Utam ​a lélekhez 1 csillagozás

Tudományos önéletrajz
Alekszandr R. Lurija: Utam a lélekhez

„Ez a könyv tudományos önéletrajz. Olvasói számára szokatlan. Szokatlan benne a meseszövés is: gondolatok és nem események adják a fabulát – olyan gondolatok, melyek Alekszandr Romanovicsot egész élete során foglalkoztatták, s tudományos kutatásainak témáivá váltak…
A könyv irodalmi formája is szokatlan – egy olyan ember ráérős, szabad elbeszélése magáról, aki már sokat megélt és szeretne eligazodni abban, amit csinált. Tanítás és intés ez a könyv… Szubjektív, de másmilyen nem is lehetne.”
A kötet szerkesztőjének, Homszkájának szavaihoz még hozzátehetjük: ha szubjektív is ez a könyv, a pszichológia legizgalmasabb kérdései körül forog.

Gondolat, Budapest, 1987
202 oldal · ISBN: 9632817621 · Fordította: Pléh Csaba

Morpheus>!
Alekszandr R. Lurija: Utam a lélekhez

Sikerült Lurija legunalmasabb könyvét elolvasnom az összes közül, benne számtalan marxista-leninista tirádával (de hát ez abban az időben elengedhetetlen volt), azért ha a másik kettő a kezembe kerülne, elolvasnám, mert azok hasonló esetleírások, mint Sacks történetei, míg ez egyfajta tudományos önéletrajz kivonata. Lurija és Sacks személyisége és tudományfelfogása tényleg hasonló, értem a barátságukat. Mindketten elvetették az oly divatos redukcionalizmust, és helyette romantikus tudósoknak tartják magukat, valamint nem a betegségre, hanem a betegre koncentrálnak. Az is tetszett, hogy a tudat magasabb rendű funkcióinak mozgósításával gyógyítani tudtak olyan problémákat, amikor az alacsonyabb rendű funkciók sérültek, és ez engem a pszichológiából Frankl logoterápiájára emlékeztet (persze a kettő egész más terület és téma, a módszer mégis hasonló).