Homo ​sovieticus 3 csillagozás

Alekszandr Zinovjev: Homo sovieticus

Egy ​kapitális tévedés izgalmas emlékműve ez az eredetileg 1982-ben megjelent könyv, Alekszandr Zinovjev emigráns orosz szociológus második magyar nyelven olvasható munkája. A szerző számtalan interjújában és könyvében – melyek nagy része a „szociológiai regény” műfajában íródott – nem győzi hangsúlyozni saját egészen unikális gondolkodói teljesítményét: úgymond, ő az egyetlen olyan szociológus, aki képes volt megragadni a kommunizmus lényegét és világtörténelmi jelentőségét (a nyugati szociológusok mindannyian tévelygő hülyék), s aki elfogulatlanul, minden erényével és hibájával együtt ábrázolja a kommunista társadalmakban kialakult új embertípust, a homo sovieticust, avagy röviden homosost.

A Homo sovieticus, melyet Zinovjev nem sokkal 1978-as emigrálása után írt, a kommunista társadalom valaha írt legkegyetlenebb, legcinikusabb bírálatának tűnik, tele ragyogó sziporkákkal, telitalálatokkal, s ugyanakkor arra az alapgondolatra épül, hogy a szovjet kommunizmus minden… (tovább)

>!
Masszi, Budapest, 2001
200 oldal · ISBN: 9638613564 · Fordította: Osztovits Ágnes

Kedvencelte 1

Várólistára tette 5

Kívánságlistára tette 2


Népszerű idézetek

Zelkovics_János>!

Egyébként általában ilyenek mindazok az „örök kérdések” , amelyet a múlt nagy gondolkodói és jelenkori semmire kellő értelemezőik a legmélyebb és legbonyolultabb probléma rangjára emeltek. Mihelyst más formába öntjük őket, rögtön kiderül, mennyire üresek és jelentéktelenek. Az első számú örök probléma – lenni vagy nem lenni – például az orosz ember számára a következő formában vetődik fel: inni vagy nem inni? A válasz nem lehet kétséges: persze hogy inni. De még mennyire inni! Aztán újra inni. Később ráinni. Végül elöről kezdeni.

7. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Szvetlana Alekszijevics: Elhordott múltjaink
Csingiz Ajtmatov: A versenyló halála
Tom Rob Smith: A 44. gyermek
Szolomon Volkov (szerk.): Testamentum
Ilja Ehrenburg: Lasik Roitschwantz mozgalmas élete
Nino Haratisvili: A nyolcadik élet
Tan Twan Eng: Az Esti ködök kertje
Simon Sebag Montefiore: Éjszaka Moszkvában
Krasznahorkai László: Az ellenállás melankóliája
Csingiz Ajtmatov: Az évszázadnál hosszabb ez a nap