Pont ​és ellenpont 79 csillagozás

Aldous Huxley: Pont és ellenpont Aldous Huxley: Pont és ellenpont Aldous Huxley: Pont és ellenpont

„A regény és az életrajz és a történelem: együttesen az igazi műformák. Úgy gondolom, sokkal többet el lehet mondani elvont eszmékről konkrét alakokkal és helyzetekkel, akár képzeletbeliekkel, akár valóságosakkal, mint absztrakt fogalmakkal. Műveim közül oly sok a történelmi vagy életrajzi írás.. Ezekben az egyedi életekben és eseményekben azt elemzem, ami számomra fontos és egyetemes gondolat.. Hitemre, Dosztojevszkij hatszor olyan mély, mint Kirkegaard, mert regényt írt… A regényben úgyszólván összebékül az abszolút a relatívval, és megjelenik az általános az egyediben. És ez lenyűgöző, úgy hiszem, az életben éppúgy, mint a művészetben.” Aldous Huxley

Pont – Ellenpont illetve A végzet bábjátéka címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1928

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Horizont könyvek Kriterion

Európa, Budapest, 1983
578 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630731762 · Fordította: Látó Anna
Irodalmi, Bukarest, 1968
486 oldal · Fordította: Látó Anna

Wolfgang Amadeus Mozart · Johann Sebastian Bach · Richard Wagner

Aldous Huxley: Pont és ellenpont

Őrülten jó, de szó szerint. Elvette az eszemet Huxley, és a sajátjával is biztos, hogy csinált valamit. Olyan, mintha egy egész seregnyi ember élt volna a fejében. Külön-külön is érdekes figurák, de összeeresztve egy ilyen izgalmas történetben valami elképesztő. Mind olyan eleven, olyan „Huxleys”, igazi katarzis. A befejezés pedig kiakasztó, pont ahogy szeretem. Minden elismerésem.

kvzs P>!
Aldous Huxley: Pont és ellenpont

Lazán összefüggő pillanatképek egymást keresztező életutakról.
A könyvben minden szereplőnek megvan a maga története, és ezekbe a történetekbe kapunk bepillantást, néha olyan intim módon, hogy az ember legszívesebben félrenézne, de nem tud. A jellemrajzok megdöbbentően élénkek, hitelesek és mélyek. Ezzel a mélységgel azonban mintha mindenkinek csak a hibáját akarná megmutatni Huxley. Azt, hogy egyik variáció, egyik döntés, egyik életforma sem tökéletes, nem boldogít, ha az ember belemerevedik, vagy görcsösen ragaszkodik hozzá.
A szereplők nagy része sikeres, elismert, azonban én mégis csak sajnálni tudtam őket, mert az álarc mögött a legtöbb bizonytalan útkereső, akiknek a látszat sokszor fontosabb, mint a belső békéjük megtalálása.
Nem ajánlom a könyvet cselekményfüggő olvasóknak, a többieknek viszont egy jó tanács: vigyázzatok, mert pillanatok alatt rabul ejt.

Chöpp >!
Aldous Huxley: Pont és ellenpont

Nagyon-nagyon szerethető és elgondolkodtató regény.

marlowe>!
Aldous Huxley: Pont és ellenpont

Lenyűgöző, a hajdani brit birodalom grandiózusságához méltó tabló. Ígéretes a felvonultatott szereplők mennyisége és minősége is, és Huxley mindvégig uralja a kiszámítottan megszerkesztett regényt, ugyanolyan biztos kézzel vezeti a hősöket, mint Altman és követői a század végén a rengeteg szálon futó filmekben. Ezenfelül a cselekmény sem elvont: kapunk szerelmi háromszöget, házastársi válságot, betegséget, gyilkosságot és nem megterhelő dózisban szellemes művészeti és társadalmi filozófiát. Aki azt állítja, hogy mindez nem elég a húszas évek brit korszellemének megidézéséhez, az javíthatatlan irodalmi ellenforradalmár.

queen_of_meds>!
Aldous Huxley: Pont és ellenpont

egy.teljes.évig.olvastam. majd írok róla. nagyon szerettem.

Rea>!
Aldous Huxley: Pont és ellenpont

Ez az ötödik Huxley könyvem és csak fokozódott az író iránti rajongásom, tiszteletem..Bár még mindig a Sziget c.regényét szeretem legjobban , ami egy csodálatos pozitív utópia a Szép új világgal ellentétben,viszont ez a Pont és Ellenpont talán a legzseniálisabban megírt könyve ,bár nem egy könnyű olvasmány. Tele a könyv filozófikus párbeszédekkel..sajnos elég cinikus és pesszimista hangvételű párbeszédek ezek, mégis mély emberismeretről és korismeretről tesznek tanúságot, nem is beszélve Huxley elképesztő műveltségéről…

Németh_Veronika>!
Aldous Huxley: Pont és ellenpont

Engem nagyon megrázott ez a könyv. Talán ha egy mondatba sűríteném azt ami bennem katarzist okozott: Nem vagy képes jól szeretni. Totál pszicho horror.

Zsanni>!
Aldous Huxley: Pont és ellenpont

Évekkel ezelőtt kezdtem neki, de túl sok volt benne az elvont filozofálás. Persze ez sejthető volt, de nekem sok volt. Inkább a történetvezetésre koncentráltam, így viszont nem adta meg azt a mélységet, amit adhatott volna.

rufusbufo>!
Aldous Huxley: Pont és ellenpont

Túl hosszúnak találtam egyes részeket, ráadásul indokolatlanul, de mindig elképedtem, milyen nagy forrásanyagból dolgozhatott a szerző. Ennél széleskörűbb karakterkidolgozásokkal még nem találkoztam.

Izolda P>!
Aldous Huxley: Pont és ellenpont

Ez az a regény, amit nem érdemes csak nagyobb adagokban olvasni. Az elején elég lehengerlő, hogy mennyi szereplővel dolgozik, viszont nagyon jók a jellemrajzaik. A regény második felére jónéhány szereplő eltűnik, és sokkal követhetőbb lesz. A párbeszédek néha elég fárasztóak, főleg az a kétszer huszonsok oldal elmélkedés, amit ivás közben végbevisznek. Azért jár a levonás, annyira elvontak és unalmasak. De a karakterrajzok, azokért megéri elolvasni.

Izolda P>!

Megfigyelted-e, … hogy az angyalokat egészen hibásan, tudománytalanul ábrázolják? … Egy hetvenkilós férfinak, ha történetesen szárnya nőne, ahhoz, hogy használhassa is, irtózatos izmokat kellene fejlesztenie. Az erős repülőizmok viszont megfelelően nagy mellcsontot is feltételeznek, mint a madárnál. Egy hatvankilós angyalnak négy-öt lábnyira kidudorodó mellcsontja kellene hogy legyen, ha csak annyira is akarna repülni, mint egy kacsa. Ez közöld apáddal, ha legközelebb az Angyali Üdvözletet akarja megfesteni.

Kapcsolódó szócikkek: angyal · festészet · repülés
estimese>!

Párhuzamos hallgatásuk tovafolyt az időben, és sehol sem találkozott.

The_General>!

Honnan tudja, hogy a föld nem valamely más bolygó pokla?

298. oldal (Európa, 1983)

Jaumijau>!

A képzeletet semmi sem fűti úgy, mint az erkölcsi szempontok miatt cenzúrázott irodalmi szöveg.

Kapcsolódó szócikkek: erkölcs · irodalom · képzelet
forElle>!

Az írás alkalmatlan arra, amit én éppen most ki akarok fejezni. És milyen kellemes megszabadulni a szavaktól! Szavak, szavak, szavak – kizárják az embert a mindenségből. Életünk háromnegyede úgy telik el, hogy nem magukkal a dolgokkal, csak a megjelölésükre szolgáló szavakkal tartunk kapcsolatot. S gyakran még azokkal sem – csak valamelyik költő átkozott metaforikus locsogásával.

Dormeck>!

Ha most boldogabbnak érzi magát, Marjorie, csakis azért van, mert nem hajszolja a boldogságot, hanem szeretne jobb lenni. A boldogság hasonlít a kokszhoz, melléktermék, amit valami egészen más előállítása közben nyer az ember.

forElle>!

Asz ember néha egész könyveket végigolvasz, ész egyetlen valamirevaló mondatot sze talál bennük, amire ernlékeszhetne, vagy amit idészhetne. Mi asz értelme asz ilyen könyvnek, kérdeszem?

Jaumijau>!

Huzamosabb ideig szörnyekkel együtt élni pedig meglehetősen unalmas.

334

Jaumijau>!

A harag […] kitűnő fegyver mindaddig, míg nem uralkodik el az emberen.

forElle>!

A munka egyszerűen kábítószer, semmi egyéb. Megalázó, hogy az ember képtelen józanul, kábítószerek nélkül élni; megalázó, hogy nincs bátorsága önmagát és a világot olyannak látni, amilyen. Munkával mákonyozza magát. Ostobaság! A munka evangéliuma: a butaság és a penész evangéliuma. Lehet, hogy a munka imádság, de ugyanakkor jó módszer arra is, hogy az ember homokba dugja a fejét, és akkora port kavarjon, akkora ricsajt csapjon maga körül, hogy a saját hangját se hallja, a saját kezét se lássa közvetlenül az orra előtt. Bújócska önmagunk elől. Nem csoda, hogy a Sámuel Smilesok és a nagy üzletemberek annyira lelkesednek a munkáért. A munka abba a vigaszos tévhitbe ringatja őket, hogy vannak, sőt: fontosak. Ha abbahagynák a munkát, legtöbbjükről kiderülne, hogy nincs, egyszerűen nem létezik.