Puskin ​titkos naplója 24 csillagozás

1836-1837
Alekszandr Szergejevics Puskin: Puskin titkos naplója

„Kortársaim ​nem ismerhetnek engem úgy, mint amilyen betekintést engedek a jövendő nemzedékeknek. Ügyelnem kell N. tisztességére és a gyermekeim becsületére, hogy miattam életükben ne érje őket gáncs. Mégsem tudom megállni, hogy papírra ne vessem azt, ami a lelkemet nyomja: talán leküzdhetetlen grafomániám nyilvánul meg e késztetésben. Az írás utáni vágy gyakran végzetes: kortársaim megölnének, ha kinyilvánítanám mindazt, ami lelkemben kavarog, ha megismernék igazi énemet, ha megsejtenék, mi az, amit leírni készülök. Ám a következő nemzedékek úgysem tehetnek velem semmit, de még az ükunokáim sem, mert az időbeli távolság elveszi a dolgok élét, történelemmé simít mindent.” Így kezdődik Alakszandr Szergejevics Puskin titkos naplója, amelynek első magyarországi kiadását tartja kezében a kedves olvasó. Az orosz író-költő eredetileg francia nyelven papírra vetett, titkosírással készült műve az 1970-es években bukkant fel a Szovjetunióban, ám a szigorú cenzúra elől kimenekített kézirat… (tovább)

Tóth, Debrecen, 2003
150 oldal · keménytáblás · ISBN: 9635960549 · Fordította: Csörögi István

Alekszandr Szergejevics Puskin: Puskin titkos naplója

Érdekes könyv a költőóriás legbensőbb titkairól, gondolatairól, a nőkhöz való viszonyáról, szexuális kapcsolatairól. Amikor kiderül, hogy ő is emberből van. Amikor a bálvány ledől a talapzatáról. Mindenesetre nem volt unalmas élete. Úgy érzem, Puskin hibázott, hogy megnősült, illetve, hogy pont a szépséges Natalját vette feleségül, aki nem értette meg őt. Furcsa, hogy míg a költő folyton folyvást csalta a nejét, saját hűtlenségét, nem tartotta bűnnek, addig az asszony kacérkodásai miatt szinte őrjöngött, és végül ez lett a veszte.

Zakkant_Tudós

A pozitívumok:
A könyv elsősorban két dologról szól: az erotikus jelenetekről és a házasság intézményének bírálatáról. Emellett sokat filozofálgat a szerző a szerelem és a szenvedély mibenlétéről, illetve a férfiak és nők közti különbségekről. Érdekes és humoros, hogy Puskinnak saját bevallása szerint sosem a nők tetszettek, hanem a puncik: „A lélek a punciban lakozik, nem a szívben.” Kiderül a műből, hogy az író milyen elképesztően forrófejű ember volt, és ez fiatalon a vesztét okozta (ebben a tekintetben nagymértékben hasonlított Petőfire). Nagy tanulságként leszűrhető, hogy aki túl sokat keménykedik, az biztosan nem éri meg az öregkort.

Negatívumok: sajnos sok volt. Volt benne egy polinka nevű cselédlány, aki meghalt, de szerintem rászolgált, mert egy undorító gyerekgyilkos. Az író dédapja és nagyapja szintén szörnyeteg volt. De visszatérve Puskinra, nagyot csalódtam benne, amikor kést szegezett a felesége torkához és verte a gyerekeit. Iszonyatosan felidegesített az a képmutatás, ahogyan a nejét akarta megakadályozni abban, hogy félrekeféljen, miközben ő maga számtalan szeretővel hempergett.

Mivel én nem igazán ismerem a szerző életművét, így ez a könyv számomra csupán érdekességszámba ment. De abban biztos vagyok, hogy egy vérbeli Puskin-rajongónak az itt olvasottak teljesen megváltoztatnák a kedvencükről alkotott képét. Hogy pozitív vagy negatív irányban, az egyénfüggő.

Kiss_Zsuzsa I

Figyelmeztettek.

Tényleg elég kemény volt. Mondhatni: hiába no, a bálvány is csak ember. Mindamellett középiskola utolsó évében legalább a fiúknak kötelezővé tenném. Kevesebb boldogtalan nő lenne a világon. :)

Gabo
Alekszandr Szergejevics Puskin: Puskin titkos naplója

Puskin állítólagos titkos naplója tartalmazza az író szexuális életét és ekörül csapongó gondolatait oda-vissza. Enyhe kifejezés, hogy szórakoztató olvasmány.

A változatos történetek még hagyján, de az ezekhez mellékelt gondolatmenetei és fejtegetései fergetegesek. Mai fejjel egy részük sírva röhögős, egy része már „túlhaladott”, , egy része talán deviáns, viszont szinte mindegyik valami roppant frappáns és félelmetesen elmés :))

Megjegyzendő, hogy elég sovinisztának is tekinthető a hangvétele, de ha ezen túlteszi az ember magát, akkor elég gyorsan elfogynak az oldalak, melyek végére igazából inkább már sajnálja az ember a szerzőt.. Recommended!

krlany I+SMP
Alekszandr Szergejevics Puskin: Puskin titkos naplója

Furcsa ilyen könyvet olvasni egy nagy emberről, bár ettől lesz valóságos és emberi, nemcsak egy piedesztrálra állitott alak. Az eredetileg titkosirással és francia nyelven irt napló, enyhén szólva is pornográf. Bepillantást nyerhetünk házasságába, kicsapongásaiba, és nem mindennapi szexuális életébe. Néha azért egy kicsit sok.

eltim P
Alekszandr Szergejevics Puskin: Puskin titkos naplója

Nem semmi könyv (Puskin szexualis élete oda-vissza), a végét már nagyon nehezen sikerült befejeznem. Összességében nem volt rossz, de többször biztos nem olvasom el.

Harley_Quinn
Alekszandr Szergejevics Puskin: Puskin titkos naplója

középsulis voltam, amikor olvastam. hát mit is mondjak? kicsit pikáns :D és nekem ez egy ilyen korban élő szerzőtől… jajjdenagyontetszett :)) de azt kihangúlyoznám, h nem szeretem a szürke 50 árnyalatát és társait.

Lunemorte MP

Új könyveket venni olyan gyönyör, amely nagyban kü­lönbözik az olvasás örömétől: megvizsgálni, megsza­golni, átlapozni egy új könyvet, az maga a boldogság.

Kapcsolódó szócikkek: könyv
Lunemorte MP

Nem, a tehetséget nem lehet tanítani, azzal születni kell.

egyszerű_teremtés

A halál bizonyossága az egyetlen vitathatatlan igazság, annak ellenére, hogy ezt a legnehezebb felfognunk, miközben oly könnyedén és gondolkodás nélkül fogadjuk el a különféle hazugságok tengerét.

Csoszi P

Házasságunk első hónapjaiban, mielőtt a társaság beleszeretett volna, N. nem tudott mihez kezdeni a szabadidejével. Megtanítottam sakkozni, Karamzine „Történelem” című könyvét is odaadtam neki olvasni, de csak még jobban unta magát. Gyermeki lelkesedéssel olvasta viszont a sekélyes francia regényeket, egyiket a másik után. Egyszer felolvastam neki néhány versemet. Miközben hallgatta őket, olyan közöny ült ki az arcára, hogy soha többé nem mertem költészetemmel zavarni őt, ő pedig nem kért rá.

Lunemorte MP

Akit nem érdekelnek a felesége gondolatai, azt hamar felszarvazzák.

Csoszi P

(…) őszintén szólva nem tudom elképzelni Oroszországot a cenzúra intézménye nélkül.

Csoszi P

Az anyja igazi hárpia, aki mindenkire haragszik, mert a Polotnjánij Závod-beli lovászokon kívül már senki nem akarja megdugni. Azt hiszem, szívesen alám feküdt volna, de persze engem nem érdekelt.

Csoszi P

A mélység vonzása néha olyan erőssé vált, hogy erőt kellett vennem magamon, hogy visszaforduljak a szakadék széléről. Ha ott állsz a szakadék szélén, a vonzás minden pillanatban növekszik. Ha elég sokáig állsz ott, a szakadék magába szippant.

Csoszi P

Szeretem a dühöt, amely jelentéktelen apróságok miatt is könnyen felhorgad benne. A düh szabaddá tesz és felkészít a gyilkolásra. Ijesztő ez a szabadság. De szerencsére hamar elillan.