Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.
Végzetes álmok (S.T.A.L.K.E.R.) 24 csillagozás

Guppi, a stalker magányos farkasként, évek óta egyedül járja a Zónát. Nem vágyik társaságra, csapatra, segítőkre. Saját tudásában és megérzéseiben bízva eddig nem esett baja. Azonban amikor egy fura csoport fegyvert fog rá, minden megváltozik. Ahogy sokan, ők is a Monolithoz igyekeznek, erőszakkal kényszerítve Guppit a közös kirándulásra. Menet közben a tagok egyre fogynak, nem biztos, egyáltalán eléri-e bármelyikük az úti célt. És hogy a Monolit, ami elméletileg legbelső vágyunkat teljesíti, kinek mit ad… az az igazi kérdés…
Kalugin regénye, ahogy a többi S.T.A.L.K.E.R.-történet, izgalmas és félelmetes utazásra visz a Zónába, ami, akármit csinálsz, nem ereszt. Egyik nap még te taposod a földjét, holnap ő tapos el téged…
A következő kiadói sorozatban jelent meg: (Új) Galaktika Fantasztikus Könyvek Metropolis Media
Enciklopédia 1
Kedvencelte 3
Most olvassa 1
Várólistára tette 10
Kívánságlistára tette 22
Kölcsönkérné 1

Kiemelt értékelések


Adott egy ismerős Zóna, amelyet egy ismeretlen stalker, Guppi szemszögéből látunk. Egy-egy új stalker könyvnél mindig van egy kis félsz bennem, hogy nem ismétlődik-e meg a történet, le tudnak-e kötni az események.
Guppi, a főszereplő azzal tűnik ki a stalkerek közül, hogy nem bandázik, s nem közösködik. Kitapasztalja, hogy a kitörések után hol lelhető gazdag és aránylag könnyen megszerezhető kincs, amiit aztán a megélhetésére tud beváltani. A megélhetésének, életének egyik fénypontja a kávézásnak szentel percek, a teljes mértékben megélt kávézási rituálé. Nagy baj van, ha nem jut hozzá a napi kávéjához. Ez akkor következhet be, ha valami eltéríti megszokott napi ritmusától. ha kényszerítik, hogy mégis egy csoport tagja legyen, s elinduljon egy olyan cél felé, amelyek a legendák homályába vesznek. A misztikumot erősíti a legendás Újságíró felbukkanása, meg a számtalan mutáns lény, illetve anomália. Az ismerős lények, helyzetek felbukkanása nem válik unalmassá.
Nagyon kíváncsi lettem a Monolitra, a kívánságteljesító funkciójára, de a végkifejlet egyáltalán nem vált kedvemre.
Kicsit hiányosnak éreztem a történetben azt, hogy Guppi korábbi életéről, magánéletéről olyan keveset tudtunk meg. Vannak kis jelenetek, amikor felsejlik a múlt, de nincs elegendően kifejtve. pedig ezekre is kíváncsi lettem volna.


Ismét egy nagyon jó talker könyv.Ismét elvarázsolt a Zóna, egy újabb stalker szemszögéből.Szerintem ez is egy nagyon jó stalker regény, bár a vége kifejezetten érdekesre sikerült.Ennek ellenére szivesen ajánlom annak aki eddig is olvasott stalker regényeket.


Kalugin emelte a tétet, és a S.T.A.L.K.E.R.-történeteket olyan színvonalon gyártja, ami már messze felette áll annak a kalandos-lövöldözős-szörnygyilkolós szintnek, amit a korábbi szerzők – a játékra építve – kialakítottak. Persze, szó ne érje a ház elejét, azok sem voltak rosszak, de Kalugin mélységet és távlatot adott a történeteknek, s igazi személyiséget szereplőinek.
A VÉGZETES ÁLMOK (Мечта на поражение) látszólag egyszerűbb, szerkezetileg csupaszabb, történetvezetésében sokkal egyenesebb, MINT A ház a mocsárban,mégis rafinált és magával ragadó történet, mely egyszerre elégíti ki az akciót áhítók és a titkokban elmélyedni vágyók igényeit. Mert titok aztán itt is van bőven! Sőt, felbukkan a legnagyobb titok, a „legfontosabb” kérdés is! létezik-e titkos bázis az egykori reaktor alatt, s az, ami a Zónában zajlik, vajon tudatos döntés eredménye, vagy beláthatatlan következményű baleset?
Guppi a főhős, a magányos „cowboy” kényszerből csatlakozik egy csapathoz, amiben amerikai katonák ugyanúgy vannak, mint feláldozható stalker-növendékek. S ráadásnak feltűnik a rejtélyes Újságíró is, aki láthatólag az egyetlen, aki tudja, hogy mit akar. Sőt, azzal is tisztában van, hogy azt miért akarja! (Ha Kaluginnak van receptje, akkor az Újságíró ebben a regényben azt a funkciót kapja, mint a korábbiban a mocsári doktor.)
Az igazán nagy kérdés persze az, hogy feltárul-e a zóna titka, kiderül-e, hogy mire képes a Monolit. persze, ha erre itt és most válaszolnék, az a spoilerezének olyan foka lenne, hogy talán még az internetről is kitiltanának érte, és zombikat küldenének a nyakamra.
Nem tudom, hogy Kalugin hány sztalker-történetet írt eddig, de azt gondolom, hogy jöhetne a többi is… szépen sorban, sűrű egymásutánban.


Kalugin második S.T.A.L.K.E.R. könyve került kezembe, és a Ház a Mocsárban után igencsak kíváncsi voltam. Vajon hasonló lesz-e hozzá, ami az univerzumot megteremtő alapmű, a Piknik az árokpartonra hajazott, vagy esetleg merőben más lesz, hasonló az újabb könyvekhez? A Végzetes álmok az utóbbi kategóriába tartozik, és mondhatom a legjobbak közé.
Aki már régi motoros a S.T.A.L.K.E.R. világában, az rengeteg ismerős helyszínnel, fogalommal, mutánssal találkozhat, származzanak azok korábbi könyvekből vagy magából a videójátékokból. Mindezek vegyítése, a megalkotott karakterek, és a cselekmény is nagyszerű, pörgős, ám mégsem túl elrugaszkodott akciókkal teli, Zónabeli titkokból és fordulatokból nincs hiány, nagyon jó volt olvasni.


Minden könyv kb. egy kaptafára készül a loreban. Ami azt jelenti, hogy van egy veterán stalkerünk aki kalamajkába keveredik, hol ott ő ettől mindig próbál elhatárolódni. Viszont sosem ebben keresem az újdonságot, hanem az atmoszférában, hogy a történet áttudja-e adni a Zóna érzést. Azt az érzést, amikor egy szál magadban gyalogolsz a radioaktív erdőben, a Geiger-Müller számlálód „megnyugtatóan” alacsony számon kattog, kezedben egy duplatársa kalasnyikov. De te tudod, hogy ez mit sem számít, mert a Zóna bármelyik pillanatban szőröstűl-bőröstűl megehet, ha óvatos vagy hanem.
Szerencsére itt sikerül átszellemülni és Guppi stalkerünk mindennapjait átérezni, amíg el nem kezdődnek a dolgok eszkalálódni. Maga a történet elég sablonos, de ugye sosem a cél a lényeg, hanem az odáig megtett út. Ezért esetünkben is azt érzem, hogy a Zónában való barangolást jobban élveztem olvasás közben, mint maga a végkifejletett, bár az is eléggé izgalmasra és érdekesre sikeredett.
A „Ház a mocsárban” című kötethez hasonlóan itt is gazdagon kapunk betekintést a Zóna faunájába: röfik, zombik, pszeudogigászok, irányítók… stb.
Népszerű idézetek




– Te nem olvastad a Bibliát? – kérdezte Gatestől Rikochet. – A filmekben azt látni, minden házban ott van az éjjeliszekrényen.
– Ott van – bólintott Gates. – Egyszerűen hagyományból. De elalvás előtt általában inkább Stephen Kinget olvasok.




– Elég ennyi – csapott a stalker vállára Vérfarkas. – Ha kijutunk, együtt tesszük. Ha odaveszünk, azt is párban.
– Nem – vigyorgott rá Guppi. – Mi nem Rómeó és Júlia vagyunk.
– Az meg ki? – ráncolta össze homlokát bizonytalanul Vérfarkas.
– Soha nem hallottál róluk? – nézett rá hitetlenkedve Guppi.
– Kellett volna?
– Hát, nem tudom – igazgatta meg vállán a hevedert Guppi. – Ha úgy veszem, tulajdonképpen nincs rá szükséged.




Guppi intett neki, hogy hasaljon oda mellé, és kezébe adta a távcsövet.
– Figyeld! – mutatta az irányt, óvatosan félretolva a fűszálakat Guppi. – Ott, ni… A sövény mögött…
– Nem… Nem látom… Hol?
– De én látom – mondta suttogva Gates. – Szürkészöld… Csillog, mintha izzadna.
– Az az – bólintott Guppi. – Nézd meg, Légy, de óvatosan! A sövény mögött, ahol a bokrok vannak… Nem messze onnan, ahol Fáncsi beletévedt az anomáliába.
– Á, látom! – vidult fel Légy.
– Csendesen! – szólt rá Guppi. – A vérszívó se süket. Ez most el van foglalva. De valahol nem messze van egy másik is.
– Mivel van elfoglalva? – kérdezte suttogva Bankó.
– Ebédelni akar.




Guppi az üvegszerű csápokkal borított betonkerítésre nézett. Ha már itt kint is ilyen mocsokságok vannak, el lehet képzelni, mik lehetnek odabenn. Bár azt csak úgy mondják, hogy „el lehet képzelni”. A tény az, hogy a valóság gyakorta sokszorta szörnyűségesebb, mint fantáziánk bármilyen lidérces szüleménye.




Van a Zónában szörnyűbb lény is, mint a vérszívó – mondta enyhén visszafogott hangon Szúnyog. – Embernek hívják.
10. oldal, 1. Fejezet
Hasonló könyvek címkék alapján
- Andrej Gyjakov: Túl a láthatáron 92% ·
Összehasonlítás - Tatyjana Tolsztaja: Kssz! 88% ·
Összehasonlítás - William R. Forstchen: Egy másodperccel később 87% ·
Összehasonlítás - Dmitry Glukhovsky: Metró – A trilógia 86% ·
Összehasonlítás - Tatyjana Tolsztaja: A macskány 82% ·
Összehasonlítás - Neal Stephenson: Seveneves – A hét Éva 80% ·
Összehasonlítás - J. Goldenlane: Csillagok szikrái 96% ·
Összehasonlítás - Neal Shusterman: Kaszás 95% ·
Összehasonlítás - Suzanne Collins: Az éhezők viadala 92% ·
Összehasonlítás - Adrian Tchaikovsky: Az idő gyermekei 92% ·
Összehasonlítás