Alex ​Csodaországban 12 csillagozás

Levelek a számok varázslatos vidékéről
Alex Bellos: Alex Csodaországban

Lehet-e ​csalni a kaszinóban? Természetesen lehet, csak nehéz és akit rajtakapnak, azt kitiltják. De több sikeres próbálkozó volt már…

A félkarú rablót olyasvalakik programozzák, akiknek nemcsak programozói végzettségük van, hanem matematikusi is. Milyen félkarú rablón játszanánk szívesebben? Van olyan, amelyikkel gyakran kis összeget lehet nyerni, és van, amivel ritkán nagyot. És ha a programozó igazán ügyes, hiába figyeljük a gépet, nem jövünk rá, melyik fajta.

A vizuális szépség alapja vajon tényleg az aranymetszés? És egyáltalán, mi az az aranymetszés? Bellos egy centivel a kezében ered a nyomába és meglepő felfedezéseket tesz.

A szorobán, amin golyókat kell tologatni, bizonyos számításoknál tényleg gyorsabb, mint a számológép – ezt versenyen is láthatjuk.

„Amikor ezt a könyvet írtam, végig az motivált, hogy átadjam a matematikai felfedezések iránti lelkesedésemet és csodálatomat. (És hogy megmutassam, milyen viccesek is a matematikusok. A logika… (tovább)

Eredeti cím: Alex's Adventures in Numberland

stílus: 5
ismeretterjesztés: 5
humor: 5
élmény: 5

Többször is nekikezdtem már a könyvnek, és nem azért hagytam abba, mert rossz. Most végigolvastam. Nagyon élveztem a kalandozást. Elképesztő humorral, érthetően, szemléletesen, gyakorlatiasan barangolhattunk a matematikában. Hogy mikről volt szó (a teljesség igénye nélkül)?
– Mi minden múlik a nullán?
– Mi az a védikus matematika? Mit köszönhetünk neki?
– Lipcsében 2 évente megrendezik a matlétát, ahol fejszámoló-művészek versengenek.
– A legtöbb matematikus gyenge fejszámoló.
– Mi köze a pínek a számítógépek teszteléséhez?
– Kik között zajlott a Pí – verseny?
– Egy nyomdász miatt lett az X az ismeretlen az algebrában.
– Nem csak egy végtelen van.
– Miért nem tudjuk elképzelni a hiperbolikus végtelent?
– Hány számot ismernek az Amazonas menti törzsek?
– Mi a normális?
– Egyszerre tegyük fel a pénzünket a rulettre vagy apránként?
– Miért jó, ha megtanulunk abakuszon számolni?
– Milyen hátrányai vannak a tízes számrendszerünknek? Mi lenne a jobb alternatíva?
stb.
Mindenkinek ajánlom!

pulse>!

Alex Bellos: Alex Csodaországban Levelek a számok varázslatos vidékéről

Mintha egy izgalmas regény volna: ha kénytelen voltam megszakítani az olvasást, alig vártam visszatérhessek.

Gáborr_Nagy>!

Alex Bellos: Alex Csodaországban Levelek a számok varázslatos vidékéről

Nagy örömöt és kellemes agymunkát adott a könyv. (A függelékeket nem olvastam el). Végig értettem(bölcsész vagyok), csak a hiperbolikus horgolás nagyszerűségét nem vágtam. Nagyon sok meglepő és elgondolkodtató dolgot tudtam meg (pl. a véletlenekről, különböző! végtelenekről, matematikai fejtörőkről, szerencsejátékokról, fejszámolókról és flúgos matematikusokról). Remek olvasmány.

birogeri P>!

Alex Bellos: Alex Csodaországban Levelek a számok varázslatos vidékéről

Könnyen érthetően megírt könyv a matematika rendkívül érdekes részeiről. Élvezetes tudománytörténeti részletek, hóbortos matematikusok akik az elvont felfedezésikkel előre nem látható módon óriásit mozdítottak a kollektív emberi tudáson. Az emberi számolás kezdeteibe is bepillantást nyerhetünk olyan amazonasi törzsek segítségével, akik egészen meglepő módokon eltérően kezelik a számokat, számrendszereket.

Davidinak>!

Alex Bellos: Alex Csodaországban Levelek a számok varázslatos vidékéről

Nem mindegyik fejezet volt számomra követhető, viszont voltak olyanok is melyek kifejezetten lebilincseltek.
Nem csak tájékoztat, de le is leplez dolgokat.
Most, hogy tisztában vagyok a matematikai hátterükkel sokkal többre tartom a könyv által körüljárt témákat.

Veruska>!

Alex Bellos: Alex Csodaországban Levelek a számok varázslatos vidékéről

Kedvencem a számok szívóssága (11) és a transzcendes számok voltak. (A barátságos számokról már gimiben is hallottam.) Nagyon olvasmányos ugyanakkor agysejteket nem kímélő könyvről van szó, ami egyfajta tisztelgés is a matematika története előtt. A könyvet olvasva eszembe jutott, hogy ha Alex pár évvel később írja meg ezt a könyvet, akkor talán szentel egy 12-dik fejezetet járványmatematikának is… Kedvet kaptam a második magyarul megjelent könyvéhez is, amiben megoldandó feladatok vannak. Mindenkinek ajánlom ezt a könyvet, akkor is ha időnként nehéz ép ésszel felfogni, sok hasznos felismerés van benne, és az időnként begőzölt matematikusokról olyan szeretettel ír. A Goldbach sejtés: (Minden páros szám két prímszám összegével egyenlő) egyszerűen lenyűgöző. :)))

Gáborr_Nagy>!

Az iPod „véletlen lejátszás” funkciója például véletlen sorrendben játssza le a dalokat. A vásárlók panaszkodni kezdtek, hogy bizonyos előadókat favorizál, mert gyakran ugyanattól a bandától játszott le számokat egymás után… Steve Jobs Apple vezér tehát halálosan komoly volt, amikor a panaszokra így reagált: „A véletlen lejátszás funkciót kevésbé véletlenné tesszük, hogy véletlenebbnek tűnjék”

anesz P>!

A mélyen elfojtott logaritmikus ösztön legnyilvánvalóbban akkor tör elő, amikor nagy számokra gondolunk. Például: jól értjük a különbséget az egy és a tíz között – valószínűtlen, hogy ne tudnánk megkülönböztetni egy liter sört tíz liter sörtől. De mi a helyzet az egymilliárd és a tízmilliárd liter közti különbséggel? Bár a különbség óriási, mi a két mennyiséget eléggé hasonlónak látjuk – mindkettő rettentő sok. Hasonlóképpen, a milliomos és a milliárdos szavakat szinonimaként használják – mintha nem sok különbség lenne aközött, hogy valaki nagyon gazdag, vagy nagyon – nagyon gazdag. Holott egymilliárd éppen ezerszerese az egymilliónak. Minél nagyobbak a számok, annál közelebb érezzük őket egymáshoz.

anesz P>!

A bizonyítások sokfélesége jól mutatja a matematika életerejét. Soha nincs olyan, hogy valaki „jó” irányból közelít egy problémához, és izgalmas megfigyelni, más-más elmék mennyire különböző utakon jutottak el ugyanahhoz a megoldáshoz.

anesz P>!

Az egyik újságírónak elmagyarázta, hogy a pí az életet szimbolizálja, mert a jegyei sohasem ismétlődnek, és nem követnek semmilyen szabályszerűséget. A pí memorizálása – tette hozzá – nem más, mint a „világegyetem hitvallása”.

bagolyfiók>!

Baskara indiai matematikust annyira lenyűgözte a Püthagorasz-tétel egyik ehhez hasonló bizonyítása, hogy XII. századi matekkönyvében a bizonyítás ábrája alá nem írt magyarázatot, csupán annyit: „Csodáld!”

111. oldal, Második fejezet (Európa, 2014)