Nyikita ​gyermekkora 8 csillagozás

Alekszej Tolsztoj: Nyikita gyermekkora Alekszej Tolsztoj: Nyikita gyermekkora Alekszej Tolsztoj: Nyikita gyermekkora

Aligha lepődhetünk meg azon, hogy Alekszej Tolsztoj az írói hivatást választotta. Egyrészt Turgenyev leszármazottja, másrészt édesanyja elismert ifjúsági írónő volt.

Tolsztojt a felnőtt olvasók Golgota című trilógiája révén ismerik, amely az orosz értelmiség sorsát mutatja be az első világháború, majd a forradalom kataklizmájában.
Regényeinek témája változatos: a Nyikita gyermekkora önéletrajz, az Aelita helyszíne a Mars, a Nagy Péter a történelembe kalauzol bennünket.
Meséi közül az egyik legkedveltebb A róka meg a nyúl.

Eredeti cím: Детство Никиты

Eredeti megjelenés éve: 1922

Európa, Budapest, 1986
186 oldal · ISBN: 963073978x · Fordította: Wessely László · Illusztrálta: Egyed László
Ifjúsági, Budapest, 1955
142 oldal · keménytáblás · Fordította: Wessely László · Illusztrálta: Gudics József

kaporszakall
Alekszej Tolsztoj: Nyikita gyermekkora

Alekszej Tolsztoj (apai ágon Lev Tolsztoj, anyai ágon Turgenyev távoli rokona) nem szeretetreméltó egyéniség. Önző, sunyi köpönyegforgató, aki a Szovjet Írószövetségben intrikáival kollégáinak is sok kárt okozott…

De – a fene egye meg – ez a rühös fattyú milyen remekül tudott írni! Ahol éppen nem kifejezetten Sztálin seggét nyalja, néha pompás dolgokat sikerít.

Ez a kis regényféleség (inkább nagy lélegzetű novella) még a párizsi emigráció idején íródott; a szerző a saját gyermekkorát eleveníti fel, Vergilius Eclogái-hoz hasonló, idillikus hangon. Hibátlanul helyezkedik be egykori gyermeki önmagába, idézi fel azt a tökéletes biztonságot és nyugalmat, amit egy jómódú gyermek élvezhetett valamikor a XIX. század utolsó évtizedében. A természet harmóniája, a vidéki udvarház életének apró mozzanatai, az ébredező gyermekszerelem csillogása: mindez úgy csörgedezik elénk, mint a tiszta forrásvíz. A baljós jövőt csupán az apa könnyelmű pénzszórása vetíti előre…

Fekete István Ballagó idő-je vagy Pausztovszkij Nyugtalan ifjúság-a rajzolt még ennyire bensőséges, eleven képet a gyermekkorról.

Alekszej Tolsztoj: Nyikita gyermekkora

Egy év történéseinek leírása rövid fejezetekben, – az ajánlás szerint – a szerző fiának, Nyikita Alekszejevics Tolsztojnak (aki 1917-ben született), „mély tisztelettel”. Önéletrajzi, a színhelyre, az udvarházra ráismertem a korábbi elbeszélésekből (pl. „Logutka”); az anya kereszt- és apai neve a szerző anyjáéval azonos (Alekszandra Leontyevna); a szerző úgy nyilatkozott, hogy a magántanárt, a haverokat is élő megfelelőjükről mintázta; a korábbi önéletrajzi próbálkozásában már szerepelnek az itteni kalandok töredékei. A szerző emigrációból – Párizs, Berlin; ezt (1918-1923) később élete legnehezebb időszakának nevezte – tekint a honra.
Az élhető falusi élet szeretetteljes, de azért tárgyilagosságra törekvő megmutatása. Szemlélődve rácsodálkozunk a természetre és a benne élő emberi közösségre. Néhol titokzatos, sokszor álmodozó. Picit több kalanddal és kevesebb időjárás-jelentéssel jobb lenne, fél csillagot vontam érte.
Az Európa 1986-os kiadását Egyed László érzékeny ceruza rajzai illusztrálják, plusz dimenziót adnak a szövegnek.

Alekszej Tolsztoj: Nyikita gyermekkora

Vegyél fel hamar cipőt, fésülködj meg és tarts velem Oroszországba! De vigyázz, hozz magaddal meleg ruhákat, mert különben megfagysz…Unatkozni fogsz-e? Nem. Még akkor sem, ha egy csendes, nyugodt kis falucskában tengeted majd a napjaidat…Megismerheted a helybéli szokásokat és megfigyelheted a két szemeddel Nyikita parányi életét. A képzelet összefonódik a valósággal és a 4 évszak nagy jelentőséggel bír a kisfiú életében. Tarts velem, mire vársz még?

Lunemorte MP

– Na, komám, ma nem tanulunk.
– Miért nem?
– Azért, mert a macska farka szőrös.

Lunemorte MP

A fej nélküli lovas száguldva vágtatott a prérin, csapdosta a magas fű, a tó felett felbukkant a vörös hold. Nyikita érezte, hogy tarkóján felborzolódott a haja. Óvatosan megfordult, a fekete ablak előtt valami szürkés árny suhant el. Becsületszavára látta.

Lunemorte MP

– Igaz, hogy ezer napig is ellennék étel nélkül.
– Talán megpróbáltad? – kérdezte Nyikita.
– Nem, még nem próbáltam meg, anya nem engedi.

Lunemorte MP

Csakis egy elvarázsolt birodalommal lehet ilyen különös minden, és csakis ott ilyen boldog az ember lelke.

berg

Az esti szürkületben Nyikita az ablak mellé ült. A napnyugta itt a városban is olyan, akár falun. De Nyikita rabnak érezte magát, idegennek, éppen úgy, akárcsak Sárgacsőr a tüllfüggöny mögött. Arkagyij Ivanovics lépett a szobába, kabátban, sapkában, kezében egy kölnivízillatot árasztó, tiszta zsebkendővel.
– Elmegyek, kilenc óra felé megjövök.
– Hová megy?
– Oda, ahol még nem vagyok. – Felkacagott. – Nos, kiskomám, Lilja úgy fogadott, mintha fel akarna öklelni… Sebaj, majd levetkezed a faragatlanságot. Egyébként nem is olyan nagy baj, ha leadsz a falusi zsírból… – Sarkon fordult, és kiment. Egy nap alatt egészen más ember lett belőle.

185. oldal – Az elutazás (Európa, 1986)

berg

Nyikita jobbra vette útját a folyó felé; igyekezett az úton a lábnyomokba lépni, s azokon a helyeken, ahol a hó érintetlenül, tisztán terült el, háttal lépegetett, hogy félrevezesse Arkagyij Ivanovicsot.

13. oldal – A hóbuckák (Európa, 1986)

berg

Estefelé Nyikita egy kis faházat tett az ablakpárkányra, két szárnya, ajtaja, és oldalt két kis ablaka volt. Sárgacsőrnek megtetszett, hogy a ház belseje sötét; beugrott, forgolódott egy darabig, majd elaludt.
Aznap éjjel, a rablógyilkossági kísérletért Vaszka, a kandúr, a lakatra zárt kamrában kuksolt, rekedtes nyávogással nyivákolt, és egerészni sem volt kedve, nem mozdult az ajtó mellől, és úgy nyávogott, hogy neki magának is kellemetlen volt.

141. oldal – Sárgacsőr (Európa, 1986)

berg

– Őkegyelmességének jelentem alássan, hogy a Gergely-naptár meg a földkerekség valamennyi csillagászának számításai szerint, ma tölti be tizedik évét, ez alkalomból van szerencsém átnyújtani ezt a tizenkét pengés zsebkést, amely igen alkalmas a tengerészmesterséghez, valamint arra is, hogy elveszítsék.

132. oldal – A lobogót felhúzzák (Európa, 1986)

berg

A tágas udvaron sötétkék, szélfodrozta tócsák. Tavalyi lenyomódott barna füvön és tócsákon keresztül húzódott a szántóföldre vezető út, amelyen a letaposott hó még ellenállt. A jegenyék duzzadt, lilás ágai vidáman, élénken hajlongtak. A foszladozó felhők között, dél felől szemkápráztató gyorsasággal repült az udvarház felé az ég egy vakítóan kék kis csücske.

100-101. oldal – Vaszilij Nyikityevics különös módon érkezik haza (Európa, 1986)

berg

Nyikita ébredezett, mélyet sóhajtott, és kinyitotta a szemét.