Embervadászat 10 csillagozás

Alejo Carpentier: Embervadászat

Lassan becsukódnak a hangversenyterem ajtajai. Az utolsó pillanatban besurran még egy lihegő, verejtékező fiatalember, s lerogy az első szabad székre. Felzendülnek az Eroica szimfónia hősies akkordjai, s menekülőben lázasan felrémlenek kisiklott életének kuszán torlódó, zavaros mozzanatai. Kik elől menekült, miért retteg, kik az üldözői ennek a diáknak? És míg újra átéli a múltat, a szimfónia lassan az utolsó akkordokhoz közeledik. Vajon mi vár rá a felzúgó, lelkes tapsvihar után? Miért fél a bűnhődéstől ez a fiatalember – erről szól a neves kubai író, Carpentier izgalmas, sodró lendületű írása, amely egy ember drámájába sűríti a harmincas évek Kubájának politikai – társadalmi ellentmondásait.

Eredeti cím: El acoso

Eredeti megjelenés éve: 1956

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Európa Modern Könyvtár Európa

Európa, Budapest, 1963
124 oldal · Fordította: Lengyel Péter

Alejo Carpentier: Embervadászat

Sejtettem, hogy nem a főszereplő két szép szeme miatt folyik a vadászat, de sokkal inkább ilyen lány miatti csetepatéra gondoltam, de aztán egykettőre kiderült, hogy nem erről van szó. Nem egy szép lány kegyeiért folyik a vadászat, hanem sokkal komolyabb, s több ember életét kioltó események, valamint árulás miatt.
Az idősíkok váltakozása talán azt hivatott szolgálni, hogy bennünk olvasók előtt is nyilvánvalóvá legyen a menekülő ember zaklatottsága. Az időben való ugrálás erre ráerősített, de kicsit meg is zavart. Persze, ha ismertem volna a háttér történetet- akkor egyszerűbb és érthetőbb lett volna a történet.
A végére eléggé szépen összeállt az események láncolata.

csongi>!
Alejo Carpentier: Embervadászat

Ami igazán jó benne az Carpentier stílusa és a szerkesztés módja. A sztori: kubai forrdalamak, elkallódó tehetségek és életek, árulás, gyilkosság, kurvák, zene…

danlin>!
Alejo Carpentier: Embervadászat

Első kubai regényem, és elégé nehezen értettem meg a történteket. Egyrészt, mert tudtam betájolni, hogy mikor történtek, mivel nem vagyok túlságosan otthon Kuba történelmében, másrészről az írói stílus miatt, ahogy ugrál az időben, személyben, így nem értettem, mi az, ami történik, mi amire visszaemlékszik. Utóbbit lehet magyarázni azzal, hogy egy sérült ember gondol vissza az elmúlt évre, és ezért ugrál az események között. A regény előtt jó lett volna egy kis történelmi háttér, de a végén jó volt, hogy volt egy összefoglaló, és elolvasás után kerek egész lett a történet.

kolika>!

Eggyel kevesebb- mondta a kihívott rendőr, és lábával megtaszította a holttestet.

kolika>!

… egy cigarettát kapott árulása díjaként.

kolika>!

… s ámulattal észlelte, hogy milyen felindulással tölti el az ébredő utca látványa a pokoljárás után. Olyan volt, mint egy kezdődő lábadozás, visszatérés az emberek világába.