világot, az nem tesz okosabbá vagy jobbá. Talán csak ront rajtad, és csak elfogadóbb leszel a dolgokkal kapcsolatban.

Belle_Maundrell

Hitetlenség-e az, ha saját magad szeretnél lenni?

Belle_Maundrell

Nem kell elhinned a szöveget ahhoz, hogy tetsszen a dallam.

Belle_Maundrell

Jót tenni annyit jelent, mint minimalizálni az emberi szenvedést.

Marcsi061

Ha az emberiség valaha is kiirtaná önmagát, és a patkányok vagy a csótányok lennének az uralkodó faj, Darwin azt mondja nekünk, hogy nincs semmi ok arra, hogy azt gondoljuk, hogy a patkányok vagy a csótányok a legjobbak, csak ők azok, akik képesek túlélni a romokon, amit magunk után hagynánk. Igaz?
– Pontosan. – Rita elégedett volt. Magda megértette. – A nácik, árják, az uralkodó faj, vagy akármi, aminek nevezik magukat, csak emberek, akiket megfertőzött az átmenetileg domináns agyi parazita. Ha győznek, ha az ötleteik kiirtanak civilizációkat, kultúrát vagy talán az emberiséget, az azt fogja megmutatni, hogy kegyetlen szadistának lenni a mi időszakunkhoz illeszkedő életforma, viszont nem minden időszakhoz.
Rita szünetet tartott, de a közönsége még mindig úgy tűnt, hogy hallgatná, úgyhogy folytatta.
– Ez magyarázza a nácik második hatalmas félreértelmezését Darwinról. Ő sohasem gondolta, hogy van bármi morálisan jó vagy legjobb a túlélésben vagy akár a domináns fajjá válásban egy adott környezetben. Semmi sincsen Darwin műveiben arról, hogy a felsőbbrendűség jó. Semmi! Szóval a két dolog, amiről a nácik azt hiszik, hogy Darwintól vették át, az nincs is benne a kutatásában. Nincs uralkodó faj, nincs előrehaladás, csak változás. Nincs benne az erőszak vagy az uralkodás magasztalása, mint erkölcsileg helyes dolog.
– Folytasd csak, mondd el a többit is. – Dani Magda felé fordult. – Azt gondolja, hogy Darwin megmutatta, hogy nincsen jó és rossz, nincs értelem, semminek nincs célja. – Dani úgy mosolygott, mintha egy botrányos pletykát árult volna el.
Rita válaszolt a kihívásra.
– Ahogy látod, Magda, Darwin megmutatta, hogy a cél a természetben csak illúzió. Bármi, ami megtervezettnek és szervezettnek tűnik valamilyen szempontból, az csak vak variációk eredménye, amit a passzív környezet szűrt ki – akár a természetben, akár a kultúrában. – Itt Danira nézett. – Ha ezt tagadod, akkor csak hátat fordítasz a tudománynak. Jelentés, cél, ezek csak vágyakozó gondolatok. Valami, amit nem engedhetünk meg magunknak. Nem pazarolhatjuk azzal az időnket azon gondolkodva, hogy mit jelent ez a háború az emberi történelem számára. Az emberi történelem egyszerűen csak nem jelent semmit. A háború csak egy katasztrófa, nem más, mint egy jégkorszak, csak sokkal gyorsabban történik, mint a Fekete Halál.

Marcsi061

Amikor számításba veszed az összes emberi cselekvést, amiből összeáll a történelem, akkor meglátod, hogy az, hogy ki győz, és ki veszít, nem fed fel semmit. Az út csak vak variáció, Darwin kiválasztási folyamatának működése a történelmen.

Marcsi061

Nem az emberek a paraziták. A gondolatok azok, melyek megfertőzik az embert, és egyiktől a másikig terjednek… és mindegyiket elpusztítják. De nem azelőtt, hogy a parazitának lehetősége lenne továbbterjedni. A gondolatok úgy terjednek, mint egy betegség baktériumai. Mint a leghalálosabb betegségek, ezek is kihalnak, mert megölik a hordozójukat még azelőtt, hogy tovább tudnának terjedni.