Nyár ​végi ködben 9 csillagozás

Alex La Guma: Nyár végi ködben

„Gondolj ​valamire, bíztatta a fájdalom; valamire, amiben hiszel. Gondolj a szeretetre! Ott feküdt az öreg Tsatsu az út mellett, egy kőrakáson, összeroskadt bábú, jelentéktelen, félre lökött kacat. ˝Nem alszik. Megtért ősei közé. És fogadják őt nagyobb szeretettel, mint amekkora ebben a világban övezte˝. Énekeltek az emberek a kopár domboldalban, és a szél hordta az énekszót, mint a száraz faleveleket. Hajlott háttal, ösztövéren ment a beteg bányász, kialudt tekintettel bámult maga elé, köhögött és köpött miközben úgy emésztette el a betegség, ahogy a patkányok falják a sajtot. Rontás van rajta, pusmogták a gyerekei. Rontás? Messze lent a sötétségben, egy másik bányász fekszik felismerhetetlenül, szétmorzsolódva megszámlálhatatlan tonna sziklaomladék és arany alatt: sárga arany alatt, amely lágy, mint a gitt, s amely az emberi szívet mégis irgalmatlanná keményíti. Durván talpra rántották. Most másfajta sötétség következett: zsákot húztak a fejére. Levették a nadrágját, az… (tovább)

Eredeti cím: In the Fog of the Seasons' End

Eredeti megjelenés éve: 1972

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Rakéta Regénytár Magvető

Magvető, Budapest, 1979
344 oldal · puhatáblás · ISBN: 9632710231 · Fordította: Zentai Éva

Kuszma P>!
Alex La Guma: Nyár végi ködben

Ennek a könyvnek az is lehetett volna a címe, hogy A mozgalmár egy napja. La Guma az apartheid-rendszer felkeményedésének idején kíséri el hősét Johannesburg utcáin, miközben az a fehér kormány aláaknázásán dolgozik, mellesleg pedig rövid portrékat mellékel mindazokról, akik a rendszer áldozatai – akár tisztában vannak e ténnyel, akár nem. A szöveg hangulata folyamatosan ingadozik az összeesküvői munka tárgyszerű (helyenként naturalista) ábrázolása, valamint a fehér uralom bűneinek didaktikus taglalása között, a mozgalmárkodást olyan állapotként mutatva be, amiben sajátos módon elegyedik a lebukástól és a kínzásoktól való elemi félelem, valamit az olyan apró-cseprő hétköznapi gondok, hogy akkor most kinél aludjunk, és kit küldjünk el az illegális nyomtatványokért. Megrázó és tanulságos (akár jövendő mozgalmároknak is), de ezen jellemzőket korlátok közé szorítja a tény, hogy a benne szereplő fehérek sosem tudnak komplexebbek lenni, mint Hófehérke gonosz mostohája*. El tudom persze képzelni, hogy ez a koncepció része: olyan Dél-Afrika-kép megalkotása, ahol a fehérek kvázi idegenek, igazi űrlények, akik valamiért mégis azt hiszik, hogy övék a csehó – ám nem éreztem benne a tudatosságot. Aminél fogva folyton az járt a fejemben, hogy: „Te jó ég, Graham Greene mekkora sztorit tudott volna írni ebből az egészből!” Ami nyilván nem jó jel.

* Illetőleg akad e regényben egy szimpatizáns orvos, aki marha jó fej, de róla nem tudtam eldönteni, melyik etnikai csoporthoz tartozik. Külső jellemzői között a „kis sárga ember” nem igazított el e tekintetben. Valahogy nem tűnt kínainak.

Emmi_Lotta I>!
Alex La Guma: Nyár végi ködben

Az eredetileg 1972-ben megjelent regény a dél-afrikai fajüldöző apartheidrendszer uralmát ábrázolja két fekete férfi, Beukes és Elias sorsán keresztül. Mindketten egy földalatti mozgalom szervezőiként életük kockáztatásával küzdenek a feketék alapvető emberi jogaiért.

Az apartheid búr szó, és faji megkülönböztetést, szó szerint „szétválasztást”, „elkülönítést” jelent. A kisebbségben lévő fehérek a lakosság kilencven százalékát kitevő nem fehérek (négerek, ázsiaiak) számára korlátozó intézkedéseket vezettek be. A buszokon, az alsó rész fehérek számára volt fenntartva. Külön parkokat hoztak létre feketéknek és fehéreknek, a közös parkokban pedig padonként határozták meg, mely etnikumhoz tartozó ülhet rá. Bizonyos lakónegyedek és utcák csak fehérek részére voltak fenntartva. A feketék külön lakónegyedekbe tömörültek, ahonnan kilépni csak engedéllyel volt szabad. Bármiféle helyváltoztatás kizárólag engedéllyel volt lehetséges. A legalantasabb munkákat általában a nem fehér lakosság végezte a fehér ember által kapott bér töredékéért, ami a nyomortanyákon való létre és élelmezésre is alig volt elég. A szegregáció az élet minden területén, iskolákban, szórakozóhelyeken, templomokban is érvényesült, és a magánéletre is kiterjedt. Tilos volt a fajok közötti házasság és nemi érintkezés. A szabályok megszegésért börtönbüntetés járt. A fehér elit a színesektől, a feketéktől és az ázsiaiaktól megtagadta a parlamenti képviseletet és a szakszervezetek szervezését.

A regényt áthatja az üldöztetés és a félelem légköre, emiatt és az ábrázolt kínzások miatt nyomasztó és megrázó olvasmány, de érdekes, pergő cselekményű, izgalmas, jól megírt alkotás is. Mindenképp helye van az 1001 könyv között.

Magvető, Budapest, 1979

stílus: 5
szereplők: 4
élmény: 4
mondanivaló: 5

Nem könnyű témát boncolgat a regény. Van itt ellenállás, elnyomás, kínzás, atrocitások és kitartás. Két főszereplőnk más és más utat jár be az ellenállásban. Mindegyik félelemmel, féltéssel, rettegéssel és nem kevés bátorsággal van kikövezve. Minden tiszteletem a harcosoké, akik nem adták fel, nem nyugodtak bele a megaláztatásokba, a zsarnokságba, a gyarmatosítók kegyetlenségébe. Mi Dél-Afrikából csak Nelson Mandela nevét ismerjük, pedig rengeteg névtelen hős kövezte ki az utat a szabadsághoz. Ez a könyv, úgy érzem, kicsit előttük is tiszteleg. A borító is előremutat a kötet nehéz mondanivalójára. A kis formátum és a stílus azonban könnyedebbé teszi az olvasást. Szerintem fenn van a helye a listán.

chamichaze>!
Alex La Guma: Nyár végi ködben

Nem volt könnyű. A gyomrom folyamatosan összerándulva a halmozott igazságtalanságok miatt. És a kínos érzéstől, hogy én nem bírnám, nem tudnék harcolni ilyen helyzetben.

motyi11 P>!

Ez volt az úgynevezett „rutin ellenőrzés”, mivel a rendőrség csak az alagút kijáratát állta el. Beukes azonnal megfordult, és megindult visszafelé. A szíve valamivel hevesebben vert. Aki nem fehér, az mindig így reagál, még akkor is, ha ártatlan. Ezer és egy kihágás létezik, amit az ember tudtán kívül elkövethet. A szapora szívdobogás itt országos betegség.

123. oldal (Ötödik fejezet)

anesz P>!

Az éjszaka kiszívta az életet a városnak ebből a részéből.

motyi11 P>!

Késő este tartóztatták le, és kivitték egy Volkswagenhez, amely ott állt a razziában részt vevő többi kocsi között.

loz>!

Hirtelen átvillant a fején, hogy feltehetőleg a fehérek is ugyanolyanok, mint az ő népe, csak a bőrük színe más.

146. oldal, 6. fejezet (Magvető, 1979)