A ​kapitány lánya 20 csillagozás

Kisregények és elbeszélések
Alekszandr Szergejevics Puskin: A kapitány lánya Alekszandr Szergejevics Puskin: A kapitány lánya Alekszandr Szergejevics Puskin: A kapitány lánya Alekszandr Szergejevics Puskin: A kapitány lánya

Puskin korszakos jelentőségűt alkotott minden műfajban. Dosztojevszkij „vezérlő teremtő szellemnek” nevezi őt, Belinszkij az orosz élet „enciklopédiájának” minősíti az Anyegin-t, a későbbi méltatók Puskin „irodalomalapító” életművétől számítják az új orosz irodalmat, az egységes irodalmi nyelvet s a Belinszkij, Dobroljubov és Csernisevszkij munkáiban kiteljesedő esztétikai gondolkodás kezdetét. „Puskin mindig az egész határt nézte” – írta róla Németh László. Kötetünkbe tíz kisregényét, illetve elbeszélését válogattuk.

A kapitány leánya címmel is megjelent.

Eredeti cím: Капитанская дочка

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: A Világirodalom Remekei Európa · Képes regénytár Szépirodalmi · Olcsó Könyvtár Szépirodalmi

Európa, Budapest, 1987
368 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630742055 · Fordította: Gyöngyi László, Honti Rezső, Makai Imre, Rab Zsuzsa, Szőllősy Klára, Trócsányi Zoltán
Szépirodalmi, Budapest, 1967
208 oldal · keménytáblás · Fordította: Honti Rezső · Illusztrálta: Szántó Piroska
Szépirodalmi, Budapest, 1960
232 oldal · puhatáblás · Fordította: Honti Rezső, Trócsányi Zoltán · Illusztrálta: Rogán Miklós

Нори I>!

off

Már önmagában a regény olvasása élmény volt. A verses elbeszélések és versek után nagyon érdekelt, milyen lehet Puskin, mint prózaíró, és ha egy szóval akarnám jellemezni: mesés
De tényleg, a szó minden értelmében. Nagyon olvasmányos, játékos és közvetlen a stílusa. ahogy a verses elbeszéléseinél is. Emellett maga a történet is illethető ezzel a jelzővel, azonban, mint már az Anyeginnél is, itt sem ítélkezhetek ilyen egyszerűen.
Ez a történet egyfelől tenyleg nagyon naív, tele mesébe illő fordulatokkal, ugyanakkor bizonyos pontokon nagyon is – már-már fájóan – realista. Puskin csodásan elegyíti ezt a kettőt, és valami olyat hoz létre ez által, ami hamisítatlanul orosz lesz.
Talán túlzok, de miután rövid időn belül már a sokadik Puskin művet olvasom, egyre inkább úgy érzem, hogy minden, ami az orosz irodalmat olyanná teszi, amilyen, az valami módon tőle származik.
Szerettem ezt a könyvet, minden sorát, és a szereplőket: Pjotr jellemfejlődését, szenvedelyességét, Szaveljics hűségét és odaadását.

Még több Puskint, még több orosz művet nekem!

ancineni P>!

Alekszandr Szergejevics Puskin: A kapitány lánya Kisregények és elbeszélések

A kötetből talán A kapitány lányát és A pikk dámát emelném ki, ezek érintettek meg leginkább.
Puskintól nem ismertem még prózát, és kellemes meglepetést okozott. Gördülékenyen, szépen ír, olvastatják magukat a sorok.
A kapitány lánya egy romantikus elbeszélés, minden értelemben. Egy kis idealizálás még belefér, középpontba kerül a becsületesség, a bajtársiasság pátosza. Pjotr személyiségfejlődése szép ívet ír le, miközben kalandok sorát éli át, hogy szerelme beteljesülhessen.
Könnyed kis történet volt, már-már meseszerű, kellemes perceket szerzett.

suzyfox>!

Alekszandr Szergejevics Puskin: A kapitány lánya Kisregények és elbeszélések

Fogalmam sincs, hányszor olvastam már ezt a kis elbeszélést, de néhány évente mindig előveszem. Az események gyorsan peregnek benne, a szerelmesek szerelme gyorsan kibontakozik. Van benne kellő dráma és nem kendőzi el a halált sem. Pjotr és Masa kedvesek, koravének, érzékenyek és bátrak. Bár mindig úgy érzem, hogy lehetett volna egy pindurit hosszabb.

Kisanna>!

Alekszandr Szergejevics Puskin: A kapitány lánya Kisregények és elbeszélések

Szép, romantikus és nagyon oroszos kis történeteket tartalmaz ez a könyv. Kedvenceim A kapitány lánya, A hóvihar és A parasztruhás kisasszony című elbeszélések voltak.

kókuszzserbó>!

Alekszandr Szergejevics Puskin: A kapitány lánya Kisregények és elbeszélések

Szépirodalom is lehet szórakoztató: persze ne akciófilmbe illő jelenetekre gondoljunk A kapitány lánya esetében. Inkább arra fókuszál, hogy a külső események hogyan csapódnak le az emberek lelkében, hogyan formálják jellemüket, változtatják meg viselkedésüket. A háború mindenkiből előcsalja előbb-utóbb a valódi énjét, a kritikus gondolkodás (vak engedelmesség helyett) pedig még egy katonának is hasznára válik. A fiatal főszereplőnek ezt mind-mind a saját bőrén kell megtanulnia, miközben szerelméért is meg kell harcolnia. Puskin nagyon jó megfigyelő, karakterei élnek, nem sablonosak. Bár a címszereplő alakja kissé vérszegény a végső fordulatban betöltött szerepe elllenére.

Raurosil>!

Alekszandr Szergejevics Puskin: A kapitány lánya Kisregények és elbeszélések

A pikk dáma szerintem fantasztikus, a kapitány lánya azért kicsit döcögősebb. Mindenesetre egy érdekes történelem óra volt, mesebeli csavarokkal együtt. :)

Renkou P>!

Alekszandr Szergejevics Puskin: A kapitány lánya Kisregények és elbeszélések

Kicsit felemás érzésekkel tettem le a könyvet. Egy részről örülök, hogy végre vége, mert ha nem lett volna a NIOK kihívás, biztosan nem veszem kézbe most. Az is igaz, hogy lehet, hogy egyáltalán el sem olvastam volna még sokáig.
Ugyanakkor, amikor olvastam, egy más világba kerültem, ahol az emberek jobbak voltak, tisztábbak, egyenesebbek. Egy olyan helyre, ahol az ígéretnek súlya van és a becsület mindennél fontosabb. Ahol az érzések tiszták és a szerelem örök.
Nagyon szép mese volt, köszönöm.

Kisanna>!

Az az olvasóm, aki még nem élt falun, el sem képzelheti, milyen angyali teremtések a vidéki kisasszonykák. A friss levegőn, kertjeik almafái árnyékában nőnek fel, s az életet és a világot csak könyvből ismerik. A magány, a szabadság és az olvasás korán kifejleszti bennük az érzelmeket, a szenvedélyeket, amelyeket a mi elfoglalt városi szépségeink nem ismernek. A trojka csengője a falusi kisasszonynak kaland, egy utazás a közeli városba korszakalkotó esemény, és egy-egy vendég látogatása tartós, néha örök emlék marad.

A parasztruhás kisasszony

Raurosil>!

Öreg napjaimra nem válok meg tőled, hogy magányos sírt keressek idegen földön. Együtt éltünk, együtt haljunk.