„Labirintus-akció” 8 csillagozás

Alekszandr Naszibov: „Labirintus-akció”

Kémek, ellenkémek, az Abwehr és a Gestapo viszályai, fondorlatai színezik ezt a lélegzetelállítóan izgalmas kalandregényt, egy kegyetlenségében abszurd történet keretében. A Rejtekhely az Elbán írója újabb hallatlanul izgalmas regénnyel lepte meg az olvasót. A regény korunk legnagyobb történelmi bűntényéből meríti anyagát. Betekintést enged a náci hadigépezet háborús készülődéseibe, a beígért csodafegyver kikísérletezésébe, abba az áldozatos küzdelembe, melyet a német kommunisták, antifasiszta ellenállók, hadifoglyok s a regény főhőse, Karcov, a fasiszták diverziós gépezetének egy titkos barlangjába bekerült szovjet hajóorvos folytattak annak érdekében, hogy a nácik terveit meghiúsítsák.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Albatrosz könyvek Magvető

Magvető, Budapest, 1970
448 oldal · puhatáblás · Fordította: Dalos György

KBCsilla P>!
Alekszandr Naszibov: „Labirintus-akció”

Medve-random olvasási listám újabb darabja, ami annyit jelent, hogy Medvém választ nekem egy-egy könyvet, amelyet valamikor ő olvasott, és kíváncsi az én véleményemre is, vagy olyan könyv, ami őt érdekli, de nincs ideje elolvasni, és az én beszámolómra vár.
Mint eddig mindegyik, ez is telitalálat volt.
Ugyanis nem is tudtam, amikor a könyvespolcra helyeztem a többi Albatrosz-könyv közé, hogy ez is kedvenc témámhoz, a II. világháborúhoz kapcsolódik.
Ráadásul nem is akárhogyan, hiszen még maga Hitler is megjelenik benne személyesen, és többet beszél, mint szinte az eddigi róla olvasott könyveimben összesen.
A történet úgy magával ragadott, hogy nem egy alkalommal pattantam le úgy a troliról, hogy majdnem tovább utaztam a megfelelő megállónál.
Az első oldaltól az utolsóig izgultam, hogy mi lesz a végkifejlet, nem is jutott arra időm, hogy azon elmélkedjek, hogy vajon mi lesz a szereplők sorsa.
Persze a valóságos tényeket körbehálózza fantázia világa, de minden úgy van jól, ahogy van.
Lebilincselő, néha szó szerint, és külön tetszett benne, hogy – én, aki félek a víztől, nem is tudok rendesen úszni –, örömmel olvastam a búvárokról, és egy halom dolgot tudtam meg a merülésről, a búvárszerkezetekről.
Nem találtam benne hibát, igaz, nem is kerestem.
De nem is volt rá időm, mert minden agysejtemet a történet, a szereplők sorsa kötötte le.

ChEebor>!
Alekszandr Naszibov: „Labirintus-akció”

Naszibov könyve érdekes, egyszerű történetvezetése ellenére is izgalmas és fordulatos. Érdekessége, hogy művében maga Hitler is megjelenik főbb szereplőként, és a mű írója bizony meglepően emberi módon – no persze nem igazán kiegyensúlyozottan – ábrázolja őt is és fő embereit is. Ezenfelül persze van egy fő történetszál, ami nagyon jól sikerült, és úgy egyáltalán, a nagyon fantasztikus történet jól keveredik a valósággal.